erjon veliaj

Dilemat e para politike të Erjon Veliajt

Postuar në 23 Mars, 2018 18:52

Erjon Veliaj, kryebashkiaku i Tiranës ka hedhur një hap të parë drejt asaj që mund të rezultojë një përballje e fortë poltike brenda Partisë Socialiste. Duke folur në emisionin “Real Story” në Vizion Plus, z. Veliaj ka deklaruar se ai është i gatshëm të rikandidojë por kjo sipas tij nëse Partia Socialiste e vendo kështu.

Unë nuk jam këtu për të vetëkandiduar”, tha ai.

A i ka mbjellë vërtet 100 mijë pemë Bashkia e Tiranës?

Postuar në 21 Mars, 2018 22:16

Që prej muajit shtator të vitit të kaluar Bashkia e Tiranës ka nisur një fushatë intensive për gjelbërimin e kryeqytetit.  Objektivi ishte mbjellja e 100 mijë pemëve deri sot më 21 Mars, datë që përkon me Ditën Ndërkombëtare të Pyjeve.  Përmes profilit të tij në “Facebook”, Veliaj falenderoi sot çdokënd që kontribuoi në këtë nismë  përmes albumit fotografik “100 mijë” dhe shpërndau sloganin e ri “TreeRana”.

Informim apo klering?

Postuar në 29 Nëntor, 2017 17:35

Ka një standard dhe një kriter profesional në realizimin e një edicioni informative në television. Të dyja duhet të respektojnë hierarkinë e atij që quhet lajm dhe që është interes publik. Një kronikë televizive apo koha televizive është përgjegjësi e televizonit që e prodhon, por duke qenë një material në dispozicion të publikut, ajo është vetiu edhe pronë publike.

Aq më tepër kanë vlerë këto elementë për një televizion si Top-Channel që pretendon shumë që nga emir që ka zgjedhur, e deri te deviza e përmendur gjerësisht si “televizioni i të gjithë shqiptarëve”.

Bashkia e Erjon Veliajt, 2.5 herë më e shtrenjtë se qeveria e Edi Ramës

Postuar në 24 Nëntor, 2017 15:07

Palmat e thara në autostradën Tiranë-Durrës, nga mbikalimi i Kamzës tek ai i Kasharit do të zëvendësohen me pisha deri në fund të këtij viti. 1 milionë euro i kushtuan buxhetit pemët tropikale, ndërsa kosto për pemët e reja është 2-fish më e lartë.

"Kur të rritem dua të jem kryetar bashkie"

Postuar në 17 Nëntor, 2017 21:59

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, ka dhënë një intervistë për “Apolitical”  që është riqarkulluar nga thuajse të gjitha mediat proqeveritare. Një nga pyetjet që I bëhen z. Veliaj është edhe kjo:

A mund të na jepni një shembull suksesi, të ndryshimit të marrëdhënies së njerëzve me pronën publike?

Lexoni përgjigjen:

Bashkia kërkon të drejta për licencimin e bizneseve në pallate

Postuar në 22 Tetor, 2017 16:18

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, ka deklaruar sot në një intervistë për Tv Klan se ai do të propozojë amendime në ligj për licencat mjedisore të tipit C.   

Biznesi miliardësh që kamuflohet pas fasadeve dhe çmimeve

Postuar në 15 Tetor, 2017 15:06

Pak ditë më parë në televizonet kombëtare u shfaq një lajm me rëndësi po të tillë, pra kombëtare. Erjon Veliaj, kryetar i Bashkisë së Tiranës mori një çmim për transparencë në shërbimin ndaj qytetarëve. Autorë të çmimit, një shoqatë, InfoCip, e cila kishte kryer një të ashtuquajtur studim dhe sponsorizohej edhe nga ambasada suedeze. “Studimi” merrte në vëzhgim ndër të tjera edhe përditësimin e faqes online të bashkisë duke konsideruar këtë si shenjë transparence, ndonëse aty mund të shihet edhe një politikë marketingu. Nuk është e rëndësishme që të sjellim këtu fjalën e rastit të z.

174 milionët e dyshimtë të kioskave të Bashkisë Tiranë

Postuar në 28 Gusht, 2017 00:58

Para disa ditësh ResPublica shkruajti për një tender të njoftuar nga Bashkia e Tiranës për blerjen dhe vënien në funksionim tëdisa kioskave elektronike që do të ofrojnë shërbimet e gjendjes civile si lëshim çertifikatash etj.. 

http://www.respublica.al/2017/08/18/bashkia-e-tiran%C3%ABs-174-milion%C3%AB-lek%C3%AB-p%C3%ABr-kioska-p%C3%ABr-nj%C3%AB-sh%C3%ABrbim-q%C3%AB-merret-edhe-nga-celulari

"Pamundësia" për të furnizuar me ujë Tiranën sipas Veliajt

Postuar në 29 Korrik, 2017 16:46

Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj në një intervistë për gazetarin Lutfi Dervishi, në Televizionin Publik Shqiptar ka folur për problematikën e furnizimit me ujë të kryeqytetit si dhe vendimin  per rritjen e çmimit të ujit.

Zbardhet projekti për transformimin e Piramidës

Postuar në 30 Qershor, 2017 11:02

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj ka bërë të njohur sot një projekt për transformimin e ish-muzeut të Enver Hoxhës, njohur ndryshe si Piramida, aktualisht në një gjendje të degraduar. “Piramida do të kthehet në një qendër të madhe arti, qendër eskpozitash, do të fokusohet tek artitstë e rinj. Kemi punuar me arkitektë holandezë. Janë në proces detajimi, se do të jetë e komplikuar. Do ta ristrukturojmë në këtë funksion. Kemi menduar edhe një lloj shkallare për fëmijët që duan të rrëshkasin, se dashur padashur kjo I ka pëlqyer atyre.

Pages

Subscribe to RSS - erjon veliaj