ekspozita

Michael Jackson, ndikim kulturor në dy shekuj

Postuar në 17 Qershor, 2018 18:18

Një ekspozitë historike që eksploron ndikimin e disa prej emrave kryesorë të artit bashkëkohor nga Michael Jackson do të hapet më 29 gusht 2018, datë që përkon me  atë që do të ishte ditëlindja e 60-të e legjendës së muzikës. 

Michael Jackson është një nga figurat më me ndikim kulturor që ka dalë nga shekulli i 20-të dhe trashëgimia e tij vazhdon në shekullin e 21-të. Domethënia e tij është pranuar gjerësisht kur bëhet fjalë për muzikën, videot muzikore, vallëzimin, koreografinë dhe modën, por ndikimi i tij i konsiderueshëm në artin bashkëkohor është një histori e patreguar.

Ndërmjet Cezanne-s, Braque-s dhe Matisse-s

Postuar në 27 Janar, 2017 17:05

Ndikimi i Paul Cezanne, pak edhe George Braque, herë pas here edhe  të Henri Matisse-s, ndriçuan në formimin e piktorit nga Shqipëria Alush Shima, i cili ditë më parë hapi ekspozitën personale në Galerinë Kombëtare të Kosovës. Tek Cezanne, piktori Shima huazon formën, ngjyrën, herë pas herë dritën, poashtu edhe kompozicionin, qëndrueshmërinë e formës, ndërsa perspektivën e nxjerrë nga rregulli i imponuar.

Nga misioni i pamundur tek gënjeshtrat bajate të imazhit

Postuar në 16 Janar, 2017 17:51

Që qeveria dhe ministrat i janë përshtatur shijeve estetike të kryeministrit kjo nuk është asgjë e re, madje vizionin e Rilindjes Urbane kryeministri e ka shtrirë edhe në bashki të tjera të vendit, sipas modelit që zoti Rama pëlqen ta quajë “Shqipëria e Gjeneratës Tjetër”. Në funksion të këtij qëllimi ishte dhe hapja e ekspozitës në Galerinë Kombëtare të Arteve me kryevepra të artit italian të viteve 1900. Deri këtu nuk ka asgjë të pazakontë në rendin e fushatave të tilla kulturore që synojnë qasjen e publikut dhe për më tepër të rinjve me artin modern të  një vendi si Italisa fqinje.

Qeresteja pa defter për Erjon Veliajn dhe një opozitë për t’i vënë kryqin

Postuar në 27 Dhjetor, 2016 23:31

Sot Top –Channel përcolli një lajm mbi ndërtimin e një ure të re tek zona e ish-Ekspozitës “Shqipëria Sot”. Raportimi i kanalit kombëtar në fjalë ka interes të trefishtë: së pari për praktikat që po ndjek Bashkia e Tiranës dhe kryetari i saj, e për të cilat ka akuza direkte. Së dyti për mënyrën sesi raporton ky televizion lajmin dhe së treti për rolin e munguar të partisë më të madhe opozitare, asaj që quhet Demokratike.

Mbi “artistin në detyrë” dhe paranojën kombëtare: ç’thotë bota për ne!

Postuar në 15 Nëntor, 2016 14:57

Sot në disa media është përcjellë një raportim, apo ndoshta dy të tilla, i ekspozitës së Edi Ramës në New York. “The Guardian” dhe “The Telegraph”, citohen në mediat shqiptare për shkrime, apo qoftë edhe një shkrim i rishpërndarë, që është i mbushur me entuziazmin e një Edi Rame ekzotik.

Pyetje "alla kazan" në New York për Edi Ramën. Përgjigja dihet: Ju nuk kuptoni...

Postuar në 13 Nëntor, 2016 12:23

Kryeministri Edi Rama ndodhet në ShBA me rastin e hapjes së një ekspozite në "Marian Goodman Gallery" ne New York, ku ka paraqitur punimet e tij.
Ai është pyetur nga një e pranishme, Eriola Pira, për politikat e veta, duke shprehur hapur kritikën ndaj mënyrës sesi Rama po qeveris. Më poshtë video nga konferenca e Ramës(1:50:00) bashkë me përgjigjen e kryeminstrit që është vënë në siklet:

Ekspozita në Paris, Gazmend Leka: Pjesëmarrje tronditëse për një vend si Shqipëria (Video)

Postuar në 10 Tetor, 2016 19:56

Artisti i njohur shqiptar, Gazmend Leka, ka mbajtur në Paris ekspozitën e tij e cila ishte e parë për një artist shqiptar ku rezultoi mjaft e sukseshme. Ne nje interviste telefonike për Tema TV, Leka shprehet se ekspozita ngjalli një interes mjaft të madh, ku të pranishëm ishin disa personalitete të njohura, si amabasadori i shqipërisë në Paris apo dhe studentë të ardhur enkas nga SHBA-ja për parë këtë ekspozitë. Ndër të tjera, piktori shqiptar thotë se ka dhe dy oferta të tjera për të bërë dy ekspozita që mund të cilat mund të bëhen në Itali.

Gruaja e Gianis Moralis në rrugën "Kryezoti"

Postuar në 06 Mars, 2016 13:06

Në Athinë Dita e Gruas ose si njihet ndryshe 8 Marsi do të festohet në një mënyrë disi të veçantë. Nuk do të ketë parada në rrugë, por autoritetet lokale kanë vendosur të prezantojnë gruan në tablotë e disa piktorëve grekë, një prej të cilëve Gianis Moralis, i cili e kishte femrën në epiqendër të vizatimeve të tij..Ekspozita do të hapet në dy prej galerive që ndodhen në një rrugë me emërtim shqiptar, "Kryezot", dëshmi kjo e fortë e elemntit shqiptar në kryeqytetin grek.

Shenjtorët rusë ndalen në Muzeun Kombëtar

Postuar në 14 Dhjetor, 2015 15:45

Një koleksion për pasion’ është ekspozita e çelur në Muzeun Kombëtar e që i sjell për të parën herë

Gëzim Qendro: Pse refuzova të takoj Kumbaron

Postuar në 11 Dhjetor, 2015 15:35

Gëzim Qendro, në cilësinë e anëtarit të jurisë ka shpallur dje fituesin e “Onufri XXI”, duke shpjeg

Pages

Subscribe to RSS - ekspozita