Europa

Europa drejt një krize të përgjithshme ekonomike

Postuar në 06 Maj, 2020 13:29

Ndikimi ekonomik i pandemisë mbi ekonominë europiane duket se është i paprecedentë.

Europa po përjeton një shok të paprecedentë që nga Depresoni i Madh

Është shprehur Komisari i BE-së për Ekonominë, Paolo Gentiloni.

Samiti gjeopolitik i Zagrebit: Ndihma e BE-së për Ballkanin Perëndimor meriton njohje publike

Postuar në 06 Maj, 2020 01:21

Samiti BE-Ballkani Perëndimor i quajtur si Samiti i Zagrebit(fotoja është ilustruese) ka miratuar një draft-deklaratë të përbashkët përmes së cilës ka riafirmuar qëndrimin europian për perspektivën e rajonit tonë. Duke bërë thirrje për bashkim dhe solidaritet, samiti ka theksuar si ilustrim të këtij objektivi ndihmën europiane për Ballkanin Perëndimor gjatë pandemisë së koronavirusit. 

Fakti që kjo mbështetje dhe ky bashkëpunim shkon përtej gjithçkaje që ndonjë partner tjetër ka ofryar për rajonin meriton njohje publike

Falë Zotit kemi Europën. Kriza provoi se kemi nevojë për më shumë Europë

Postuar në 24 Prill, 2020 16:55

Filozofi Benard Henri Levy ka dhënë një intervistë për gazetën “Kathimerini” përmes së cilës ka dhënë disa mendime për krizën aktuale të shkaktuar nga epidemia. Një entuziast i Europës, Levy thotë se tani është një moment që do të përcaktojë të ardhmen tonë. Dhe nëse gabojmë duke u mbyllur dhe tërhequr nga bota, ky do të jetë një moment vendimtar në atë që ai e quan “historia e rënies sonë”. 

Është vetëm fillimi

Postuar në 23 Prill, 2020 14:03

Për Gjermaninë është vetëm fillimi i pandemisë. Kështu shprehet kancelarja Angela Merkel sipas së cilës vendi duhet të tregojë kujdes. 

Do ta kemi mes nesh për një kohë të gjatë

tha ajo në një lidhje video me Parlamentin. 

Ajo ka apeluar për nevojën e kohezionit të BE-së në kuftën kundër epidemisë, ndërkohë që ka njoftuar se kontributi i Gjermanisë në buxhetin europian do të jetë shumë më i lartë. 

Si e largoi Europën nga Kina diplomacia e koronavirusit

Postuar në 23 Prill, 2020 11:47

 

Duke u nisur nga disa takime të nivelit të lartë që kulmuan vizitën e presidentit Xi Jingping në Gjermani në vjeshtë, ky ishte menduar të ishte viti i diplomacisë Evropë-Kinë. Përkundrazi, evropianët po paralajmërojnë për një ndarje të dëmshme.

Telefonatë Kurti-Macron/Kryeministri i Kosovës: Europa dhe Franca janë të pazëvendësueshme

Postuar në 09 Prill, 2020 14:18

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar mbrëmë një bisedë telefonike me presidentin francez, Emmanuel Macron me të cilin ka diskutuar situatën e pandemisë, por edhe dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Zyra për shtyp e kryeministrit njofton se Kurti ka sqaruar masat e marra nga qeveria për përballimin e pandemisë, ndërkohë që ka shtuar se për sa i përket krizës aktuale në Kosovë, zgjidhje janë vetëm zgjedhjet. 

Europianët e miratojnë "shtetrrethimin". Rritet popullariteti i qeverive

Postuar në 05 Prill, 2020 12:48

Nuk janë vetëm shqiptarët që e respektojnë “shtetrrethimin” e pandemisë. Edhe europianët duket se mbështesin kufizimet e vendosura pavarësisht se ato konsistojnë në heqje dorë nga disa liri. Sondazhe të ndryshme të kryera në disa vende tregojnë se qytetarët janë mirëkuptues për masat, madje mirëpresin edhe masa më shtrënguese.

Luftë kundër CoVid -19, por edhe luftë kundër Kinës

Postuar në 29 Mars, 2020 16:45

Kina po dërgon pajisje të dëmtuara në Europë në luftën kundër pandemisë. Po kështu ndihmat ruse në Itali nuk vlejnë realisht për asgjë

Këto lajme dëgjon përditë nga agjenci të ndryshme mediatike në Perëndim, teksa absurdi ka kaluar Atlantikun me formulën e njohur “virusi kinez”.

Conte: Italia ka kapacitetet t'ia dalë e vetme, por ky do të ishte një gabim tragjik i Europës

Postuar në 28 Mars, 2020 13:57

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte ka deklaruar në një intervistë për “Il Sole 24 ore” se Italia mund ta përballojë e vetme krizën e tanishme të epidemisë, por sipas tij ky do të ishte një gabim fatal për Europën.

Mësime dhe përvojë që mesa duket u injoruan*

Postuar në 23 Mars, 2020 23:32

 

Pages

Subscribe to RSS - Europa