europe

Zyrtarisht, mbi 1 milionë emigrantë nga Lindja mësynë në Europë nga deti

Postuar në 30 Dhjetor, 2015 12:36

Numri i emigrantëve që kanë mbërritur në Europë-përmes detit- gjatë vitit 2015 ka arritur në mbi 1 milionë.Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) thotë se mbi 80 % e 1 milionë e 503 emigrantëve kanë mbërritur në Greqi, kryesisht përmes ishullit të Lesbos-it. Rreth 844.00 kanë udhëtuar nga Turqia në Greqi. Ndërsa pjesa tjetër, mbi 150 mijë kanë përshkuar Detin Mesdhe nga Libia drejt Italisë.

Të rinjtë europianë zhvendosen djathtas

Postuar në 17 Dhjetor, 2015 14:07

Front National në Francë dhe Partia e Lirisë në Austri (FPÖ) janë vetëm dy shembuj të partive të djathta nacionale në BE, radhët e të cilave aktualisht janë duke u forcuar. E këto parti preferohen veçanërisht prej të rinjve.

Udhëtoi 15 vite në Europë për këto foto të rralla!

Postuar në 30 Shtator, 2015 20:50

Fotografi Jan Stel udhëtoi për 15 vite në Europë për të realizuar këto foto.

Ai ka shëtitur vende të ndryshme për t`i fotografuar dhe kryesisht është fokusuar në gjëra antike e të rralla. Tërheqëse janë edhe tunelet të cilat është dashur një kohë e gjatë për t`i ndërtuar!

10 restorantet më të mira në stacionet e trenave

Postuar në 28 Shtator, 2015 12:44

"The Guardian" ka publikuar një listë të 10 restoranteve më të mira që janë në stacionet e trenave. Vende pritjeje, por restorantet e përzgjedhura në këto stacione, për aq sa duket, ofrojnë një shërbim të mirë.  

Sirianët rrugë të reja për në Europë, përmes Arktikut nga Norvegjia

Postuar në 30 Gusht, 2015 07:21

Dhjetra refugjatë sirianë po mundohen të kalojnë nëpërmjet veriut të largët të Rusisë në orvatje për të arritur një kalim të mundshëm në veri të kontinentit të Europës, pikërisht në Norvegji.  Deri në 20 sirianë në muaj kanë zbarkuar në qytetin e vogël të Norvegjisë, Kirkenës, i cili shtrihet rreth 4 mijë kilometra në veri të Damaskut dhe ku temperatura mesatare ditore është konstante nën zero. Një pjesë e refugjatëve përdorin biçikletat si mjet transporti, ndërsa të tjerë makina të rastësishme ruse, gjë që e bën më të lehtë dhe të pakontrollueshëm kalimin e tyre për në Norvegji.

Pages

Subscribe to RSS - europe