drejtoret

Nuk ka fund saga e drejtorëve "që po na nxjerrin bojën"

Postuar në 22 Tetor, 2018 12:51

Jam i vetëdijshëm që në në çdo qark, çdo rreth, në çdo bashki ka drejtorë që po na nxjerrin bojën

Kshtu shprehej kryeministri në maj të vitit 2015 gjatë një mbledhjeje me zyrtarë të administratës në Shkodër. Asokohe ky material rrodhi si audiopërgjim dhe as u mohua ndonjëherë nga Edi Rama.

Sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, z. Rama përsërit të njëjtën akuzë:

Kemi ca drejtorë legenë që po na nxijnë fytyrën me korrupsion e keqmenaxhim

Njëherë Ligj, njëherë Maliq. Konkurset s'janë garanci morale

Postuar në 18 Janar, 2018 11:42

Kryeministri Rama bëri këtë të enjte një tjetër mbledhje të hapur me drejtorët e administratës për të theksuar se është i vendosur të reformojë një shërbim që ka çeduar në vite si ai i hipotekave. Mesazhi ishte publik për 35 drejtorët e rinj, që na thuhet se janë përzgjedhje profesionale përmes konkursit. Sipas kryeministrit ai që nuk do të bëjë detyrën do të përgjigjet para drejtësisë.

Fshesë drejtorëve të LSI-së në burgje

Postuar në 28 Tetor, 2017 15:59

8 drejtorë burgjesh janë shkarkuar nga detyra për shkeje të rënda në ushtrimin e detyrës, ndërsa 6 zyrtarë janë kallëzuar penalisht me akuzën e thyerjes së rregullores, mosmarrjen e masave për ushtrim të dhunës, emërime në kundërshtim me ligjin, dhe korrupsion.

Shkarkimi është urdhëruar për drejtorët e burgjeve të Lushnjës,  Peqinit, Rrogozhinës, Sarandës, Durrësit, Tepelenës, Lezhës e Beratit. Nga verifikimet rezultoi se drejtori i burgut të Sarandës figuron si person i dënuar më parë.

Mandat i ri, zanat i ri/Të korruptuarve u rekomandohet dorëheqja

Postuar në 09 Tetor, 2017 14:04

Kryeministri Edi Rama po i jep një kuptim devizës së “timonierit” që hodhi në fushatë elektorale. Ky kuptim shkon kaq qeverisja personale e urdhërave dhe direktivave, duke u vënë në rezonancë me perceptimin e përgjithshëm se përgjegjësitë janë kolektive.

Pas hipotekave dhe spitaleve rajonale, drejtuesit e të cilëve u shkarkuan me rekomandimin e dorëheqjes, pas akuzave gjithfarëshe për korrupsion, radha u ka ardhur drejtuesve të Agjencisë Kombëtare të Ushqimit.

Drejtorët e spitaleve që u bënë qepaze do konkurojnë sërish

Postuar në 19 Shtator, 2017 17:45

Ministrja e re e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu shpalli fushatën për pastrimin e territoreve të spitaleve nga objektet që ofrojnë shërbime të cilat nuk kanë lidhje me veprimtarinë e spitaleve. Në parim e njëjta filozofi pune me Ilir Beqajn, i cili po ashtu në 2013-ën e nisi punën si ministër i Shëndetësisë me një aksion të ngjashëm të lirimit të hapësirave në QSUT. http://shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=178642.

Përplasja për drejtorët e Hipotekave!

Postuar në 04 Gusht, 2017 17:21

Ministri teknik i Drejtësisë, Gazmend Bardhi pezulloi procedurat e miratimit të dorëheqjeve për të gjithë drejtuesit e hipotekave për të nisur një hetimi të  plotë administrativ mbi veprimtarine e tyre. Bardhi vlerëson  se zyrtaret  publikë  që shkelin ligjin dhe të drejtat e qytetarëve duhet të lagohen me masë disiplinore “shkarkim nga detyra” dhe jo me nje akt dinjiteti sic e cilëson ai dorëheqjen.

Pas hipotekave radha u vjen drejtuesve të spitaleve

Postuar në 31 Korrik, 2017 16:28

Pasi promovoi dhe mbrojti me forcë reformën në shëndetësi, kryeministri ka dalë sot në një takim me drejtuesit e spitaleve rajonalë për t'u treguar derën ga duhet të largohen. Kryeministri Edi Rama e përshkruan kështu temën e takimit:

Rritja e cilësisë së shërbimit shëndetësor, kalon përmes thellimit me kurajo e vendosmëri të reformës së sistemit të shëndetësisë.

1. Ristrukturim tërësor i organizimit në territor të institucioneve të shëndetit publik

Kryeministri u kërkon dorëheqje të gjithë drejtorëve të hipotekave

Postuar në 27 Korrik, 2017 18:18

Kryeministri Edi Rama po zhvillon aktualisht një takim me drejtuesit e hipotekave(Zyrat e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme)në rrethe nga të cilët ka kërkuar dorëheqje në bllok.

Z. Braçe kërko arrestimin e Kelment Balilit…nëse mundesh! Ose zbardhjen e “firmës false” nga Erjon Veliaj

Postuar në 06 Dhjetor, 2016 12:58

Sot në disa media u publikuan pjesë nga diskutimet e zhvilluara në Grupin Parlamentar të Partisë Socialiste mes të cilave spikaste një propozim I Erjon Braçes që “të arrestojmë ndonjë drejtor të LSI-së”. Ose për ta shkruar saktë: “LSI-së t’i arrestojmë ndonjë drejtor”. Lajmi është i vërtetë si frymë politikë sepse këtë praktikë ka ndjekur kjo parti që në kohën e përplasjeve në vitin 2001. Ndërkohë, Braçe, citohet që të ketë përgënjeshtruar sot lajmin përmes një postimi në Facebook. Shkruan kryetari I Komisionit Parlamentar të Ekonomisë:

Berisha nxjerr listën e drejtorëve të Policisë që dalin nga "fshati" i ministrit

Postuar në 19 Gusht, 2016 11:04

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një listë të gjatë me emra të krerëve të Policisë Shqiptare duke theksuar se “Të gjithë drejtuesit, çunat e krimit jane nga kryeqyteti europian i Kanabisit, Tepelena!”

Statusi i Berishës:

Ja se si Shqiperia perfundoi ne Kanabistan!
Te gjithë drejtuesit, çunat e krimit jane nga kryeqyteti europian i Kanabisit, Tepelena!

Pages

Subscribe to RSS - drejtoret