Donald Lu

“Miu” i sms-ve shantazhuese e la litarin pas

Postuar në 26 Nëntor, 2019 01:29

Kryeministri i Shqipërisë ka konsumuar dje publikisht një atentat ndaj parimeve të funksionimit të shtetit demokratik. Teksa prezantonte paketën e re ligjore të quajtur anti-KÇK, zoti Rama paralajmëroi se ata deputetë që votojnë kundër ligjit do të përjashtohen nga Grupi Parlamentar i Partisë Socialiste. 

Donald, Donald, Donald...

Postuar në 15 Shtator, 2018 15:10

Ish-ambasadori Shaban Murati bën këtë vëzhgim në faqen e vet në Facebook: 

Nuk ka protokoll diplomatik dhe etik në botë që të shpjegojë se përse një ambasador perëndimor në largim, përveç se me figurat kryesore të shtetit, duhej të zhvillonte takime lamtumire me peshqit e mëdhej të politikës shqiptare, të cilët i ka bërë copash dhe e kanë bërë copash gjatë mandatit të tij diplomatik në Shqipëri. Kjo të kujton një barceletë të bukur shkodrane të kohës së komunizmit:

Donald Lu përgënjeshtron PS-në

Postuar në 13 Shtator, 2018 22:51

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, ka dhënë sot në Vizion Plus intervistën e tij të fundit. I pyetur gjerë e gjatë, Lu ka bërë komente dhe vlerësimet e veta, mes të cilave bie në sy deklarimi i tij për mbështetjen që Sali Berisha ka dhënë për Strukturën e Posaçme Antikorrupsion dhe Kundër Krimit të Organizuar dhe Byronë Kombëtare të Hetimit. Në ndryshim nga perceptimi i përgjithshëm dhe propaganda qeveritare, Lu ka sqaruar se:

Suksese në jetë o peshkatar me rrjetën bosh!

Postuar në 13 Shtator, 2018 17:01

Shqipëria politike përjeton këto kohë momente ngashërimi. Romana Vlahutin iku nga Shqipëria dke lënë pas fjalët më të mira për atdheun tonë.

Qeveri nën kontrollin e trafikantëve të drogës, Donald Lu: Nuk ka vullnet për arresimin e Klement Balilit

Postuar në 05 Korrik, 2018 11:36

Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit ka organizuar sot aktivitetin: “Forca e Ligjit në Veprim: Arritje dhe Sfida”. Në këtë takim, ku ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafa ka përsëritur premtimin për goditjen e krimit, ambasadori amerikan, Donald Lu, ka akuzuar hapur qeverinë shqiptare dhe organet e tjera ligjizbatuese se nuk kanë vullnet për arrestimin e njerëzve të ndryshëm të kërkuar për trafik droge.

Ministri i Brendshëm në ankand politik...

Postuar në 10 Maj, 2018 13:00

Nëse në këtë zhurmë do të kishte një grimcë përgjegjësi të ministrit tonë të Brendshëm, përpara se të flisnin këta, do fliste miku ynë protagonist i jetës sonë publike, ambasadori amerikan dhe i BE. Do flisnin ata që nuk kanë lënë rast pa folur, pasi nuk kanë lënë rast pa verifikuar. Ata as kanë folur dhe as kanë çfarë të thonë fare. Për ata ky është një fakt i njohur dhe nuk përbën asnjë implikim direkt ose indirekt qoftë të qeverisë së këtyre, qoftë tonën

Donald Lu paralajmëron arrestimin e Tahirit

Postuar në 05 Prill, 2018 21:34

Hetimet mund të çojnë shumë shpejt Sajmir Tahirin drejt ndjekjes penale. Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu deklaroi në emisionin opinion se për departamentin e Shtetit hetimi për ish-ministrin e Brendshëm por edhe ai për ish-kryebashkiakun e Kavajës, Elvis Roshi do të provojnë nëse prokuroria do të veprojë e pandikuar politikisht.

Basha e Lu diskutuan për të ardhmen e PD-së

Postuar në 13 Mars, 2018 20:31

Ai që mund të quhet zhvillim politik i ditës ishte vizita e ambasadorit amerikan, Donald Lu në selinë e Partisë Demokratike. Zyrtari i lartë amerikan pati një takim kokë më kokë me kryetarin, Lulzim Basha në një moment kur ku i fundit akuzohet nga kundërshtarët politikë por edhe nga elementë brenda partisë për lidhje me kompani ruse në çështjen e kontratave të lobimit.

Lllalla: Të keqen e kam nga Donald Lu

Postuar në 16 Shkurt, 2018 20:25

Adriatik Lllalla ka folur për herë të parë lidhur me vendimin e sekretarit Amerikan të Mbrojtjes, Rex Tillerson për ndalimin e hyrjes së ish-kryeprokurorit të Përgjithshëm të Shqipërisë  dhe familjes së tij në SHBA. Në një reagim për të përditshmen amerikane WSJ, Llalla mohoi akuzat për korrupsion, duke drejtuar gishtin drejtëpërdrejtë te ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu.

"Ai më ka fyer mua, familjen time dhe gjithë trupin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, duke na trajtuar si kriminelë, duke denigruar ne publikisht dhe personalisht"- tha  Llalla.

Donald Lu: Akuzat kundër Saimir Tahirit janë shumë serioze

Postuar në 30 Dhjetor, 2017 17:43

Ambasadori amerikan është për momentin njeriu ku bashkohen të gjitha fijet e zhvillimeve  politike të dy viteve të fundit në Shqipëri, ku në krye të axhendës është pa dyshim reforma në drejtësi. I angazhuar personalisht për ta çuar përpara këtë proces duke përmendur edhe emra konkretë, Donald Lu ka folur për arrestimin e peshqve të mëdhenj. Në një intervistë për revistën Mapo ai i quan shumë serioze akuzat ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri dhe  thotë se klasa politike në përgjithësi nuk e do reformën në drejtësi.

Pages

Subscribe to RSS - Donald Lu