emigrantet

Rishfaqet kërcënimi i ekstremizimit mbi Gjermaninë*

Postuar në 15 Tetor, 2015 12:08

Ofensivë e vjeshtës, kjo fjalë nga zhargoni i ushtarakëve ndërkohë është në qarkullim në Gjermani dhe përdoret nga partia Alternativa për Gjermaninë (AfD) . Partia, që vetëm para pak muajsh dukej se mori fund prej përçarjes brenda radhëve të saj, aktualisht po rritet fuqishëm. Shtatë përqind demoskopi në mbarë Gjermaninë, nëntë përqind në Bavari dhe madje 13 përqind në Saksoni, ky është rezultati aktual i një anketimi nga Forsa. Ajo çfarë po forcohet sërish është teprica e dhjathtë që mbeti nga AfD-ja. Aktualisht ky grupim sërish po paraqitet me të njëjtat inciale.

Lojë e re elektorale me votën e emigrantëve?

Postuar në 12 Tetor, 2015 14:40

Paqja mes Ilir Metës dhe Edi Ramës është në të vërtetë një bashkëjetesë në një fushë ku secili minon rrugën e tjetrit. Me atë që ndodhi së fundmi me aferën e CEZ-it dhe mënyrën sesi ajo u mbyll, u provua se deri më 2017-ën do të ketë një qetësim relativ të raporteve, por duke u përgatitur për vitin e vështirë elektoral. Dy partitë, zyrtarisht të majta, sidomos LSI favorizohen nga gjendja e tanishme e PD-së, e cila nuk po gjen dot kohezionin e nevojshëm. E megjithatë, tradita e tranzicionit mëson se ka disa instrumente që dy partitë e mëdha nuk i lëshojnë.

Emigrantët, Orban mbyll kufirin hungarezo-kroat për një periudhë të pacaktuar

Postuar në 25 Shtator, 2015 17:35

Agjensia e lajmeve AFP raporton se kryeministri hungarez, Viktor Orban ka njoftuar sot se do të mbyllte për një afat të pacaktuar kohor kufirin me Kroacinë dhe Hungarinë, pikë tranzit kalimi e emigrantëve që udhëtojnë çdo ditë në këtë udhëkalim drejt perëndimit të Evropës. “Fluksi i migrantëve nuk ka për t’u ulur, ne kërkojmë të pengojmë kalimin e refugjatëve”, deklaroi ai gjatë një konference shtypi në Vjenë.

Raporti i BSH: Remitancat, emigrantët dërguan 305 milionë euro për 6 muaj

Postuar në 12 Shtator, 2015 08:06

Në tremujorin e dytë të këtij viti kanë hyrë në ekonominë shqiptare 360 milionë euro. Sipas një shkrimi në “Gazeta Shqiptare” dy zërat që kanë injektuar më shumë para në ekonomi janë remitancat dhe investimet e huaja direkte. Të dhënat janë bërë të ditura në raportin e fundit të Bankës së Shqipërisë, ku mësohet se dërgesat nga emigrantët në periudhën prill­maj­qershor janë rritur me 17.6% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Refugjatët pas ndalimit nga Danimarka, rihapet trafiku hekurudhor përmes Gjermanisë

Postuar në 10 Shtator, 2015 10:35

Dje Gjermania kishte bllokuar trafikun hekurudhor dhe kish mbyllur një autostradë për fluksin e “qindra emigrantëve”. Junker u bëri thirrje Shteteve anëtare të miratonin një plan të përhershëm të rishpërndarjes. Njoftim shokues në Hungari: një poster i ngjitur në autobus paralajmëronte rrezikun  kundër infektimit nga sëmundjet e emigrantëve.

Gjermania, gjashtë miliardë euro financim për emigrantët

Postuar në 07 Shtator, 2015 10:43

Gjermania do të akordojë një financim gjigant prej gjashtë miliardë eurosh për t’i ardhur në ndihmë valës së emigrantëve, shumica të ardhur nga Siria e përfshirë nga lufta civile. Paketa me vlerë gjashtë miliardë euro u miratua sot gjatë orëve të para të mëngjesit, pas bisedimeve të mbrëmshme në Berlin. Tre miliardë euro vijnë nga buxheti federal për vitin 2016, ndërkohë që pjesa tjetër është rezervuar për të ndihmuar shtetet federale dhe qeveritë lokale për akomodimin e migrantëve. Për vitin në vazhdim, një miliard euro nga buxheti federal do të përdoren për të ndihmuar migrantët.

A mund të besohet?

Postuar në 25 Gusht, 2015 15:44

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, doli sot për të sqaruar versionin e qeverisë për çështjen e azilit. Po rendisim atë që tha ministri:
1. Nuk ka sot një vend të vetëm në rajon ku partitë opozitare ta shfrytëzojnë emergjencën e emigrantëve nga vendet e konflikteve të thella, dhe në këtë kuadër, edhe të azilkërkuesve të paligjshëm, për të keqpërdorur dhe për të nxjerrë përfitime politike ditore.
2. Ne jemi tërësisht të përgatitur për të parandaluar dhe frenuar fenomenin e azilkërkimit.

Deri në 2013, 1 250 000 persona të lindur në Shqipëri, jetonin gjetkë

Postuar në 23 Gusht, 2015 20:42

Sa shqiptarë jetojnë jashtë? Statistikat janë të lëvizshme, por “Pew Research Center” ka publikuar një bazë të dhënash(shtator 2014) e cila pasqyron origjinën dhe destinacionin e emigrantëve nga e gjithë bota për vitet 1990-2013. 20 vjetëshi i fundit pranohet se është një ndër më dinamikët në lëvizjen e popullsisë së botës dhe kjo mind të vlerësohet sadopak edhe te shifrat për Shqipërinë. Kërkimi për vendin tonë jep si rezultat shifrën se në vitin 2013, 1 250 000 njerëz që kanë lindur në Shqipëri, banonin në vende të tjera. Po të shohësh listën, del në konkluzionin se “shqiptarë ka kudo”.

Pages

Subscribe to RSS - emigrantet