Euralius

KLGJ e çoroditur dhe hermetike akoma pa nisur

Postuar në 21 Dhjetor, 2018 17:42

Edhe pse i sapokonstituuar dhe një institucion që presupozohet të sjellë një standard në transparencën e Gjyqësorit,  Këshilli i Lartë i Gjyqësorit e nis me hermetizëm punën si organi më i lartë i qeverisjes së gjyqësorit.

Naureda Llagami, e zgjedhur si kryetare e këtij Këshilli urdhëroi që mbledhja e parë të zhvillohej më dyer të mbyllura.Temë e mbledhjes ishte  se cili institucion do të vlerësojë gjyqtarët për anën profesionale nën kuadër të Vettingut.

Kush janë ekspertët që na sugjerojnë Lu e Vllahutin?

Postuar në 08 Dhjetor, 2017 11:47

Ndërhyrja e ambasadorëve të SHBA-BE në debatin për Prokurorin e Përgjithshëm rihap sërish diskutimin nëse ekspertiza e sugjeruar prej tyre është peshorja e duhur për të dalë nga situata, por pa shkelur Kushtetutën meqënëse leksioni i parë që vjen nga partnerët është shteti ligjor. 

Manjani: Letra e OBDAT dhe EURALIUS, palaçollëk i porositur

Postuar në 22 Nëntor, 2017 11:17

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka reaguar pas mendimit të dhënë nga OBDAT dhe EURALIUS mbi zgjedhjen e një prokurori të përkohshëm, për shkak se sipas misioneve të SHBA dhe BE mandati i Adriatik Llallës skadon më 3 dhjetor. Manjani e quan një “palaçollëk” të porositur letrën e dy misioneve, duke thënë se ky është vetëm një shërbim që i bëhet në këtë rast kryeministrit.

Reagimi i Manjanit:

Reformë me dy standarde

Postuar në 10 Prill, 2017 08:54

Debati i para disa ditëve, i kufizuar vetëm në shkrime në mediat online dhe nga një koment injorues i kryeministrit, mbi nenin 449 që ndalon rihapjen e çështjeve në dëm të të pandehurit kur është dhënë vendim pafajësie, ka qenë prezent edhe në radhët e ekspertëve. Në një shkrim të vetin “reporter.al” i ka marrë një prononcim autorit të nenit në fjalë, Artan Hoxha, i cili referon praktikat e disa vendeve europiane.

Z. Deville, suksese në jetë!

Postuar në 16 Dhjetor, 2016 20:08

Rainer Deville, kreu i misionit Euralius në Shqipëri duket se nuk ka ndërmend ta ndërpresë lejen që ka marrë. Tv Klan raporton se z. Deville nuk do të kthehet më në detyrën e tij pasi misioni ka vendosur që drejtimin ta marrë zëvendësja e tij, austriakja, Agnez Gergard.

Reagim nervoz i BE-së për akuzat e PD-së ndaj Euralius: Përgjegjësinë e përkthimeve e kanë institucionet shqiptare

Postuar në 06 Dhjetor, 2016 18:22

Me një nervozizëm të dukshëm Bashkimi Europian ka reaguar ndaj pretendimeve të Partisë Demokratike për gabime të qëllimshme në përkthimin e Ligjit të Vetting-ut nga misioni Eralius. Zëdhënësja për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë e BE-së dhe për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatave të Zgjerimit, Marija Kocijançiç ka përcjellë qëndrimin e  Brukselit ku thuhet se për përkthimin e dokumentacionit që u dërgohet palëve të treta jashtë vendit u lihet përgjegjësia institucioneve shqiptare.

“Armiqtë e brendshëm” dhe “miqtë ndërkombëtarë” të integrimit të Shqipërisë

Postuar në 02 Dhjetor, 2016 15:29

Do të hapen negociatat për anëtarësimin në BE”. “Na mbështet Gjermania”. “Në Ballkan veprojnë forca të tjera. Rusia ka strategji më kohezive se BE-ja”. “Nuk kemi folur për datë”. “Opozita bllokon integrimin, njollos Shqipërinë”. “Vettingu është kusht. Krichbaum flet në emër personal”.

Ky është jermi ku ka hyrë së fundmi mazhoranca me në krye kryeministrin, një jerm që jetësohet në improvizimin dhe shpikjen e përditshme të lloj-lloj “argumenteve” dhe artificash për integrimin e Shqipërisë.

Kush po luan me Vettingun? Përkthimi jo i saktë i draftit, përgjegjësi apo lojë e EURALIUS? Lajme se kreu i misionit, Deville, është tërhequr nga Shqipëria

Postuar në 01 Dhjetor, 2016 16:34

Televizioni Klan ka akuzuar sot publikisht misionin Euralius si autor të përkthimit të keq të draftit për Vettingun, i cili iu dërgua Komisionit të Venecias. Në një kronikë ku në foto shfaqej kryesuesi Rainer Deville, televizioni kombëtar “Klan” nënvizonte ndër të tjera se “është provuar zyrtarisht se misioni që asiston vendin tonë në Konsolidimin e Sistemit të Drejtësisë është autori i përkthimit të gabuar të ligjit të Vettingu-t që i është dërguar Komisionit të Venecias nga Gjykata Kushtetuese”.

Vetting-u, shkon për herë të dytë në Venecia. PD gjen gabime në variantin e përkthyer nga Euralius

Postuar në 30 Nëntor, 2016 21:43

Gjykata Kushtetuese i ka ridërguar edhe njëherë Komisionit të Venecias, ligjin e Vetting-ut, pas ankesës së Partisë Demokratike se varianti i dërguar në Venecia, mbi të cilit pritet një opinion ka patur gabime në përrkthim. “Tv Klan” raportoi se pretendimet e opozitës janë konfirmuar edhe nga Gjykata Kushtetuese, e cila ka sqaruar se përkthimi i Ligjit që mbërriti në Komisionin e Venecias në 25 Tetor ishte bërë nga ekspertët e misionit Euralius.

Drejt një Republike Penale. Fanatizmi penal ndaj korrupsionit, burg edhe për Premtime!!!

Postuar në 04 Tetor, 2016 10:06

Nëse lexon dispozitat e reja të ligjit Anti Mafia, quajtur zyrtarisht si ligji “Për parandalimin dhe goditjen e krimit të organizuar, trafikimit dhe korrupsionit dhe krimeve të tjera të rënda në nëpërmjet masave parandaluese kundër pasurisë”, mund të imagjinosh si nuk është hartuar nga nevoja për një sistem efikas dhe menaxhim optimal të parasë publike, por nga ai i një regjimi të sterilizuar nga korrupsioni me të këqinjtë që tanimë ndodhen në burg.

Pages

Subscribe to RSS - Euralius