doreheqje

Zaev zhgënjen progresistët e Tiranës

Postuar në 21 Tetor, 2019 10:57

Në 12 Prill do të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut. Këtë e bëri publike Kryeministri Zoran Zaev të dielën në mbrëmje pas përfundimit të takimit të liderëve politikë.

Sipas marrëveshjes,  Zaev do të japë dorëheqjen dhe vendin do të udhëheqë një qeveri teknike për periudhën tranzitore. Kryeministri i ri, i cili do të marrë  detyrën deri në zgjedhje, do të propozohet nga Partia Socialdemokrate. Ministra nga partitë e opozitës gjithashtu do të marrin pjesë në këtë qeveri.

Jep dorëheqjen kreu i Bankës Botërore

Postuar në 08 Janar, 2019 10:07

Pas më shumë se gjashtë vjetësh në udhëheqjen e Bankës Botërore, kreu i saj Jim Kim Kim njoftoi dorëheqjen e tij. Vakancën në krye të këtij institucioni të rëndësishëm financiar do ta plotësojë një kandidat i ri që do të propozohet nga presidenti amerikan Donald Trump.

Largimi përfundimtar i Jim Kim nga drejtimi i Bankës Botërore do të jetë  më 1 shkurt. Mandati i 59-vjeçarit skadonte në mes të vitit 2022 dhe arsyet që e detyruan të jepnin dorëheqjen nuk janë bërë të njohura.

Tjetër largim nga presidenca Trump

Postuar në 21 Dhjetor, 2018 12:15

Sekretari amerikan i Mbrojtjes i SH.B.A.-së James Mattis do të largohet nga posti i tij në fund të shkurtit. Lajmin e dha vetë presidenti amerikan, Donald Trump, një ditë pasi njoftoi se po tërhiqte trupat amerikane nga Siria.

Megjithatë ministri i Mbrojtjes sqaroi se ka dhënë dorëheqjen. Në letrën e dorëheqjes s Mattis vë në dukje se pol largohet për t'i dhënë mundësi presidentit Trump të emërojë dikë që është më afër pikëpamjeve të tij. 

Tri dorëheqje në kabinetin e Meit, Britania në krizë politike

Postuar në 09 Korrik, 2018 19:18

Dorëheqjen nga qeveria britanike njoftuan 24 orët e fundit dy ministrat, ai i Jashtëm, Boris Johnson dhe David Davis, ministër i Brexit, duke shkaktuar turbullira në skenën politike vetëm tre ditë pas marrëveshjes së kryeministres britanike me kabinetin e saj mbi marrëdhëniet e vendit me Bashkimin Europian pas Brexit

Bastexhinjtë e politikës

Postuar në 25 Maj, 2018 19:57

Pak orë para protestës së lajmëruar nga Partia Demokratike, Fatmir Xhafaj njeriu që është kthyer në tabelë qitje të opozitës, hedh dorashkën e sfidës për Lulzim Bashën lidhur me vërtetësinë e audiopërgjmit, ku pretendohet se diskuton për afera droge vëllai i tij, Agron Xhafa. 

Ministri i Brendshëm deklaron në një postim se nëse audiopërgjmi do të rezultojë i vërtetë ai do të largohet nga posti, në të kundërt sipas tij, duhet të ikë Basha.

Skandali me emigrantët, ministrja britanike jep dorëheqjen

Postuar në 30 Prill, 2018 10:17

Ministrja e Brendshme britanike, Amber Rudd dha dorëheqjen të dielën për shkak të skandalit në trajtimin e emigrantëve që u dyndën në Britani të Madhe nga ishujt Karaibe menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore. 

54 vjeçarja, ishte gjetur në qendër të rreagimeve pas zbulimit se shërbimet e saj kishin vendosur një numër të caktuar për deportimin e kësaj kategorie emigrantësh dhe pasardhësve të tyre, të cilët ndihmuan në rindërtimin e Britanisë.

Dorëhiqet kreu i OMONIA-s

Postuar në 23 Prill, 2018 10:37

3-vjet pas zgjedhjes në krye të Omonia-s, Lonidha Papa jep dorëheqjen nga drejtimi i organizatës që përfaqëson minoritetin grek në Shqipëri. Papa kishte nisur një fushatë riorganizimi të OMONIA-s për të futur parimin një anëtar një votë me takime në të gjitha strukturat, duke synuar hapjen e organizatës, që për shumë vite ka funksionuar si mbështetje politike për PBDNJ-në. 

Renzi dorëzon çelësat e partisë

Postuar në 05 Mars, 2018 20:20

Dorëheqjen e parevokueshme nga nga udhëheqja e Partisë Demokratike italiane (PD) dha ish-kryeministri Mateo Renzi pas dështimit në zgjedhjet parlamentare të së dielës.

"Unë do të jem një anëtar i thjeshtë i partisë dhe  do të jap kontributin tim në zonat ku patëm disfatë, siç duhet të bëjnë të gjithë. Ne po dorëzojmë çelësat ë shtëpisë në në një gjendje shumë më të mirë se kur e kemi marrë "- tha Renzi në konferencën për shtyp.

Visar Ymeri jep dorëheqjen si kryetar i Vetëvendosjes

Postuar në 02 Janar, 2018 16:54

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka dhënë dorëheqje nga të gjitha funksionet e tij në parti. Arsye për këtë vendim mësohet të jenë mospajtimet me “metodat e eliminimeve politike”.

Në konferencën për shtyp ai la të kuptohet se pas këtyre fushatave qëndron Albin Kurti.

Prekja fatale me gazetaren, jep dorëheqjen ministri britanik

Postuar në 01 Nëntor, 2017 22:53

Sekretari britanik i Mbrojtjes, Michael Fallon ka dhënë dorëheqjen pas raportimeve në media për një sjellje të pahijshme të tij ndaj një gazetareje në vitin 2002.

Ai pranoi se sjellja e tij në të kaluarën ishte nën standardet e larta që kërkojnë forcat e armatosura. Më herët gjatë javës ai kërkoi falje për incidentin e ndodhur 15 vite më parë ndaj gazetares Julia Hartley-Brewer, të cilën e kishte prekur në këmbë.

Pages

Subscribe to RSS - doreheqje