epidemia

Gazetari Nano: Soreca, fajtor që BE nuk hapi kufijtë me Shqipërinë

Postuar në 02 Korrik, 2020 19:41

Gazetari Mustafa Nano mendon se ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca është përgjegjës dhe bashkëvendimmarrës në mbylljen e kufijve për Shqipërinë. Gjatë një interviste për TvT, Nano ndër të tjera tha se: 

Kufiri me BE-në, hapje për Shqipërinë propozoi vetëm Greqia. Refuzuan të gjithë, edhe Italia

Postuar në 01 Korrik, 2020 12:04

Vendimi i Bashkimit Europian për të mos hapur kufijtë me Shqipërinë ngjan të jetë krejt i pajustifikuar. Përtej çdo lloj spekullimi realiteti është se shifrat e epidemisë në Shqipëri as nuk afrohen me ato të Italisë fqinje, apo edhe Gjermanisë p.sh, apo Francës e Spanjës.

Edhe sikur të pranojmë se është gënjyer, Shqipëria sërish nuk pati ndonjë emergjencë spitalore dhe përtej gjithçkaje, nuk mund të besohet se në vendin tonë të refuzojnë edhe shtrimin në spital.

Na thuaj ndonjë emër të sëmuri se ti ke informacion!

Postuar në 21 Qershor, 2020 14:09

Sot kishte 71 raste të konfirmuara ma CoVid-19 në 24 orët  e fundit. Ka shtrime të mëdha në spital, ndërkohë që java që po lëmë pas duket se e pati mesataren e të infektuarve 60/ditë.

Jemi pra në një situatë të re me epideminë, ndërkohë që ka dalë në dritë fakti se vatra infeksioni janë kthyer QSUT, administrata qendrore dhe kompani të ndryshme private, mes të cilave sipas burimeve që ka RePublica figurojnë edhe disa që janë shumë afër qeverisë, apo edhe kryeministrit. Administratorët e tyre d.m.th.

Koronavirusi, dimë vetëm që nuk dimë Asgjë

Postuar në 19 Qershor, 2020 13:57

Ekspertët e mjekësisë duket se nuk kanë një përgjigje të qartë dhe bindëse për epideminë dhe sëmundshmërinë e provokuar nga koronavirusi.  Në krye të katër muajve nga shfaqja e virusit në formë epidemike, mendimet në vende të ndryshme nuk përkojnë.

Francë, qindra padi kundër autoriteteve për menaxhimin e epidemisë

Postuar në 14 Qershor, 2020 22:02

 

Në Francë, familjarët e viktimave të koronavirusit kanë ngritur disa padi ndaj autoriteteve shëndetësore me pretendimin se sëmundja mund të ishte shmangur.

Më shumë se njëqind padi janë depozituar në të gjithë Francën për "vrasje të pavullnetshme ose plagosje", "rrezikim të jetës së të tjerëve" ose "abstenim vullnetar nga përballja me një katastrofë".

Problem po kthehet moszbatimi i rregullave në institucione jo lehtësimi i masave të lëvizjes

Postuar në 11 Qershor, 2020 11:23

Burime të ndryshme nga Ministria e Shëndetësisë bëjnë me dije se vatrat e reja të infeksionit të koronavirusit në Tiranë janë kryesisht në institucione publike. Tatimet, Kadastra dhe tanimë QSUT-ja e konfirmuar zyrtarisht thuhet se janë problemet kryesore që po provokojnë rritje të numrit të rasteve të reja.

Rritet kurba epidemike/44 raste të reja me CoVid-19 brenda 24 orëve

Postuar në 11 Qershor, 2020 11:14

Vijon rritja e kurbës së të prekurve me koronavirus. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 44 raste të reja.

Rastet e reja janë konfirmuar pas 291 testimeve të kryera në 24 orë. Nga 44 rastet pozitive, 22 raste janë në Tiranë, 6 në Krujë, nga 4 raste në Durrës, Kamëz, Shkodër, 2 raste në Lushnje dhe nga 1 rast në Vlorë, Elbasan.

Ndryshon sërish rekomandimet. Epidemia vë në diskutim besueshmërinë e OBSh-së

Postuar në 09 Qershor, 2020 00:20

Kanë kaluar tashmë rreth 7 muaj që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit, por shkenca dhe institucionet ndërkombëtare nuk kanë ende nuk përgjigje zyrtare përfundimtare rreth një protokolli të sëmundjes dhe trajtimit të saj. 

Pandemia që rrëzoi mitin progresit të shkencës dhe që kërcënon rendin aktual

Postuar në 13 Maj, 2020 15:09

E gjithë bota po përpiqet të gjejë një kurë apo një vaksinë kundër CoVid-19. Flitet për miliarda dollarë të hedhur në këtë drejtim, por asgjë nuk duket në horizont. Në SHBA, ekipe të ndryshme studimore kanë konkluduar se kundër koronavirusit mund të jenë efektive 64 medikamente, nga të cilat 24 janë miratuar nga administrata amerikane. Mes tyre më të përfolurit dhe ata që po testohen më shumë janë, azitromicina, klorokina, interferon beta, remdesivir, tocilizumab etj..

Situata po normalizohet, por askush nuk po flet për fundin e epidemisë

Postuar në 11 Maj, 2020 16:04

Epidemia e koronavirusit po shkon drejt fundit, por askush nuk po njofton fundin e saj. Ndonëse në nivel të përgjithshëm numri i rasteve të reja, shtrimeve dhe vdekjeve po vjen duke u ulur, asnjë mjek nuk ka deklaruar se kjo që kaluam ishte një grip i zakonshëm. 

Në Gjermani dhe në Kinë ka një riaktivizim të virusit pas lehtësimit të masave, riaktivizim i cili nuk dihet sesi do ta ketë ecurinë. 

Edhe Serbia, një nga vendet më të goditura në Ballkan, ndonëse ka njoftuar lehtësim masash, ka paraljmëruar se kjo epidemi nuk mbyllet me muajin maj. 

Pages

Subscribe to RSS - epidemia