fasada

Beteja e fasadave nuk mbulon pasurimin e qeveritarëve

Postuar në 23 Qershor, 2019 12:13

Kryeministri Edi Rama vijon të hedhë grepat për të peshkuar shqiptarët. Sot ai publikon foton e mësipërme me komentin e mëposhtëm: 

Majtas Gjirokastra e djeshme e atyre që duan të na kthejnë mbrapa, me ulërima e me dhunë dhe djathtas, Gjirokastra jonë sot që kërkojmë një mandat të ri për të vazhduar përpara, me projekte e me punë

Fotolajm/Opozita 'pikturon" nga Jashtë, kryeministri pikturon nga brenda

Postuar në 14 Prill, 2019 13:56

Kryeministria i ngjan tashmë sadopak një qelie të stërmadhe periferie, ku "kultura" e grafiteve dhe "llangosjes" estetike mund të marrë udhë lirshëm meqenëse z. Rama e promovoi Hapjen e dyerve të pushtetit me vendosjen e të ndjerës kërpudhë dhe strehëzes prej diskoje në hyrjen kryesore. Kryeministri ka mundësinë të ndihet si një artist i vërtetë sepse opozita po i dhuron shansin e jetës: të luftojë shëmtinë. Por atë të Fasadave vetëm ama. 

Del gënjeshtra me fasadën e stadiumit dhe kullën e Albstar

Postuar në 22 Janar, 2019 11:32

Në Gusht të 2016 u hap një debat i madh lidhur me prishjen e stadiumit Qemal Stafa për t’i hapur rrugë projektit yë Arenës Kombëtare. Diskutimet nisën pas shembjes së fasadës monumentale të stadiumit, ku pas reagimeve të shumta qeveria me në krye zotin Rama tha se projekti i ri parashikonte ruajtjen  e fasadës. Dyshimet ishin se në mungesë të një projekti të plotë teknik për stadiumin e ri, Rama ndryshoi mendim dhe deklaroi se fasada nuk do të vendosej në muze, por do të shërbente si fasadë e stadiumi të ri.

Procesi i fasadizimit sipas soc-Rilindjes

Postuar në 21 Gusht, 2018 13:04

Këmbëngulja e Ramës për të prishur Teatrin Kombëtar është shpjeguar kryesisht me makutërinë për të përfituar një mal me “mbi dyqind milionë euro” nga ndërtimi i kullave prej “Fushës”.

Biznesi miliardësh që kamuflohet pas fasadeve dhe çmimeve

Postuar në 15 Tetor, 2017 15:06

Pak ditë më parë në televizonet kombëtare u shfaq një lajm me rëndësi po të tillë, pra kombëtare. Erjon Veliaj, kryetar i Bashkisë së Tiranës mori një çmim për transparencë në shërbimin ndaj qytetarëve. Autorë të çmimit, një shoqatë, InfoCip, e cila kishte kryer një të ashtuquajtur studim dhe sponsorizohej edhe nga ambasada suedeze. “Studimi” merrte në vëzhgim ndër të tjera edhe përditësimin e faqes online të bashkisë duke konsideruar këtë si shenjë transparence, ndonëse aty mund të shihet edhe një politikë marketingu. Nuk është e rëndësishme që të sjellim këtu fjalën e rastit të z.

Shija e hidhur e zbatimit të ligjit mbi turistin norvegjez në Sarandë

Postuar në 16 Shtator, 2017 21:31

Raporton Sarand Web:

"Fasadë me ngjyra artistiko-statistike, por jo Kujtesë"

Postuar në 03 Qershor, 2017 16:48

Kreu i Partisë Aleanca Popullore për Drejtësi, Bilal Kola, që rrjedh nga një familje të persekutuarish politikë, publikon sot një opinion në gazetën “Panorama” rreth kujtesës kolektive dhe nismave të fundit për muzealizimin e mjediseve të aparatit represiv të Diktaturës së Enver Hoxhës. Sipas Kolës ajo që ka bërë qeveria aktuale është thejsht fasadë, asgjë më shumë. Si shembull për të ilustruar këtë, Kola sjell faktin se tekstet e librave shkollorë nuk janë prekur në këtë drejtim.

Ndryshim kursi me Greqinë apo parodia elektorale e radhës?

Postuar në 27 Shkurt, 2017 12:07

Në fundjavë kryeministri zbriti në jug të vendit për të marrë pjesë edhe në një Forum për Minoritetet, organizuar nga partia MEGA, e cila me ndihmën e Partisë Socialiste dhe Koço Kokëdhimës në veçanti fitoi bashkinë minoritare të Finiqit në zgjedhjet lokale të 2013. Një fitore politike jo vetëm për drejtuesit e saj, por edhe përballë hegjemonisë së PBDNJ-së Vangjel Dules, që ka mbajtur për shumë vite monopolin e përfaqësimit të grekëve apo pakicave të tjera në Parlamentin e Shqipërisë. 

Liceu u bë – dy herë. Në pritje të hartimit dhe fotove...

Postuar në 09 Tetor, 2016 11:15

Ky është liceu artistik në Tiranë. Këngën e dimë tani të gjithë: Për 25 vjet shkatërrimi dhe harresa...

Stadiumi si pronë private/Përtej fasadës, arkitekti Aliaj flet për ekzistencën e një tuneli

Postuar në 15 Gusht, 2016 15:02

Arkitekti Besnik Aliaj, shpjegon sot në një postim në profilin e vet në Facebook, se poshtë stadiumit “Qemal Stafa”, aktualisht në transformim tërësor, ndodhet edhe një tunel. Sipas Aliajt, tuneli ndodhet në anën veriore dhe lidh stadiumin me objekte të tjera jashtë tij. Ai është ndërtuar që në fillim nga italianët, arkivës së të cilëve u referohet Aliaj për këtë çështje. Por ekzistenca e tunelit nuk është përmendur në projektin e ri, që eliminon kështu edhe një element tjetër të stadiumit të vjetër.  Shkruan Aliaj:

Pages

Subscribe to RSS - fasada