erjon veliaj

Veliaj si pjesë integrale e mafias së betonit

Postuar në 15 Shkurt, 2016 16:53

Erion Veliaj si pjesë integrale e mafies së betonit dhe aferave korruptive jo vetëm që nuk ndjen asnjë pendesë për barbarinë e paralajmëruar ne hapësirën e Liqenit Artificial, por turpshëm po përpiqet të mbulojë gjurmët e krimit, fshehur pas një parku për fëmijë. Në malinjitetin e tij, ashtu sikundër abuzoi me “betejën” për të drejtat e romëve, sot po abuzon në emër të fëmijëve.

Çfarë po ndërtohet te Parku i Liqenit të Tiranës?

Postuar në 13 Shkurt, 2016 22:54

Erjon Veliaj vjen sërish në qendër të vëmendjes. Kësaj radhe për një ndërhyrje në hapësirën brenda Parkut të Tiranës, i cili fatmirësisht ka mbetur i paprekur nga furia e betonizimit. Rasti denoncohet nga Albanian Platform for Policy Advocacy, e cila poston edhe fotot përkatëse ku duket një rrethim. “As Rama dhe as Basha nuk guxuan që të ndërhyjnë me ndërtime brenda perimetrit të Parkut të Liqenit. Rama në kohën e tij e rrethoi të gjithë Liqenin me një mur të lartë betoni, për të frenuar ndërtimet.

Parkimet me pagesë: Vetëm nevojë e qytetit, apo një parapërgatitje për konçesion?

Postuar në 16 Nëntor, 2015 16:11

Nuk ka mbushur vitin në detyrë, por Erjon Veliaj po ja del që nga një kryetar bashkie që fliste për popullin dhe hallet e tij, të kthehet në një lloj administratori i shërbimeve me pagesë që Bashkia po ofron. Pas parkingut të parë me pagesë tek sheshi “Italia”, sot, kreu i Bashkisë së Tiranës, ka përuruar një tjetër parkim me pagesë te stadiumi “Selman Stërmasi”. Mënyra sesi Veliaj e përcjell investimin është origjinale krahasuar me çdo “politikan” tjetër: “Kjo është një mënyrë se si vetëm me 100 lekë dhe me një faturë tatimore, çdo qytetar praktikisht investon në një qytet më të mirë.

Dyshimi në media: Komisioni për projektin e Hyrjes te Liqeni, është mbledhur dhe ka vendosur jashtë Shqipërisë

Postuar në 04 Tetor, 2015 17:17

Gazeta “Sot” shkruan se Komisioni qeveritar që do të përzgjedhë projektin fitues të hyrjes në Parkun e Liqenit Artificial të Tiranës, është mbledhur jashtë Shqipërisë. Madje po sipas kësaj gazete, mendohet se është përzgjedhur edhe fituesi. Gazeta citon edhe Sazan Gurin, i njohur gjerësisht si njeri i angazhuar për çështjet mjedisore, e që ka informacione për to. “Prej disa ditësh është përfolur se komisioni do të mblidhej jashtë shtetit. Ka dyshime të forta se komisioni është mbledhur dhe ka përcaktuar projektin fitues.

Shënim: Peza është e Enverit. Nuk ngeli mileti ta gënjejë Erjon Veliaj me "dionisiaket" e viteve '2000

Postuar në 16 Shtator, 2015 14:51

Me dy të vërteta zyrtare në xhep, tri rreshta fjalim që e shkruan çdo Demkë ndërmarrjeje, pak lustër prej “djaloshi urban”, siç edhe e cilësonte dikur në kabllograme Withters, dhe Erjon Veliaj, kryetari i Bashkisë së Tiranës, i një qyteti që përfaqëson në miniaturë çdo gjë të kësaj Shqipërie, ia del që të bllokojë podiumin. Kuptohet me servilizmin e disa mediave që i rendin pas. Por si një njeri që i duhet vetëm të aktrojë në një skenë që e ka ngritur Edi Rama, Veliaj sa më shumë përpiqet, aq më shumë stonon. Kjo edhe sepse siç thotë populli “i fut turinjtë edhe aty ku nuk i takon”.

