energjia

Shpresa për krijimin e bursës së energjisë mes Shqipërisë dhe Kosovës

Postuar në 31 Mars, 2016 15:42

Bursa e Tiranës u mbyll nga kjo qeveri,  duke vulosur një histori dështimi, por një bursë e re është menduar të hapet. Bëhet fjalë për bursën e energjisë mes Kosovës dhe Shqipërisë që rrjedh nga një marrëveshje e nënshkruar dje nga dy ministrat e Energjetikës, Damian Gjiknuri dhe Blerand Stavileci. “Pjesëmarrësit e tregut të të dyja vendeve inkurajohen të tregtojnë energjinë nëpërmjet bursës së energjisë.

Praktikat e pazakonshme të OSHEE-së dhe një Ent Rregullator që ngre supet

Postuar në 23 Shkurt, 2016 16:07

Drejtuesja e Autoritetit të Konkurencës, Lindita Lati ka përsëritur sot kërkesën që Operatori i Shpërndarjes së Energjisë, t’i japë fund praktikës së deritanishme të tenderave të energjisë. Kjo praktikë qëndron jashtë ligjit për prokurimet dhe ndjek këtë logjikë: OSHEE merr fillimisht ofertat nga tregtarët privatë dhe pas tenderit hyn në negociata individuale me secilin prej tyre. Diçka krejt origjinale, por që ka sjellë ankesa nga tregëtarët.

Gjobitje indirekte e biznesit nga OSHEE. 11 milionë euro faturim më shumë për tre muaj

Postuar në 03 Shkurt, 2016 14:38

Problemet me Operatorin e Shpërndarjes së Energjisë kanë krijuar probleme financiare për biznesin. Si pasojë e lidhjeve të detyruara në linjat e vendosura në burimin e furnizimit. “Shumë biznese po detyrohen ta paguajnë energjinë 27% më shtrenjtë se tarifa zyrtare, si rrjedhojë e një konflikti me Operatorin e Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) për burimin e furnizimit (tension i mesëm apo i ulët).

Në doganën shqiptare skanohet edhe energjia

Postuar në 20 Janar, 2016 18:26

Top-Channel raporton për një situatë absurde me procesin e skanimit në doganë që zbatohet nën koncesionarin e fituaar nga “Rapiscan”. Shërbimi i skanimit po aplikohet edhe ndaj bizneseve që ushtrojnë aktivitetin e tyre në import-eksport energjie. “Por si mund të skanohet energjia elektrike, e cila transmetohet përmes linjave të interkonjeksionit?

ERE: Nuk ka rritje të çmimit të energjisë edhe për 6 muaj

Postuar në 24 Dhjetor, 2015 11:26

Enti Rregullator i Energjisë ka deklaruar se çmimi i energjisë elektrike nuk do të rritet derimë 30 qershor të vitit që vjen. Ndërkohë që për gjashtë mujorin e dytë të 2016-ës, Enti kërkon që të mos aplikohen më fatura aforfe. Vendimi argumentohet se ka ardhur nga rritja e shifrës së arkëtimeve nga OSHEE-së. Nuk kuptohet mirë se cila është lidhja mes vendimit dhe argumentimit, sa kohë që çmimi rrjedh nga kostoja dhe jo nga bilanci i operatorit.

1000 punëtorët e Uzinës së Ballshit në rrugë. OSHEE-ja i pret furnizimin me energji

Postuar në 12 Dhjetor, 2015 10:21

Ka disa ditë që Operatori i Shpërndarjes së Energjisë i ka ndërprerë furnizimin me energji Uzinës së Ballshit. “Shqiptarja.com” raporton se për pasojë 1000 punëtorë kanë mbetur pa punë dhe kanë kërkuar ndërhyrjen e kryetarit të Bashkisë së Mallakastrës Agron Kapllanaj. Ndërprerja ka ardhur pasi uzina është debitore ndaj OSHEE-së prej disa kohësh. Nuk dihet sesi do të veprohet për të zgjidhur situatën, por Kapllanaj i është drejtuar qeverisë. 

Nikollaq Neranxi shpreson vetëm në Facebook/Kryeministri i dërgon letër falënderimi, OSHEE-ja e gjobit fshehurazi

Postuar në 08 Dhjetor, 2015 04:42

Nikollaq Neranxi, biznesmen i njohur dhe ish-deputet i së majtës, poston në profilin e kompanisë së tij me të njëjtin emër, në Facebook, një rast ku si protagonist është OSHEE-ja dhe arbitrariteti i saj. Sqaron vetë biznesmeni: “OSSHE ky hajdut i madh i biznesit dhe i qytetarëve! Të dashur miq! Duam të denoncojmë publikisht një vjedhje të turpshme që një kompani shtetërore kërkon t'i bëjë Kompanisë "Neranxi", natyrisht më pas do ndjekim rrugët ligjore, aty ku në fakt jami fare të pashpresë, sepse nuk mund t'i thuash hajdutit, kape hajdutin.

Cilat Reforma?

Postuar në 07 Nëntor, 2015 15:33

Zgjedhjet e vitit 2017 po afrojnë dhe qeveria ka ndërmarrë një tur të ri dialogimi me qytetarët, nga ato të cilat tanimë njihen si seriali: “Gju më gju me popullin”. “Të pastrojmë Shqipërinë” quhet turi në fjalë dhe me gjasë synon rivendosjen e kontakteve me shqetësimet e njerëzve, që janë të pakënaqur “për shkak të kostos së reformave”, siç na thotë zv.kryeministri Niko Peleshi. Që në këtë lloj ligjërimi, apo terminologjie, nis edhe problemi.

Faksimile/Nasip Naço rezulton i përfshirë me çështjen e matësave të energjisë

Postuar në 29 Tetor, 2015 22:29

Një ditë më parë u bë i njohur kallëzim penal i një biznesnmeni, Venigjer Begaj, i cili kërkon detyrime të pashlyera nga CEZ për koaludimin e matësave. Historiku rrëfyer nga Begaj sillte akuza edhe për implikimin e ministrit aktual të Drejtësisë, Nasip Naço, që në një status në Facebook, ka mohuar të ketë lidhje e të jetë përfshirë në cilësinë e ish-ministrit të Ekonomisë(http://www.respublica.al/2015/10/29/mund-të-rihapen-hetimet-për-serverin-e-tatimeve).

Pas Vaterlosë, qenka shmangur edhe Verduni. OST ka rënë dakord të kompensojë me 6.8 milionë euro një kompani kroate

Postuar në 17 Tetor, 2015 21:34

Ndërkohë që qeveria shqiptare po përpqiet t’u mbushë mendjen shqiptarëve se me marrëveshjen e mirëkuptimit me CEZ, shpëtoi mëmëdheun nga Vaterloja financire, një tjetër kompani po deklaron se përfiton para nga shteti shqiptar. Agjencia “Seenews” raporton se kompania kroate “Dalekovod” do të marrë 6.8 milionë euro nga Operatori i Sistemit të Transmetimit si pasojë e mbylljes së një përballjeje për ndërtimin e linjës 400kv mes Tiranës dhe Podgoricës.

Pages

Subscribe to RSS - energjia