elon musk

Space X dështon sërish, Starship 10 përfundon në flakë

Postuar në 04 Mars, 2021 14:43

Ka përfunduar pa sukses testi i radhës i SpaceX. Prototipi i saj, Starship, shpërtheu në ajër 10 minuta pasi ishte lëshuar.

Starship 10 ose SN10, një mjet fluturues me përmasat e një pallati 10-katësh u lëshua pasditen e së mërkurës në orën 5:14.

Për një moment, mjeti u duk se u ul me sukses, por shpërtheu papritur përpara suve të qindra studiuesve dhe adhuruesve të projektit.

Testi u zhvillua në strukturën e kompanisë Boca Chica në Teksas. Ai është përpjekja e tretë që Space X bën me një raketë Starship. Dy të mëparshmet - SN8 dhe SN9 - përfunduan në flakë.

Një ankesë për Bitcoin i kushton Elon Musk 15 miliardë dollarë  

Postuar në 23 Shkurt, 2021 15:45

Elon Musk nuk është më njeriu më i pasur në botë, që prej javës së kaluar, kur aksionet e Tesla Inc. ranë me 8.6%, duke i marrë me vete 15.2 miliardë dollarë nga vlera e tij neto.

Rënia më e madhe e Tesla-s që nga shtatori u nxit pjesërisht nga komentet e Musk mbi çmimet e Bitcoin dhe rivalit më të vogël, Ether. Musk tha se ato janë të larta.

Ky mesazh në Tuiter erdhi në javë pasi Tesla njoftoi se shtoi 1.5 miliardë dollarë Bitcoin në bilancin e saj.

Lufta për territore zhvendoset në hapësirë

Postuar në 30 Janar, 2021 19:29

Për të mëdhenjtë e teknologjisë (dhe pasanikët e globit), planeti tani është i vogël për “përplasje”. Elon Musk dhe Jeff Bezos e kanë zhvendosur në hapësirë “luftën” e tyre. Respektivisht i pari dhe i dyti në listën e më të pasurve në botë, ata kanë një mosmarrëveshje për satelitët në hapësirë.

Elon Musk dhuron 100 milionë dollarë për teknologjinë që neutralizon efektet e gazit serrë  

Postuar në 22 Janar, 2021 13:28

Elon Musk ka në plan të ndihmojë kauzën mjedisore. Kreu i SpaceX dhe Tesla, Elon Musk, premtoi 100 milionë dollarë për zhvillimin e një teknologjie që është e aftë të mbledhë karbonin e lëshuar nga aktivtiteti njerëzor.

Video/Starship i Musk, shpërthen gjatë uljes

Postuar në 10 Dhjetor, 2020 14:28

Ëndrra e Elon Musk për të dërguar njerëz në Mars ka marrë goditje një ditë më parë pasi anija e tij, Starship, prototip i programit SpaceX, ka shpërthyer. Anija ka bërë ngritjen nga një objekt në Boca Chica në Teksas për të testuar aftësitë e veta por ka shpërthyer vetëm 6 minuta e 30 sekonda më pas teksa po bënte uljen.

Musk ka postuar menjëherë një status në tuiter ku ka shkruar: Mars, po vijmë!

Duke treguar se programi hapësinor i tij dhe ambiciet për hapësirën nuk kanë ndryshuar megjithë aksidentin në fjalë.

Musk: Shpresoj të ndërtojmë një qytet në Mars përpara Luftës III Botërore

Postuar në 22 Tetor, 2020 01:27

Sipërmarrësi i njohur amerikan Elon Musk ka deklaruar së fundmi se ai shpreson të përfundojë ndërtimin e një ngulimi – qyteti në Mars brenda vitit 2050. Sipas tij, planeti do të popullohet dhe furnizohet duke përdorur anijet e kompanisë së tij, ende në zhvillim, Starship, që janë projektuar për të dërguar njerëz në Mars dhe sjellë ata pas.

Elon Musk zbulon Starship, anijen që do të udhëtojë drejt Marsit

Postuar në 30 Shtator, 2019 12:18

Sipërmarrësi i njohur amerikan Elon Musk ka bërë publike anijen kozmike Space X që është prodhuar për të transportuar ngarkesa dhe personel drejt Hënës, Marsit apo kudo në sistemin diellor dhe të kryejë kthimin e vet në Tokë në ulje vertikale.

Starship mendohet të kryejë fluturimin e parë brenda dy muajve në një ngritje 19 800 m, për t’u rikthyer sërish në Tokë.

Vetë Musk ka përuruar anijen me një fjalim përmes të cilit ai bëri thirrje që njeriu të zgjerojë njohjen përtej planetit tonë.

Një hap larg lidhjes së kompjuterit me trurin e njeriut

Postuar në 16 Shtator, 2018 17:04

Elon Musk mund të ketë folur disa herë rreth planeve të tij për të ndërtuar një bateri makinash që mund të furnizojë me energji të gjithë shtëpinë, por ai është gjithashtu një lider në inovacionin teknologjik.

Tani që shkenca evoluon në një shkallë të tillë, edhe fantazitë tona më të pabesueshme mund të bëhen realitet. Njërën prej këtyre fantazive duket se dëshiron të bëjë realitet sipërmarrësi i suksesshëm dhe vizionar Elon Musk, i cili po përgatitet për të krijuar një produkt inovativ, ku truri i njeriut mund të jetë i lidhur me kompjuterin.

Erdogan - Musk, takim në pallatin presidencial në Ankara

Postuar në 09 Nëntor, 2017 00:06

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka zhvilluar dje një takim me miliarderin, novatorin dhe sipërmarrësin e njohur amerikan të Silicon Valley,  Elon Musk. Takimi është zhvilluar në pallatin presidencial në Ankara dhe në të kanë asistuar edhe disa ministra dhe këshilltarë të Erdogan. Mediat turke shkruajnë se takimi pason një nismë të qeverisë turke për prodhimin e një makine në vend që do të plotësonte nevojat e tregut por edhe do të zgjeronte gamën e industrisë së rëndë në Turqi.

Musk: Inteligjenca Artificiale, kërcënimi më i madh për njerëzimin

Postuar në 16 Korrik, 2017 23:39

Elon Musk, miliarderi amerikan që synon shumëçka që lidhet me përdorimin e teknologjisë dhe ambicien e njerëzimit për hapësirën, ka bërë një paralajmërim befasues për zhvillimin e Inteligjencës Artificiale. Sipas tij, përshpejtimi në këtë fushë, pa e shoqëruar me rregulla të qarta, mund të çojë në rënien e qytetërimit njerëzor.

Pages

Subscribe to RSS - elon musk