erdogan

Erdogan, uzurpuesi i gazetës sime...

Postuar në 25 Mars, 2016 10:34

Autori i këtyre radhëve është një gazetar turk, i cili deri para pak javësh drejtonte gazetën “Zaman”, të përditshmen me tirazhin më të madh në Turqi. Vetëm pak orë pas sekuestrimit të gazetës dhe caktimit të administratorëve shtetërorë, papritmas u konsiderova “anëtar i një rrjeti terrorist”. Prej gati dy vitesh, vendi im është kthyer në një arenë të lojërave politike dhe më datë 4 mars, përjetoi një tjetër skenë surrealiste. Qeveria përdori gaz lotsjellës dhe pompa me ujë për të sulmuar gazetën që unë drejtoja. Disa prej nesh u keqtrajtuan dhe disa të tjerë i shanë dhe i fyen rëndë.

Erdogan kishte paralajmëruar autoritetet belge

Postuar në 23 Mars, 2016 21:16

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdoan tha se kamikazi belg Brahim El Bakraui, i vetëvrarë në sulmet kamikaze në Bruksel është deportuar nga Turqia në korrik të vitit 2015, pas arrestimit, në qershor të 2015.  Autoritetet turke kishin paralajmëruar ato belge se ai ishte militant islamik.  Megjithatë, El Bakraoui ishte lënë i lirë nga autoritetet belge, pasi nuk ishin zbuluar lidhje me terrorizmin.  Erdoan tha se “Belgjika shpërfilli paralajmërimit e Ankarasë”.  Me kërkesë të tij, El Bakraui u kthye më pas  në Holandë.

Erdogan betohet se do të gjunjëzojë terrorizmin

Postuar në 14 Mars, 2016 11:18

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdoan u zotua se “do të gjunjëzojë” terrorizmin pas sulmit në Ankara, ku humbën jetën 37 persona dhe u plagosën mbi 100 të tjerë. Mes viktimave është edhe kamikazi i dyshuar.Një autobombë shpërtheu në orën 18:41 të së djelës, pranë një stacioni autobuzi, në Parkun Gyven, në lagjen Kizilai, një nga nyjet e rëndësishme të transportit në kryeqytetin turk. Përmes një deklarate, presidenti turk tha se “grupet terroriste po vënë në shenjestër civilë sepse e kanë humbur betejën me forcat e sigurisë”.

Erdogan po synon aneksimin e Sirisë veriore

Postuar në 19 Shkurt, 2016 10:46

Shpërthimi i fundit në Ankara dhe sulmi ndaj autokolonës ushtarake turke duke se po i hap rrugë një ndërhyrje ushtarake të Turqisë në Sirinë veriore, me qëllim aneksimin e saj. Analistët shkruajnë se si Turqia ashtu dhe Arabia Saudite janë të inteteresuara të ndërhyjnë me operacione nga toka në Siri, duke parë interesat e tyre.
"Synimimi i Erdogan është aneksimi i pjesës veriore të Sirisë, edhe pse zyrtarisht Akaraja e ka mohuar një gjë të tillë" - thotë për agjencinë ruse "Sputinik"' analisti i çështjeve gjeopolitike, Maikëll Kosudofski.

Putinizmi si revansh historik

Postuar në 02 Dhjetor, 2015 15:14

Diçka më shumë se një muaj nga jehona e tifozerisë ndaj erdoğanizmit për triumfin e AKP-së në ndeshjen e fundit politike dhe ja ku, paralelisht me bombat ruse në Siri e veçanërisht me incidentin ajror ruso-turk, gjarpëron mes shqiptarëve një putinofili jo e rastësishme, natyrisht më pak teatrale dhe pjesërisht e maskuar me përpjekjen për t’u identifikuar me rolin e gjykatësve të paanshëm në veprimet e fuqive ndërkombëtare, sikur përcaktimi i itinerarit të fluturimit të avionit rus të rrëzuar nga turqit të përmbante një detyrim etik pozicionimi për këtë kategori shqiptarësh dhe sikur Putini

Putin flet hapur, Turqia në biznes nafte me ISIS

Postuar në 01 Dhjetor, 2015 10:42

Rusia ka hedhur një tjetër hap në luftën diplomatike me Turqinë dhe Bashkimin Evropian paralelisht me operacionet luftarake në zonën ku u rrëzua avioni rus nga ushtria turke.Për Moskën, arsyeja e rrëzimit të avionit ushtarak rus lidhet me tregtinë e naftës që Turqia bën Shtetin Islamik. “Ne kemi të gjithë arsyet për të besuar se vendimi për të goditur avionin ushtarak rus është diktuar nga dëshira për të garantuar sigurinë e rrugëve të furnizimit me naftë në territorin turk”- ka theksuar Putin.

Gabimi me dashje i Erdogan dhe loja e rrezikshme me bekimin e amerikanëve

Postuar në 25 Nëntor, 2015 20:46

Rrëzimi i avionit rus nga flota ajrore turke për Moskën ishte një pabesi e paramenduar. Argumenti se Turqia reagoi për të mbrojtur hapësirën e saj ajrore nuk ka si të jetë bindës për Kremlinin kur vetë Turqia është një prej vendeve që cënon vazhdimisht integritetin territorial të fqinjëve të saj.

Erdogan, adhurimi ndaj modelit të gabuar*

Postuar në 03 Nëntor, 2015 10:25

Ka bërë lajm në disa media perëndimore festa në Prizren apo Tetovë e disa shqiptarëve për fitoren e radhës në zgjedhje të AKP-së në Turqi. Nuk ka asnjë rast kur shqiptarët të kenë dalë për të festuar fitoret politike të kandidatëve të radhës në SHBA, Gjermani, Francë apo Britani,-vende që kanë rol specifik në politikat globale dhe në gjeopolitikën në rajon,-por është e treta herë që festohet për pushtetin e Erdoganit, sundimtarit të Turqisë së sotme.

Erdogan në samitin e parë të liderëve fetarë myslimanë: Bota islame duhet të jetë vetëkritike

Postuar në 19 Tetor, 2015 17:56

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, gjatë një fjalimi të mbajtur në samitin e parë të liderëve fetarë myslimanë të vendeve aziatiko-pacifike, i cili po zhvillohet në Stamboll, deklaroi se bota islame duhej të ishte vetëkritike, pasi ajo ishte e përfshirë në konflike. “Ky takim i liderëve fetarë të rajonit ku jetojnë 1,2 miliardë myslimanë, duhet të jetë nxitje për ndërtimin e urave të reja të miqësisë, bashkëpunimit dhe tolerancës”, theksoi ai.

Kush po e vret idealizmin e kurdëve? A po krijohen shkaqe që Turqia të hyjë ushtarakisht në Siri?

Postuar në 12 Tetor, 2015 12:46

97 të vrarët që përgjakën Ankaranë në "Marshimin e Paqes" ishin mbështetës të partisë prokurde të Demokracisë së Popujve. Içetin Çevik, fotoja e të cilit ka bërë xhiron e botës është një mësues që ishte zhvendosur në Ankara pasi vajza e tij kishte studimet në kryeqytetin turk.

Pages

Subscribe to RSS - erdogan