erdogan

Pamuk: Jam i bindur, pas grushtit të shtetit qëndron Gulen

Postuar në 29 Gusht, 2017 14:45

Teza e presidentit turk, Erdogan, se grushti i shtetit i para dy vjetëve u organizua nga Fetullah Gulen ka bindur së fundmi edhe nobelistin Orhan Pamuk. 
Në një intervistë për “Nikkei Asian Review”, shkrimtari i njohur thotë se fillimisht ai nuk i besonte tezës në fjalë, por tashmë çdo gjë është e qartë. 

Erdogan rikthen lavdinë e selxhukëve, thirrje turqve të frymëzohen nga historia

Postuar në 27 Gusht, 2017 19:55

Presidenti turk Erdogan ka shfrytëzuar edhe njëherë ngjarjet historike në dobi të pushtetit të tij dhe idesë së Turqia dhe ai vetë janë në shënjestrën e armiqve të Jashtëm.  Duke folur në një aktivitet në përkujtim të betejës së Manzikert në vitin 1071, Erdogan nuk la vend për keqkuptime, kur përmendi disa organizata që sipas po komplotojnë kundër Turqi.

Erdogan, thirrje turqve në Gjermani: Mos votoni as Merkelin, as Schultz! Janë armiq të Turqisë

Postuar në 19 Gusht, 2017 00:06

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan u ka bërë thirrje turqve në Gjermani që të mos votojnë për Merkelin, apo edhe rivalin e saj, Schultz.

Tani në Gjermani socialdemokratët dhe kristiandemokratët po thonë: Mund të marrim vota nëse baltosim Turqinë. Po u them qytetarëve të mi në Gjermani që të mos i mbështesin asnjëherë këto parti. Mos mbështesni CDU-në, SPD-në apo të gjelbrit. Ata janë të gjithë armiq të Turqisë”, citon gazeta “Hyrriyet”, kreun e shtetit turk.

Ish-Republika e Turqisë/Erdogan heq fjalën "republikë" nga llogaria e tij në twitter

Postuar në 15 Gusht, 2017 12:07

Recep Tayyip Erdogan ka formalizuar edhe në rrjetet sociale ambicien e tij për eliminimin final të Repubikës turke. Qendra e Stokholimit për Lirinë, një organizatë e emigrantëve politikë turq, ka vënë re ndryshimin që i është bërë llogarisë në Twitter të Erdogan, i cili ka hequr fjalën “Republika e” duke ndryshuar prezantimin në “President i Turqisë” dhe kryetar i AKP-së”.

Ndonëse simbolik, akti thotë shumë në kuadër të asaj që po ndodh në Turqi, tanimë ish-Republika e Turqisë.

Gazeta pranë Erdoganit: SHBA po përgatitet të sulmojë Turqinë. PKK-ja do të zëvendësojë ISIS

Postuar në 14 Gusht, 2017 19:19

Turqia e Erdoganit po ecën e vendosur drejt kultivimit të bindjes së SHBA janë armike e vendit dhe se amerikanët synojnë minimin e rolit të këtij vendi në Lindjen e Mesme. Si përherë në vëmendje vjen çështja kurde dhe mbështetja që SHBa jep për militantët kurdë që në finale është projekt për shkëputjen e zonave të Kurdistanit nga Turqia.

Dy artistë, dy shpirtra binjakë dhe një palë atlete që po "bëjnë" gjeopolitikën europiane

Postuar në 11 Gusht, 2017 15:50

Revista “Shenja” që botohet në Maqedoni hapet këtë numër me titullin: “Fenomeni Rama”. Në foto qendrore kryeministri i Shqipërisë i cili gëzon suksesin e padiskutueshëm e të qenit lajmi ndër shqiptarë. Përtej kësaj, vijnë lajme dhe propagandë shtesë që ngatërrojnë miletin në analiza dhe fantazi të cilat vetëm sa provojnë se janë pre e provokacionit që është showman politik Rama. Në shkrimin e gjatë, autori Rizvan Sulejmani  kulitivon bindjen se atletet e bardha të kryeministrit të Shqipërisë kanë një domethënie gjeopolitike të caktuar.

Can Dündar: Erdogan ka frikë

Postuar në 19 Korrik, 2017 16:38

"Cila është ndjenja që mbizotëron në Turqi për momentin? “Frika. Për fat të keq, sundon frika”. Kështu thotë ish-redaktori i gazetës " Cumhuriyet”, Can Dündar shkrimtar dhe autor i disa dokumentarëve. Në maj të vitit 2015 ai publikoi një material fotografik që vërtetonte përtej çdo dyshimi se shërbimet sekrete turke furnizonin me armë ektremistët islamikë në Siri. Ai e dinte se akti do të kishte pasoja.

Meral Aksener, rivalja kryesore e Erdogan

Postuar në 18 Korrik, 2017 10:19

Në Turqinë e dominuar dhe gati sunduar nga islamiku Reccep Tayyip Erdogan, ka mbetur një kundërshtar serioz për pushtetin e tij: Meral Aksener. Ish-ministrja e Brendshme njihet si ulkonja dhe ka fituar një profil të lartë publik së fundmi me kundërshtimin e ndryshimeve kushtetese të imponuara nga Erdogan.

Revista “Time” i kushton Aksener një shkrim të gjatë duke vënë në dukje pritmëritë e mëdha sipas saj, për zgjedhjet presidenciale të vitit 2019, në të cilat mendohet se Aksener do të jetë rivalja kryesore e Erdogan.

1 vit nga grushti i shtetit në Turqi/Solidaritet me Erdoganin nga disa OJQ shqiptare

Postuar në 17 Korrik, 2017 11:34

Sot në faqen online të agjencisë “Balkanweb” dhe në faqen online të “Gazeta Shqiptare” është shfaqur ky njoftim:

Ne si Organizata të Shoqërisë Civile në Shqipëri dënojmë përsëri fuqishëm tentativën për grusht shteti që Organizata Terroriste Fetoiste (FETO) organizoi më 15 korrik 2016 në Turqi, në një vend mik dhe partner strategjik me Shqipërinë.

Turqia e polarizuar një vit pas grushtit të shtetit

Postuar në 15 Korrik, 2017 12:01

Një vit pas grushtit të dështuar shtetit , Erdogan duket të jetë në kulmin e pushtetit të tij.Për të festuar përvjetorin e kësaj ngjarje Erdogan kërkoi arrestimin e 105 personave që punojnë në sektorin e IT dhe që dyshohet se kanë të bëjnë me përpjekjen e korrikut të kaluar. Mbrëmjen e 15 korrikut, 2016, banorët e të dy qytetetve më të mëdha të Turqisë  u zgjuan nga tingujt e avionëve luftarakë që flutoronin mbi shtëpitë e tyre.  Një grup ushtarëkësh të cilët e quanin veten "Këshilli i Paqes në vend" deklaruan se morën pushtetin  dhe se dëshironin të rivendosnin demokracinë.

Pages

Subscribe to RSS - erdogan