Blendi Gonxhe rivjen në Bashkinë e Tiranës, Veliaj e fton të drejtojë Agjencinë për Parqet

Postuar në 07 Gusht, 2015 08:30

Edhe pse i angazhuar në sipërmarrjen private që nga koha kur u largua si nënkryetar i Bashkisë në vitin 2002, Gonxhe duket se do të punojë në krah të kryebashkiakut të ri. Erion Veliaj, ka ftuar ish­nënkryetarin e kësaj bashkie, kur ajo drejtohej nga Edi Rama, Blendi Gonxhe. Ideja e krijimit të disa parqeve në Bashkinë e re të Tiranës, ka bërë që Veliaj të mendojë t’ia besojë këtë detyrë Gonxhes. “Panorama” raporton se i kontaktuar në telefon prej gazetës, Gonxhe tha se ishte një ftesë e bërë nga kryetari i Bashkisë. “Jam duke punuar për një ide mbi një Agjenci për Parqet rekreative.

Z. Kryetar i Bashkisë, mund të hyni në Histori më vonë! Për urinimin publik paska një zgjidhje shumë të thjeshtë përveç burgut

Postuar në 07 Gusht, 2015 01:21

Nuk janë vetëm shqiptarët ata që urinojnë në publik. Madje nuk janë as më problematikët. Ndaj çështja është te sugjerimet më praktike, më efektive dhe me më pak kosto për zgjidhjen e problemit. Lajme të mira vijnë kështu (për të pandehurit kuptohet) nga Hamburgu i Gjermanisë dhe San Francisco në ShBA. Edhe aty urinimi në publik ishte problem. Në San Francisco aplikohej gjoba prej 500$, por nuk kishte dhënë efekt. Ndaj ideja e gjermanëve të St. Pauli në Hamburg po fiton terren.

Veliaj udhëton me autobus. Zëdhënësi njofton paraprakisht. A i ka bërë atij dhuratë një makinë njëra prej kompanive?

Postuar në 04 Gusht, 2015 16:58

E ka marrë mesa duket seriozisht kryebashkiaku i Tiranës, inspektimin e linjave urbane të kryeqytetit dhe rrethinave. Sot Erion Veliaj është parë të udhëtojë përmes një tjetër linje në kryqytet, me urbanin e linjës Kombinat-Kinostudio. Veliaj zbriti në stacionin e “21 Dhjetorit”, pranë Ambulancës Nr.9 ku për tersin e tij u gjendën disa kamera televizive. Në të vërtetë, "udhëtimi" i radhës iu njoftua paraprakisht gazetarëve nga zëdhënësi i tij, Renato Kalemi.

Veliaj "tradhton" udhëtimin me urban: "Basha e ka lënë në zero arkën e bashkisë'!

Postuar në 03 Gusht, 2015 05:06

Burg thotë qeveria, burg thotë edhe bashkia

Postuar në 02 Gusht, 2015 21:20

Erjon Veliaj ka nisur punën. Siç kishte deklaruar më herët, Tirana nuk pret dhe ka nevojë për angazhim. Si punë ndër të parat ka zgjedhur inspektimin e monumentit të Pavarësisë, që është dëmtuar nga grabitës të metalit. Dhe me këtë rast, kryetari i bashkisë ka paralajmëruar aksionin e radhës, atë kundër vandalizimit të qytetit. “Paralajmërimi që bëjmë sot është që do procedohet penalisht, kush guxon që të urinojë poshtë urës apo dëmton veprat e artit të qytetit, kush dëmton pronën e përbashkët dhe pronën e bashkisë do shkojë në burg”, tha kryetari i Bashkisë Erion Veliaj.

Pages

Subscribe to RSS - erjon veliaj