fadi mitri

BB: Ngjarje fatkeqe dhunimi i biznesmenit Fadi Mitri

Postuar në 27 Shtator, 2016 10:55

Përfaqësuesja e Bankës Botërore Tahseen Sayed reagoi për dhunimin e biznesmenit libanez në Tiranë. Ajo e konsideroi një ngjarje fatkeqe dhe kërkoi që Shqipëria të sigurojë një klimë biznesi të rangut botëror.
"Incidenti me biznesmenin libanez, një ngjarje fatkeqe. Shqipëria duhet të sigurojë një klimë biznesi të rangut botëror” deklaroi ajo për dhunën që iu ushtrua investitorit libanez me pasaportë amerikane, Mitri.
Më pas përfaqësuesja e Bankës Botërore është ndalur te rritja ekonomike e Shqipërisë, kriza e vendeve fqinje dhe rritja e pagave dhe pensioneve.

Ka foto të personit që dhunoi Fadi Mitrin dhe disa pyetje për ministrin Tahiri

Postuar në 26 Shtator, 2016 21:57

Policia nuk zhgënjeu edhe në rastin e Fadi Mitrit. “Çunat” e ministrit të Brendshëm raportojnë çdo ditë arrestime spektakolare të personave që nuk u ndalojnë patrullave të policisë, por për ngjarjen që tronditi botën e biznesit dhe shkaktoi largimin e një komanie të huaj nga Shqipëria nuk ka ende asnjë të arrestuar, përveç Skëndër Krajës që mbahet në arrest me burg për posedim kanabisi, i dyshuar për ngjarjen. Mediat kanë publikuar një foto të personit që dhunoi biznesmenin libanez si dhe makinën e autorit, të cilën e ka bërë bashkëshortja e biznesmenit dhe ia ka dorëzuar policisë.

Pse iu shmang Edi Rama përgjegjësive për rrahjen e biznesmenit libanez?

Postuar në 22 Shtator, 2016 19:06

Kryeministri Rama foli për herë të parë lidhur me rrahjen e biznesmenit libanez Fadi Mitiri, jo rastësisht një ditë pasi Ilir Meta kërkoi nga Shkodra që autorët e këtij akti të vihen para përgjegjësisë dhe pasi agjenci të huaja shkruanin se kryeministri i vendit ishte i vetmi politikan që nuk ishte prononcuar për këtë çështje. Le të themi se kryeministri ndoqi parimin se në ndonjë rast heshtja flet më shumë se çdo argument, aq më tepër kur çështja është nën hetim dhe e vërteta mund të rrëzojë çdo alibi të atyre që e akuzuan se pas rrahjes së biznesmenit fshihet mafia qeveritare.

Grupi Omnix Albania tërhiqet nga Shqipëria. Si mund të vijnë investitorë në një vend ku rrihesh në mes të rrugës?

Postuar në 20 Shtator, 2016 14:54

Sulmi ndaj biznesmenit libanez Fadi Mitri ka sjellë pasoja jo të vogla. Grupi Omnix Albania ka deklaruar tërheqjen nga të gjitha investimet në vendin tonë, duke hequr dorë edhe nga resorti 450 milionë dollarë që ishtë parashikuar për t’u realizuar në Gjirin e Lalëzit.

Subscribe to RSS - fadi mitri