e djathta

Zgjedhjet lokale në Itali, Renzi me të vetët humbasin 50% të bashkive

Postuar në 21 Qershor, 2016 10:02

Kryeministri italian Matteo Renzi duket se ka hyrë në autizëm të detyruar politik pas rezultateve elektorale në zgjedhjet e fundit. Ai deklaroi dje se shpresonte shumë në balotazhet, apo se votuesit në disa zona ishin shprehur kundër se “kishte shumë pjehra në rrugët e tyre”. Më tej Renzi lëshoi njerëzit e tij në Partinë Demokratike që i përket qendrës së majtë, të përhapin idenë se proba politike është reforma kushtetuese dhe jo zgjedhjet administrative.

Ndarjet ideologjike mes të së majtës dhe të djathtës janë duke u shembur

Postuar në 07 Maj, 2016 13:25

Zgjedhjet presidenciale të këtij viti në SHBA janë të jashtëzakonshme. Kush mund ta kishte parashikuar ngritjen mahnitëse të Donald Tramp, dhe provokimet e llogaritura e mendjemprehta të Bërni Sandersit? Por Shtetet e Bashkuara nuk janë i vetmi vend, ku politika e demokracisë liberale është duke marrë një kthesë të papritur. Mjafton të lexoni shkrimin e fundit të Pier Briançon në “Politico Europe”, mbi rënien më të fundit të partive tradicionale evropiane të krahut të majtë. Ai bën një arsyetim bindës, se ato kanë kapur fundin.

Ideja e një konfederate të së djathtës?

Postuar në 21 Janar, 2016 10:23

Partia Demokratike deklaroi dje përmes kryetarit të vet Lulzim Basha, se po përgatitet për zgjedhje të parakohshme. Si dhe kur do të zhvillohen këto zgjedhje mbetet ende pa datë, por sot “shqiptarja.com” shkruan edhe për një lloj bashkimi të partive të djathta, nën një konfederatë siç e quan këtë kreu i PR-së, Fatmir Mediu. “Propozimi erdhi disa ditë më parë nga kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ndërsa dakordësim me të kanë shprehur edhe dy parti politike të tjera, PLL dhe LZHK, të cilat i përkasin të djathtës tradicionale.

Të rinjtë europianë zhvendosen djathtas

Postuar në 17 Dhjetor, 2015 14:07

Front National në Francë dhe Partia e Lirisë në Austri (FPÖ) janë vetëm dy shembuj të partive të djathta nacionale në BE, radhët e të cilave aktualisht janë duke u forcuar. E këto parti preferohen veçanërisht prej të rinjve.

Intervista/Ervin Salianji : Roli i Departamenteve(qeveria hije), thelbësor në vendimmarrjen e PD-së

Postuar në 30 Tetor, 2015 22:16

Partia Demokratike nën kryesinë e Lulzim Bashës ka ndërmarrë një reformë strukturore, duke angazhuar figura të reja. Ervin Salianji është një nga figurat e reja në strukturat  e vendimmarrjes së Partisë Demokratike. Ai është edhe një kandidatët për kreun e Forumit Rinor të Partisë Demokratike. I riu demokrat shpjegon se cila është arsyeja që ka bërë që ai të angazhohet akoma më shumë në forcën politike të djathtë.

Z. Salianji cili është formimi juaj dhe kur u përfshitë në strukturat e Partisë Demokratike?

“Post Factum” i Mesila Dodës: Largohem nga PD, do punojë për të djathtën moderne

Postuar në 26 Shtator, 2015 08:29

Deputetja Mesila Doda, e zgjedhur në dy legjislatura, vendos të largohet zyrtarisht nga Partia Demokratike. Përmes një letre të hapur të titulluar prej saj “Post Factum”, Doda rendit të gjitha arsyet e këtij vendimi pa harruar të sqarojë se largimi nga partia që themeloi 25 vite më parë erdhi sikundër ajo thotë pas përjashtimit prej saj “de facto”.

E majta duhet të jetë gati për tërheqjen e Britanisë nga BE

Postuar në 01 Shtator, 2015 14:41

Në fillim vetëm pak vetë i futën këmbët në ujë, pastaj të tjerët ndoqën shembullin e tyre, të gjithë duke parë njëri-tjetrin për mbështetje. Kur Greqia e shkatërruar nga masat shtrënguese u vendos nën kushtet që Janis Varufaqis e quan “pushtim postmodern”, me sovranitetin e përmbysur dhe e detyruar të zbatojë akoma dhe më shumë politika që deri tani nuk kanë arritur asgjë veç shkatërrimit, e majta britanike po kthehet kundër Bashkimit Europian, dhe me shpejtësi.

Pages

Subscribe to RSS - e djathta