drejtesia

Kryeministri Rama nuk mund ta reformojë drejtësinë

Postuar në 08 Janar, 2016 13:51

Çështja e burimit të të drejtave të njerëzve, e asaj se çfarë janë ato, ka qenë një nga diskutimet më të thekshme në gjithë mendimin filozofik dhe politik që në Greqinë e vjetër e deri më sot. Më së shumti, diskutimet janë dominuar nga mendime: njëri që thotë se çdo njeri ka në mënyrë të natyrshme disa të drejta të patjetërsueshme dhe tjetri që thotë se njerëzit nuk kanë të drejta të vetvetishme, por të drejtat që ka një individ, i jepen atij prej shoqërisë.

Mesazh për reformë të thellë, pa keqardhje, pa kompromise

Postuar në 30 Dhjetor, 2015 15:01

Kur dy javë më parë ambasadori amerikan dhe delegacioni i BE-së në Tiranë ashpërsuan gjuhën publike kundër elitës së korruptuar në gjyqësor, prokurori dhe segmentet vendimmarrëse të shtetit, dhe paralajmëruan edhe masa drastike (listë e zezë për ndalim udhëtimi në SHBA) për politikanë e zyrtarë të korruptuar, - në rrethet diplomatike pri

"Do lëpijë atë që ka thënë për Berishën”. Kushtëzimi opozitar për reformën në Drejtësi trishton ndonjë zë afër qeverisë

Postuar në 27 Dhjetor, 2015 21:31

Andrea Stefani shkruan sot në gazetën “Dita” për reformën në Drejtësi. Pai përgënzon dhe vlerëson rolin e ambasadorit Donald Lu në shtyrjen e procesit drejt miratimit të draftit, Stefani shprehet shumë dyshues për faktin sesi mund të quhet reformë një akt që ka daokrdësinë dhe kushtëzimin e Sali Berishës. Një argument ky që në politikë injorohet sa kohë aty veprojnë parimet forcës. Thotë Stefani: “Rama dhe “Rilindja” duhet të lëpijnë të gjitha ato që kanë thënë kundër autokratit të korruptuar të tranzicionit shqiptar.

K. i Venecias jep opinionin e Ndërmjetëm: Amendimet kushtetuese për reformën në Drejtësi, duhen rishikuar. Korrigjim thelbësor draftit

Postuar në 21 Dhjetor, 2015 22:11

Komisioni i Venecias ka publikuar opinionin e vet, të ndërmjetëm, lidhur me propozimet e Parlamentit shqiptar për amendamentet kushtetuese të nevojshme për reformën e sistemit të drejtësisë. Pavarësisht sesi është interpretuar nga partitë politike në Tiranë, Komisioni nënvizon se pas konsultimit që aktorët në Tiranë do të bëjnë mes këtij opinioni dhe ndryshimeve të propozuara, do të publikohet një opinion final. Prapartitë parlamentare dhe komisioni përkatës do të duhet të pasqyrojë vërëjtjet e bëra nga KV e mandej ta dërgojë atë për një rishikim final.

Perëndimi nuk mund të dështojë në Shqipëri

Postuar në 16 Dhjetor, 2015 10:01

Në historinë pluraliste të Shqipërisë nuk është rasti i parë kur ambasadori amerikan përfshihet direkt në debatet politike në vend dhe që artikulon ide e teza që gjejnë mbështetje qytetare, por krijojnë pakënaqësi politike.

Gjyqtarë, prokurorë dhe ministra të korruptuar duhet të largohen

Postuar në 15 Dhjetor, 2015 16:09

Qytetarët shqiptarë, një pjesë e tyre të paktën, shohin si shpresë për ndryshimin e disa gjërave në Shqipëri, përfaqësuesit e ambasadës amerikane në Tiranë. Kjo vihet re edhe në komunikimin në rrjetet sociale mes ambasadorit aktual Donald Lu me qytetarët në rrjetet sociale. Lu ka përsëritur apelin për largim të gjyqtarëve dhe prokuororëve të korruptuar si dhe mbajtjen e përgjegjësive nga ministra të korruptuar.

Në pranga për një "nder" 3 milionë lekë prokurori i Fierit. Pazaret me drejtësinë kanë zbritur në rrugë

Postuar në 27 Nëntor, 2015 10:20

Gjyqtarët dhe prokurorët janë vënë publikisht nën akuzë për deformimin e rëndë të sistemit të drejtësisë dhe kthimin e saj në një pazar me përfitime personale në miliona euro pasuri. Shpresat për një reformim të sistemit dhe pastrim të trupës së korruptuar dhe inkriminuar janë të pakta për aq kohë sa kjo do t'i besohet njerëzve që e kanë ngritur këtë sistem dhe janë më të interesuarit ta mbajnë në këmbë atë.

Ylli i turpit ose disperatemente Rama

Postuar në 11 Nëntor, 2015 10:30

“Kryeministri Edi Rama u takua me zotin Ylli Manjani me të cilin bisedoi për reformën në drejtësi...”. Kjo ndoshta është fjalia më poshtëruese që Rama ka qenë i detyruar të nxjerrë në publik që pas marrëveshjes së 1 prillit me Ilir Metën. Ky i fundit është treguar i pamëshirshëm, duke mos u mjaftuar me demonstrimin e forcës, por duke shkuar deri në poshtërim të aleatit- armik. Emërimi i Ylli Manjanit ministër i Drejtësisë i Republikës së Shqipërisë ishte një shuplakë e nxehtë në fytyrën e lodhur të Edi Ramës.

Largimi i Naços, akt i dakordësuar dhe parapërgatitur. Ylli Manjani, ministër i ri i Drejtësisë

Postuar në 09 Nëntor, 2015 16:22

Ylli Manjani do të jetë ministri i ri i Drejtësisë. Pas dorëheqejes së Nasip Naço, njoftohet se zëvendësimi është gati me një emër tjetër të LSI-së. Top-Channel citon burime qeveritare, ndërkohë që spekullimet kanë nisur. Naço flitet për prokuror të Përgjithshëm meqenëse me reformën në drejtësi mandati i Adriatik Lallës përfundon. Me sa duket dorëheqja ishte një akt formal dhe i dakordësuar më parë.  

Drejtësia rumune mbyll dosjen e kryengritjes antikomuniste të vitit 1989

Postuar në 23 Tetor, 2015 19:38

Prokurorët rumunë njoftuan sot mbylljen e dosjes mbi vdekjen e 709 personave gjatë një proteste antikomuniste në dhjetor 1989, një vendim i kritikuar nga ata që kishin marrë pjesë si edhe nga të afërmit e viktimave, raporton Agjensia Telegrafike e Lajmeve e cila i referohet AFP-së. “Hetimi kishte prekur rrethanat mbi të cilat 709 personat vdiqën dhe 2 198 të tjerë ishin plagosur, ku 1 855 me plumba”, sipas një deklarate të Prokurorisë.

Pages

Subscribe to RSS - drejtesia