europe

Tetova, qyteti më i ndotur në Europë. Në listë edhe Tirana dhe Beogradi

Postuar në 08 Qershor, 2017 11:36

Agon në Tetovë dhe rrezet e një dielli të sëmurë përmbytin qytetin e 70.000 banorëve në veriperëndim të Maqedonisë. Natën e kaluar, ndotja e ajrit ishte një gjysmë-fish e kufirit të sipërm të alarmit. Ka raste kur microgrimcat janë 25 herë mbi kufirin. I rrethuar siç është nga malet, qyteti me elementin dominues shqiptar pranë kufirit me Kosovën ngjan me pjesën e poshtme të një tenxhereje të valuar.

Europenext: Medresetë në Ballkan, "Shkollat e xhihadit" në zemër të Evropës?

Postuar në 07 Qershor, 2017 17:29

Siç treguan ngjarjet e fundit në Europë, ka shumë gjasa që sulmet terroriste të jenë kryer nga xhihadistë të rritur në kontinentin europian dhe jo të “i importuar” nga vendet e lindjes.

Vetëm me këto marifete e majta mund të mbajë pushtetin

Postuar në 10 Maj, 2017 23:07

"Paradoksi i të majtës moderne europiane është se ndërsa shumë nga çështjet kryesore që përcaktojnë dialogun politik në botë - si rritja e pabarazisë ekonomike, pasiguria e vendeve të punës, paqëndrueshmëria e sistemit të pensioneve dhe kujdesit shëndetësor - janë shqetësime kryesisht të majta , partitë socialdemokrate nuk janë në gjendje t’i menaxhojnë këto sfida në mënyrë adekuate, qoftë në opozitë, qoftë në pushtet.  Ish-presidenti socialist i Francës, Fransua Hollande kësaj radhe nuk ishte kandidat për presidencën, pasi shifrat e popullaritet i kishte edhe më të ulëta se ato të Xheremi

Fotoja e publikuar nga Nano virtual paralajmëron ekzistencën e ditarit sekret të Olldashit  

Postuar në 08 Maj, 2017 09:56

Fatos Nano është vetëm një njeri, por në Facebook gjen me dhjetëra po të kërkosh. Në morinë e profileve që janë krijuar për ish-kryeministrin shqiptar, socialistin liberal, me siguri secili nga krijuesit e llogarive ka krijuar Fatos Nanon që pëlqen, mes tyre ndodhet edhe ai që fiton zgjedhjet e vitit 2005. Ky variant i Fatos Nanos fitimtar që nuk tërhiqet i jep oksigjen edhe nostalgjisë që shfaqet në një nga profilet Nano, ku postohet një foto e ish-kryeministrit me Sokol Olldashin.

Mashtrimi me ushqimet/Europol sekuestron 230 milionë euro mallra në tregjet e Europës

Postuar në 02 Maj, 2017 09:18

Europol njofton se ka realizuar një operacion të gjerë në kuadër të të cilit janë sekuestruar ushqime dhe pije ilegale, të paçertifikuara, apo produkte false me një vlerë prej 230 milionë euro. Sipas njoftimit këto ishin potenacilisht të dëmshme për shëndetin dhe synonin të futeshin në tregje. Produktet përfshijnë nga asortimente të përdorimit të përditshëm, te pijet alkoolike, uji mineral, prodhime deti, vaj ulliri, e deri te produkti luksi dhe havjar.

Wall Street Journal flet për 13 mijë refugjatë të ikur nga kampet greke, reagon Athina zyrtare

Postuar në 08 Dhjetor, 2016 20:50

Gazeta amerikane Wall Street Journal pretendon se 13.000 refugjatë dhe emigrantë, të regjistruar gjatë hyrjes së tyre në Greqi, janë zhdukur pa lënë gjurmë.Gazeta citon zyrtarë europianë të emigracionit, sipas të cilëve 13 000 personat mund të kenë depërtuar në veri të Europës. Por ministria greke e emigracionit ka përgënjeshtruar “në mënyrë kategorike” gazetën amerikane.

Të dhënat e Wall Street Journal se nuk dihen gjurmët e 13.000 refugjatëve, nuk i përgjigjen ralitetit

Raporti i BE: Rreth 1 700 luftëtarë të ISIS ndodhen në Europë

Postuar në 08 Dhjetor, 2016 10:21

Shumë pikëpyetje ngre raporti i publikuar nga Bashkimi Europian se rreth 1700 luftëtarë të Shtetit Islamik janë kthyer në Europë. Në të njëjtën raport theksohet mundësia që ata të marrin urdhëresa për kryerjen e akteve terroriste në vendet ku strehohen.
Raporti bën fjalë për një numër prej 5 mijë europianësh që iu bashkuan Shtetit Islamik gjatë konfliktit në Siri dhe Irak, por ajo që mbetet e paqartë është nëse këta persona janë nën vëzhgim nga autoritetet e sigurisë në Europë.

Bloomberg, ekonomitë e vogla me bankierët më të shtrenjtë në Europë

Postuar në 23 Nëntor, 2016 10:57

Mario Draghi mund të jetë kreu i Bankës Qëndrore Europiane me një pagë vjetore 386.000 euro, por të ardhurat e tij janë më të ulëta se krerët e Bankave Qëndrore të Italisë Gjermanisë dhe Belgjikës. Ky i fundit paguhet me 480,000 euro në vit. Bloomberg thotë se nuk ka shumë logjikë se si janë përllogaritur këto paga, pasi ekonomia belge është mezi 1/8 e ekonomisë gjermane, por Smets ka një pagë 10% më shumë se presidenti i Bundesbank, Jens ëeidmann.

2017, ShBA investojnë 3.4 mld$ për mbrojtjen e Europës

Postuar në 31 Maj, 2016 14:43

Një konkluzion për takimin e Asamblesë së NATO në Tiranë nga Michael R. Turner, kongresmen në SHBA, President i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, përmes një interviste për Deutsche Welle.

DW: Z. Turner a i përmbushi pritshmëritë tuaja Asambleja Parlamentare e NATO-s, sesioni i pranverës, që përfundoi punimet (30 maj 2016) në Tiranë? Cilat ishin çështjet ku u fokusuan diskutimet?

Shqipëria me pagën minimale më të ulët në Europë

Postuar në 11 Janar, 2016 10:32

Me 2102 orë pune në vit, punonjësit shqiptarë rrinë shumë më tepër në punë se maqedonasit, amerikanët, gjermanët, francezët dhe mesatarja e vendeve të zhvilluara. Sipas Monitot të dhënat e INSTAT (të publikuara në 2015-n, në bazë të një anketimi të kryer në 2013) tregojnë se Shqipëria ka ndër orët më të gjata të punës në botë, me 2102 orë/vit.
Nga të dhëna krahasuese rezulton se kjo normë është më të lartë se mesatarja e vendeve të zhvilluara prej 1,770 orë në vit.

Pages

Subscribe to RSS - europe