eksportet

Taksa 100%, Konjufca: Shqipëria nuk na dha të njëjtën mundësi që i dhamë ne

Postuar në 19 Shkurt, 2020 14:40

Tarifa e qeverisë “Haradinaj” për mallrat serbe ka favorizuar eksportet e Shqipërisë drejt Kosovës. Por e anasjellta nuk ka ndodhur në raport të barabartë. Në konferencën e përbashkët të shtypit që pati me homologun Gent Cakaj, ministri i Jashtëm në qeverinë “Kurti”, Glauk Konjufca, tha se vendosja e tarifës për mallrat serbe i trefishoi shkëmbimet tregtare nga Shqipëria drejt Kosovës, por ato në drejtim të kundërt nuk janë rritur në të njëjtën masë.

ATSh-ja e bën Shqipërinë bahçe me lule. Loja banale me raportet e INSTAT

Postuar në 19 Nëntor, 2019 14:12

Dje Instituti i Statistikave publikoi raportin e vet për infalcionin, PBB-në, forcat e punës dhe bilancin tregëtar për muajin tetor. Raportet janë kompleksë dhe ka disa mënyra për t’i lexuar, por prirja është diçka që është e qartë dhe nuk mund të manipulohet me perceptime të njëanshme. Për ta kuptuar sesi përpjekja për të shitur rritje ekonomike sforcohet në tituj optimist le t’i hedhim një sy Agjencisë Telegrafike Shqiptare e cila drejtohet nga ish-zëdhënësja e Edi Ramës.

Lindani dhe DTT-ja, pesticidet e kohës së komunizmit që mbajnë të bllokuar eksportet bujqësore shqiptare në BE

Postuar në 16 Tetor, 2017 11:04

 

Në verën e vitit 1993 Bardha Begaj, me profesion agronome por e mbetur e papunë,vendosi që të ngrejë fermën e saj në Fier. Për të kjo ishte e vetmja zgjidhje që jo vetëm ajo të kishte mundësi të ushtronte profesionin, por edhe të prodhonte të ardhura për familjen. E nisi si të gjithë fqinjët e saj duke mbjellë domate e kastravecë.

“E kam nisur nga a-ja, e vetme fare. Vishja çizmet në mëngjes dhe i hiqja në darkë. Burri nuk e donte fermën, lekë nuk kisha, se kisha ngelur pa punë dhe të gjithë ishin të bindur se po i bëja gropën familjes,” kujton Begaj.

Gjermania “ngrin” eksportet ushtarake me Turqinë

Postuar në 12 Shtator, 2017 13:07

Gjermania ka pezulluar të gjitha eksportet e armëve drejt Turqisë pas përkeqësimit të situatës me Ankaranë dhe tensionimit të marrëdhënieve të Erdogan me  NATO-n.  Deklarata e ministrit të Jashtëm Zigmar Gabriel erdhi pak orë pasi një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme në Berlin njoftoi se një tjetër çift shtetasish gjermanë u arrestuan në Turqi me akuzën e komplotit politik.

Pas kritikave të CIA-s për investimet dhe taksat, në Shqipëri ofrohet Kina

Postuar në 10 Gusht, 2017 22:01

Kina mund të jetë një investitor potenacial në Shqipëri në disa sektorë. Kësaj radhe duket se nuk kemi të bëjmë me një përpjekje të palës shqiptare, por me një afrim nga pala kineze. Në një intervistë për Radion e Jashtme të Kinës, seksioni shqip, këshilltari ekonomik i ambasadës kineze në Tiranë, Lian Gang, ka shprehur optimizëm për potencialin e marrëdhënieve mes të dy vendeve.

A bëhet ekonomi me flamur në dorë?

Postuar në 13 Janar, 2017 20:58

Sot mediat raportuan një statistikë zyrtare që na thotë se eksportet me Kosovën ranë me 25% në periudhën janar – nëntor 2016. Ndërsa importi, sipas Institutit të Statistikave, pësoi rritje me vetëm 3%. Këtë të dhënë që reflekton realitetin ekonomik e tregëtar mes dy vendeve, televizoni Top-Channel i jep një ngjyrim me karakter politik duke kërkuar prononcimet e drejtuesve të Dhomave përkatëse të Tregëtië.

Serialet turke, 2 miliardë dollarë deri në vitin 2023

Postuar në 27 Dhjetor, 2016 12:00

Një industri e vërtetë. Turqia ka hyrë në botën e televiizionit me një numër të madh serialesh që janë kthyer në suksese të vërteta në disa vende. Mes tyre edhe Shqipëria ku serialet turke janë dukuri mbarë shoqërore, të konkurueshme vetëm nga dalldia e tallavasë.

Drejt përballjes tregëtare mes SHBA-së dhe Gjermanisë

Postuar në 26 Nëntor, 2016 12:58
Marrëdhëniet ndëratlantike, të nënvizuara si jetike për sigurinë e Europës, por edhe si paradigmë de facto e asaj që njihet si Arkitektura e Sigurisë Ndërkombëtare, duket se kalon aktualisht në provën e saj më të madhe. Ajo konsiston në raportet me Europës Perëndimore dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që gjatë Luftës së Ftohtë prevalonte në aspektin ushtarak fërkimet ekonomike. 
 

Rritet me 31.4% defiçiti tregtar, rënie drastike e eksporteve

Postuar në 30 Maj, 2016 16:48

Deficiti tregtar ne muajin prill te ketij viti arriti ne 30 mld leke duke u rritur me afro 31.4% krahasuar me nje vit me pare dhe 9,2 % në krahasim me muajin mars te ketij viti. Te dhenat behen te ditura nga Insituti I Statistikave sipas te ciles volume i importeve vazhdon te jete i  larte krahasuar me eskportet .

Merr të përpjetën defiçiti, bie tregëtia me rajonin, Kinën dhe Italinë

Postuar në 28 Prill, 2016 12:10

Shqipëria ka ulje të shkëmbimeve tregëtare me dy nga partnerët e saj më të rëndëishëm, Italinë dhe Kinën. Instituti i Statistikave raporton se  vendet me të cilat importet kanë pasur uljen më të madhe në mars të këtij viti janë, Italia me 1,8 %, Kina me 7,8 % dhe Serbia me 5,1 %, ndërsa dërsa vendet me të cilat eksportet kanë pasur uljen më të madhe janë: Kosova me 32,1 %, Maqedonia me 19,8 %, dhe Kina me 37,1 %. Nga shifat kuptohet se tregëtia me vendet e rajonit është në nivele të uleta dhe po ashtu edhe shkëmbimet me dy partnerët kryesorë të Shqiipërisë.

Pages

Subscribe to RSS - eksportet