emigrimi

Shqipëri e gjeneratës tjetër? Jo, Shqipëri e atyre që do mbeten

Postuar në 01 Shkurt, 2021 18:14

Kryeministri Edi Rama është mburrur shpesh se ai punon për gjeneratën tjetër. Mirëpo një pjesë e madhe e shqiptarëve duan të ikin. Për arsye të ndryshme. Kryeministri thotë se emigrimi është dukuri e përhershme, kështu që për të nuk duhet të shqetësohet kush.

Kryeministri thotë se nëse kriminelët garojnë me partinë që ai drejton, kjo është përgjegjësi e tyre dhe jo e tij. Është e njëjta parti që rekruton ekeslentët, por nuk i kandidon asnjëherë.  

Ndryshe nga Kryeministri, Majko: Njerëzit po ikin sidomos për shkak të politikës

Postuar në 01 Shkurt, 2021 13:07

Ministri për Diasporën Pandeli Majko ka folur gjatë një interpelance sot në Kuvendin e Shqipërisë edhe për arsyet e largimit të njerëzve. 

Largohen njerëzit se kanë inat qeverinë. Njerëzit largohen për arsyet e tyre ekonomike. Çështja e emigracionit është një histori e cila nuk ka të bëjë vetëm me Shqipërinë, por nëse ka një arsye pse njerëzit po largohen përveç ekonomisë, janë budallallëqet që prodhohen nga politika, siç ndodhi sot në këtë interpelancë

Bindja "e përhapur" se po zëvendësohemi me sirianë

Postuar në 25 Korrik, 2020 14:53

Pandemia ka vënë në lëvizje një zinxhir teorish konspirative që herët apo vonë, nëse situata nuk menaxhohet si duhet, do të prodhojë pasoja politike së paku. Shqipëria nuk përjashtohet nga kjo valë globale teksa një kategori njerëzish adoptojnë interpretime të ndryshme në internet për të shpjeguar dyshimet e veta. Sëmundja është reale, atë e prekim dhe shohim te njerëz të afërt që nuk ka sesi të jenë të gjithë pjesë e një loje aktoriale masive. Kush i rekrutoi të gjithë këta xhanëm pa rënë në sy?

Dyndje në kurset e gjermanishtes, Kuka: Rritja e kërkesave lidhet me emigrimin

Postuar në 22 Shkurt, 2020 14:59

Irea është një nga dhjetëra të rinjtë që i janë përkushtuar mësimit të gjuhës gjermane.

Vetëm 17 vjeçe, por ajo e projekton të ardhmen e saj jashtë Shqipërisë. Ambicien dhe synimet i ka të mëdha.

Pranë institutit të studimit Gëte, mësojnë afro 500 persona të moshave të ndryshme. Numrin në rritje të personave që i janë futur gjermanishtes e pranon edhe drejtoresha Alketa Kuka.

Shumica e e atyre që zgjedhin të mësojnë gjuhën gjermane janë qytetarë që pritet të emigrojnë. Kjo pasi zotërimi i gjermanishtjes është një nga kushtet për të përfituar vizë pune.

Me apo pa liberalizim shtetet e Ballkanit po zbrazen

Postuar në 29 Janar, 2020 10:39

 

Në shumë vende të Ballkanit Perëndimor, por edhe në pjesë të tjera të rajonit, po flitet për fenomenin e largimit të të rinjve drejt Perëndimit si për një mortajë që po i ndodh shoqërisë, shtetit dhe kombit. 

Cilindo shet të rajonit ta marrësh, rezultati del i ngjashëm; zvogëlim i shpejtë i numrit të banorëve, largim i pandërprerë i të rinjve dhe parashikime se në të ardhmen situata do të jetë edhe më keq. Me apo pa viza, me apo pa liberalizim, vendet e Ballkanit po zbrazen. 

Nuk po ikim nga Shqipëria, por nga njëri-tjetri

Postuar në 26 Janar, 2020 13:15

 

Shqipëria ka disa vite që përballet me problemin e ikjes masive të të rinjve. Nuk është ende një krizë demografike, por shenjat nuk janë të mira dhe problemi është serioz. 

Shqipëria përballet po ashtu me mohimin e problemit në fjalë nga qeveria e vet. Kryeministri thotë se ikja është shprehje e lirisë. Më tej akoma, z. Rama sjell shembuj të vendeve të tjerë sesi emigrantët e kthyer kanë ndikuar në rritjen ekonomike me njohuritë e fituara gjetkë. 

Kush do ta gëzojë "Shqipërinë e Gjeneratës tjetër"? 61% e të rinjve duan të ikin

Postuar në 17 Janar, 2020 12:46

Ikja e shqiptarëve nga vendi i tyre është një dukuri që shqetëson të gjithë rajonin tonë. Në konferencën e 16-të parlamentare rajonale për integrimin europian të shteteve pjesëmarrëse në Procesin e Stabilizimit dhe Asocimit të Evropës Juglindore është vënë në dukje ky problem që është injoruar nga qeveria shqiptare.

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu, deklaroi ndër të tjera se 1/3 e popullsisë është larguar.

Imzot George Frendo: Shqipëria po zbrazet dhe kjo është tragjike

Postuar në 01 Janar, 2020 18:11

Shqipëria po përballet me ikje masive, sidomos të të rinjve dhe kjo, sipas imzot George Frendos është diçka tragjike. Në një intervistë për TvT, kryeipeshkvi bën thirrje për më tepër angazhim të vetë qytetarëve dhe për vëmendje më të madhe të politikës.

Kundër refugjatëve, Çekia, Hungaria dhe Polonia shkelën ligjin europian

Postuar në 02 Nëntor, 2019 12:51

Gjykata Europiane e Drejtësisë ka konstatuar se Republika Çeke, Hungaria dhe Polonia kanë shkelur ligjin  europian duke refuzuar në vitin 2015 pranimin e refugjatëve sipas sistemit të kuotave. 

Punë, shtet, mirëqenie - Jo. Ikje në masë - Po

Postuar në 21 Maj, 2019 21:55

 

Revista gjermane “Spiegel” i ka lënë hapësirë një profili të kreut të partisë më të madhe opozitare greke, Kyriakos Mitsotakis, të cilin e quan favorit potencial për të qenë lideri i ardhshëm i Greqisë. 

Shumë vëzhgues besojnë se Mitsotakis është serioz në qëllimet e tij, por ata ngrenë dyshime nëse ai do të bëjë diçka më shumë se Tsipras në planin e reformave

thuhet në shkrim.

Pages

Subscribe to RSS - emigrimi