durres

Dako: Ato letrat Ramé

Postuar në 06 Dhjetor, 2019 01:38

Kryeministri Edi Rama ka qenë dje në mbrëmje në Durrës. Pasi ka folur me pasion sesi duhet vënë puna para, ish-kryebashkiaku Vangjush Dako i ka kujtuar se duhet "të bëjë gati ato letrat". Nuk dihet se cilat letra dhe nëse z. Rama i ka bërë gati, por mesa duket Dako nuk ka mundësi të komunikojë ndryshe veçse kur e takon kryeministrin shesheve. Më poshtë video: 

Nisin formalisht hetimet në Durrës dhe Tiranë

Postuar në 02 Dhjetor, 2019 12:32

Prokuroritë e Durrësit dhe Tiranës kanë njoftuar nisjen e hetimeve për pasojat e tërmetit të 26 nëntorit 2019. Në njoftimet e veta prokuroritë në fjalë bëjnë me dije se do hetohet për veprat e shpërdorimit të detyrës dhe ndërtimit të paligjshëm, si dhe përmbushjen e detyrave të nëpunësve shtetërore për mbikëqyrjen e ndërtimeve.

Më poshtë njoftimet:

Durrës

Përdhunim në shkollë/Panorama: Në Durrës disa adoleshentë përdhunojnë 9-vjeçaren

Postuar në 19 Korrik, 2019 11:56

Gazeta “Panorama” raporton sot për një ngjarje shumë të rëndë të ndodhur në rrethinat e Durrësit pak ditë më parë.  

Presidenti refuzon ndërmjetësimin për krizën politike

Postuar në 07 Prill, 2019 14:53

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka refuzuar të iniciojë një tryezë dialogu ndërpartiak dukem bërë thirrje që partitë politike të dëshmojnë vullnetin për të gjetur zgjidhje.

Biznesi investon, Unë punësoj...inspektimi i radhës i kryeministrit

Postuar në 30 Mars, 2019 16:50

Ndiqeni këtë video që shpërndahet sot në Facebook-un e Kryeministrit Edi Rama. Pas kaq kohësh zoti Rama të bën edhe të qeshësh. Me pamjen e tij, me faktin se ndodhet në një vend ku nuk ka pse të ishte, me improvizimin pa lidhje të një skeçi punësimi dhe zhvillimi, krah për krah me të zhgraduarin Vangjush Dako dhe sidomos me faktin se vërdalloset në një lavanderi ku punojnë gratë para kamerës i vetëdijshëm se nuk ka çfarë bën aty.

Po paragjykojmë dhe jemi kedashës? Dakord.

Mediat serbe: Ngarkesë me armë drejt Durrësit nga SHBA. Destinacioni: Kosova

Postuar në 05 Dhjetor, 2018 13:01

Gazeta serbe “Vecernje Novosti” shkruan sot se në portin e Durrësit në Shqipëri pritet të ankorohet një anije e mbushur me armët më të fundit që janë destinuar për ushtrinë e Kosovës. Lajmin në fjalë e referon edhe agjencia “B92”, që shkruan se gazeta citon burime nga shërbimet sekrete serbe sipas të cilave armët moderne janë dërgesë e shërbimit amerikan, CIA. Madje po sipas këtyre burimeve, shërbimi sekret kosovar ka shpërndarë disa armë në pjesën jugore të Mitrovicës ku synohet vendosja e kontrollit të plotë.

Neglizhenca shkatërron një tjetër zbulim arkeologjik në Durrës

Postuar në 08 Maj, 2018 21:09

Shirat në fund të muajit nëntor 2017 mbuluan me ujë zbulimet arkeologjike në gropat e hapura në një shesh ndërtimi pallatesh fare pranë Muzeut Arkeologjik në Durrës.

Tre furrat e qeramikës, që mendohet se i përkasin periudhës së antikitetit të vonë dhe që u zbuluan  gjatë gërmimeve arkeologjike të kryera nga kompania A.K.e.R sh.p.k, u shkatërruan pjesërisht. Dy prej tyre, sipas dokumeneteve që BIRN disponon u shkërmoqën si pasojë e qëndrimit në ujë, ndërsa një e tretë mbijetoi me dëmtime.

Trashet gënjeshtra e kryeministrit për kokainën në Durrës

Postuar në 05 Mars, 2018 10:59

Dyshimeve se kokaina e kapur në Durrës ishte rezultat i bashkëpunimit me agjencitë e huaja dhe jo një operacion i pavarur i policisë shqiptare i shtohet një provë e fortë. Ministri i Mbrojtjes i Kolumbise, Luis Carlos Villegas teksa ka qene duke folur gjate vizites ne bazën e Forcave Speciale të Policisë Kombëtare, ka permendur mes te tjerash operacionin e madh te finalizuar ne Shqiperi, ku sipas tij 613 kg kokaine e ardhur nga Kolumbia u kapën sajë një operacioni të mirëkordinuar ndërkombëtar.

Bravo çuna! Banane dhe kokainë dhuratë nga shërbimet partnere

Postuar në 28 Shkurt, 2018 12:30

Shërbimet partnere ishin ato që i dhanë në tavë policisë shqiptare, suksesin e radhës në luftën kundër drogës. Autoritetet gjermane  mbajtën nën vëzhgim kontenierët me 613 kg kokainë që ishte nisur nga Kolumbia duke kaluar tranzit përmes Italisë, në Maltë e më pas me anije mbërriti në Portin e Durrësit në Shqipëri, në datën 19 shkurt 2018.

Samit trepalësh në Durrës, "del në sipërfaqe" termi Europa Adriatike

Postuar në 17 Nëntor, 2017 17:34

Është zhvilluar sot në Durrës, takimi i dytë trepalësh mes ministrave të Jashtëm të Shqipërisë, Kroacisë dhe Malit të Zi.

Në njoftimin për shtyp që përcjell Ministria e Jashtme theksohen temat për të cilat është diskutuar duke përsëritur edhe në këtë drejtim nevojën e një bashkëpunimi strastegjik.

Pages

Subscribe to RSS - durres