etiopi

Etiopi, zbulohet një qytet i zhdukur i qytetërimit aksumit

Postuar në 12 Dhjetor, 2019 15:55

Arkeologët amerikanë kanë zbuluar së fundmi një qytet të zhdukur në Etipi që mendohet se u banua për 1400 vjet. Pjesë e një qytetërimi të quajtur Aksum që dominoi Afrikën Lindore për shekuj, qyteti në fjalë është dëshmi e jashtëzakonshme.

Ky është një qytetërimet më të rëndësishme antike, por njerëzit në Perëndim nuk dinë gjë për të

Zbulohet kafka e parë e plotë e Australopithecus Anamensis - 3.8 milionë vjet e vjetër

Postuar në 29 Gusht, 2019 14:09

Disa kërkues të Institutit Max Planck për Antropologjinë Evolucionare kanë zbuluar kafkën e parë të Australopithecus anamensis, varianti më i hershëm  i species Australopithecus dhe që pranohet se i ka pararendur Australopithecus afarensis.Sipas revistës “Nature” që publikoi lajmin, gjetja ka rëndësi të dorës së parë për të kuptuar homininët që i paraprinë homo sapiensit, pasi deri më sot AA identifikohej dhe studiohej vetëm përmes disa nofullave dhe dhëmbëve të fosilizuar që ishin gjetur në vende të ndryshme.

Subscribe to RSS - etiopi