falsifikimi

Fragmentet e Dorëshkrimeve të Detit të Vdekur në Uashington, janë false

Postuar në 15 Mars, 2020 15:41

Fragmentet e Dorëshkrimeve të Detit të Vdekur që thuhet se përfaqësojnë të dhëna historike dhe gjuhësore për Biblën e hebrejve, që prezantohen në Muzeun e Uashingtonit duket se janë një falsifikim.

Muzeu ka deklaruar se pas një studimi të financuar prej tij rezulton se 16 fragmentet që përfaqësohen aty janë false. Dhe janë falsifikime të kohëve moderne.

Skandali me falsifikimin e veprave të artit

Postuar në 17 Shtator, 2019 12:06

Arrestimi disa ditë më parë i një piktori italian me akuzën e falsifikimit të veprave të artit është kulmi i një investigimi  që përfshin disa nga muzetë, koleksionistët, tregtarët dhe shtëpitë më të famshme të ankandeve në botë.

Më 10 shtator, një piktor i panjohur, 61-vjeçari Lino Fronzia, u arrestua nga policia në veri të Italisë dhe po mbahet në paraburgim në pritje të ekstradimit të tij në Paris për t’u marrë në pyetje nga autoritetet lokale që kanë hetuar për pesë vjet çështjen e një rrjeti ndërkombëtar të falsifikimitë të veprave të artit.

Kërcënon se do "qërohen nga Tirana" fallsifikatorët e biletave, por nuk foli për Ardit Gjoklajn dhe Mirvete Dukën

Postuar në 28 Gusht, 2019 13:37

Policia e Shtetit, ka arrestuar sot me kërkesë të Prokurorisë disa shtetas që ishin përfshirë në fallsifikim të biletave të shërbimit të transportit publik. Është një krim ekonomik që mund të pritet për vetë mënyrën sesi është ndërtuar skema e faturimit dhe këtu nuk ka ndonjë gjë të jashtëzakonshme. I jashtëzakonshëm, ose më mirë fare i pavend është reagimi i kryebashkiakut Erion Veliaj, i cili nuk dihet se çfarë e shtyn në qëndrime si ky.

Kush provohet fajtor qërohet nga Tirana”-, shkruan  Veliaj në tuiter.

Skandali i Unazës së Re, dy rrugë për Gjiknurin: Dorëheqje, ose pranga

Postuar në 07 Dhjetor, 2018 14:57

Skandali i zbuluar nga tpz.al ku një kompani që fiton tendera publikë në Shqipëri ka falsifikuar firmën e një zyrtari amerikan përbë një pikë ngopjeje për raportin që kjo qeveri ka me ligjin dhe legjitimitetin.

Intervistë me Fallsor Kallajnxhiun: Ja pse i falsifikoj firmat e të tjerëve

Postuar në 12 Korrik, 2018 15:21

Nisur nga akuzat e shumta që janë bërë së fundmi për fallsifikim firmash, kryebashkiaku i Tiranës Fallsor Kallajanxhiu, i kërkoi redaksisë sonë që të japë një intervistë përmes të cilës të sqarohet situate dhe të davariten dilemat mbi konceptimin e falsifikimit që kaq shumë është stigmatizuar si akt.

Z. Kallajnxhiu…

Të lutem, do preferoja më mirë Lali Eri. Ngjan shumë e vjetër ajo tjetra.

"Fake News" i lë vendin falsifikimit të Zërit*

Postuar në 17 Janar, 2018 16:10

Në vitin 2018, frika nga lajmet e rreme(fake news) do të zbehet në krahasim me teknologjinë e re që mund të falsfikojë zërin njerëzor. Kjo gjë mund të krijojë tmerr në fushën e sigurisë. Më keq akoma, mundet të na heqë të gjithëve një pjesë të unikalitetit tonë. Por kompanitë, universitetet dhe qeveritë po punojnë tashmë pa u ndalur për dekoduar zërin njerëzor për shumë aplikime. Kjo shtrihet që nga integrimi më i mirë i pajisjeve tona të internet of things te aftësimi për më shumë ndërveprime natyrale mes njerëzve dhe makinave.

Kush mund (duhet) të quhet “dhjetorist”?

Postuar në 06 Dhjetor, 2017 21:16

Megjithëse për shumëkënd, sot pas 27 vitesh, do të ishte e pakuptimtë që të jepen pa pasur arsye të forta kontributi, të tilla emërtesa- tituj-medalje, jemi të mendimit se do duhej të kishim dhe një përkufizim të qartë, arsye cilësimi, motivacion për t’u quajtur i tillë.

Pronat, akuzohet Bashkia e Himarës për falsifikime

Postuar në 31 Tetor, 2017 11:40

Aleanca për Mbrojtjen e Pronës së Himarës akuzon Bashkinë e Himarës se ka hipotekuar trojet me dokumente false në favor të kompanive të ndërtimit nga kryeqyteti. “Në muajin Maj-Qershor të këtij viti Bashkia Himarë bëri një regjistrim (menaxhim) masiv pronash në plazhin Dhraleo të Palasës, në Adhendri dhe në plazhin e Perivolos të fshatit Gjilekates. Manaxhimi u bë dhe pronat u regjistruan në hipotekën Vlorë me procedurë të përshpejtuar.

Nga ky regjistrim përfituan të gjithë ata që kanë blerë dhe kanë marrë prona të grabitura me dokumente të falsifikuara”, deklaron shoqata. 

Shqiptarët e mirë duan të dinë për vdekjet në landfille dhe për autorët e falsifikimit të firmave

Postuar në 26 Shkurt, 2017 12:46

Ka dalë në dritë së fundmi një peticion për reformën në drejtësi. Pas tyre qëndrojnë 50 subjekte të së ashtuquajturës shoqëri civile që kanë iniciuar kështu një protestë të vetën kundër opozitës. Ky është thelbi i një peticioni të porositur i cili vjen e bëhet më qesharak në kushtet kur pjesa më e madhe e ligjeve janë miratuar. 
Për të plotësuar teatralitetin e kësaj nisme në veprim është hedhur edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Ejon Veliaj. 

Resorte turistike në bregdet mbi prona të grabitura. Qeveria di gjithçka, por vazhdon të japë leje

Postuar në 20 Shtator, 2016 17:39

Karabinatë e ndërtesave disakatëshe në bregdetin e Palasës po ngrihen ngadalë duke u ngjitur në faqen e Malit të Çikës dhe tashmë duken që nga qafa e Llogarasë. Plazhi me guralecë të imët dhe të bardhë, që shtrihet në të dy krahët e deltës së lumit Palasë, është kthyer në një kantier ndërtimi. Makinat e tonazhit të rëndë, të ngarkuara me materiale inertesh, lënë pas shtëllunga të bardha pluhuri duke trazuar peizazhin idilik të detit Jon.

Pages

Subscribe to RSS - falsifikimi