dokumenti

Akti Rubio-Mendez/SHBA të rishikojë strategjinë në Mesdheun Lindor!

Postuar në 10 Prill, 2019 11:44

Zbulimi i rezervave të mëdha të gazit në Qipro dhe mundësia e madhe e zbulimit të rezervave edhe më të mëdha në Egjipt, kanë diktuar rishikimin e strategjisë së SHBA-së në Mesdheun Lindor. Prania e sekretarit të Shtetit, Mike Pompeo në samitin trepalësh të këtyre vendeve pak javë më parë vuri në dukje rolin e tyre në strategjinë amerikane.

Ndarja e Jugosllavisë në 1977 linte Preshevën jashtë Serbisë

Postuar në 20 Shkurt, 2019 09:34

Sekretari i CIA-s e kishte identifikuar si "konfidencial" dokumentin e  shkruar në Mynih në vitin 1977, pas një takimi të agjentëve të CIA-s amerikane dhe shërbimit gjerman  BND.

Plani parashikonte ndarjen e Jugosllavisë në dy blloqe të mëdha. Njëri nën ndikimin gjerman dhe tjetri nën influencën e e SHBA. Dhe nëse shohim situatën aktuale, gjithçka ndodhi sipas këtij plani, thotë gazeta serbe, Kurir.

Ka ende të lëkundur në Shqipëri?

Postuar në 27 Dhjetor, 2018 16:59

Partia Socialiste ka publikuar kalendarin e veprimtarive të strukturave për periudhën deri në zgjedhjet lokale. Janë disa pika që kanë të bëjnë me organizimin dhe aktivitetin elektoral. Një ndër pikat thotë se duhet një punë intensive sqaruese në vijimësi dhe me intensitet me qytetarët, sidomos me të Lëkundurit.

Kazani kthehet me bythë përpjetë

Postuar në 01 Nëntor, 2018 22:19

Në emisionin “Të Paekspozuarit” është publikuar sot një dokument me kokë “Prokurorinë e Krimeve të Rënda pranë Gjykatës së Shkallës së Parë” në Tiranë, në të cilin paraqitet transkripti i një bisede mes dy personave, posedues të numrave: 0698967765 dhe 0692099300. Mbajtësi i numrit të parë i drejtohet bashkëbiseduesit me emrin “Gjushi”, kurse i dyti të parit me emrin “Niçe”.

Strategjia e Zgjerimit të BE-së publikohet në shkurt. Serbia dhe Kosova, vëmendje kryesore

Postuar në 26 Janar, 2018 10:40

Bashkimi Europian i ka vënë kufi kohor të qartë Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Gazeta serbe, “Vecernje Novosti” raporton se sipas një strategjie të zgjerimit të BE-së që është parë prej saj, BE-ja e konsideron urgjente normalizimin e raporteve mes të dyja vendeve, duke i përcaktuar Serbisë kushtin e anëtarësimit për në BE. Viti 2019 është afati i përcaktuar për Serbinë për përmbushjen e kritereve tranzitore të kapitulli 25 që kanë të bëjnë me Kosovën.

6 milonë emigrantë të tjerë pritet të mësyjnë Europën

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 11:23

Në Europë pritet të mësyjnë edhe 6 milionë emigrantë. Të paktën kështu raporton gazeta gjermane “Bild” që referon një raport të klasifikuar të qeverisë gjermane.

Gjermania me plan rezervë për rënien e mundshme të Europës

Postuar në 07 Nëntor, 2017 09:00

Revista “Spiegel” publikonte disa ditë një shkrim mbi një raport të ushtrisë gjermane me të cilin ajo ishe njohur. Dokumenti 120 faqesh titullohet “Perspektiva Strategjike 2040” dhe përmes tij përpunohen gjashtë skenarë të mundshëm që mund të marrin jetë deri në këtë vit e që do të ndikojnë sigurinë e Gjermanisë. Me këtë rast kuptohet se skenarët priret të kenë ndikim në mbarë Europën.

Qëndrimi zyrtar i LSI-së: Rilindja, projekt antikombëtar

Postuar në 05 Nëntor, 2017 13:51

Lëvizja Socialiste për Integrim ka miratuar sot përmes Konventës të saj një dokument politik që i atribuon Partisë Socialiste të Edi Ramës lidhje me krimin, drogën dhe kanabizmin e vendit. Duke refuzuar të njohë përgjegjësitë e veta për katër vite bashkqeverisje, LSI e Ilir Metës deklaron pamundësi bashkëpunimi politik me Rilindjen, por jo me socialistët e thjeshtë. 

Dokumenti/U refuzua nga socialistët prandaj hyri në Partinë Naziste

Postuar në 30 Tetor, 2017 18:10

Një historian gjerman, Thomas Weber, professor në universitetin e Aberdeen, deklaron se ka zbuluar një dokument që dëshmon se Adolf Hitler nuk e nisi karrierën politike me Partinë NacionalSocialiste, njohur edhe si Partia Naziste, por me Partinë Socialiste Gjermane. Ai kërkoi të hynte te kjo e fundit dhe të shkruante në gazetën e saj në vitin 1919, por u injorua dhe nuk u afrua. Sipas këtij historiani, shmangia e këtij “lapsusi” të socialistëve mundet të kishte sjellë tjetër kurs historik për botën, pasi ndoshta Hitleri i ri do të kishte pranuar një rol më minor.

Kushërinj të 10-të? Publikohet dokumenti: i ati i Moisi Habilajt propozoi për pranim në parti, të atin e Tahirit

Postuar në 18 Tetor, 2017 11:21

Ish-ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri, deklaroi dje se ai i ka Habilajt, konkretisht, të arrestuarin Moisi Habilaj, që lakon emrin e tij si garanci në kontaktet e përgjuara me trafikantë italianë, kushërinj të gradës së 10-të. Kjo me idenë se ai nuk ka lidhje dhe marrëdhënie përveç shitjes së një makine. Por sot, Kreshnik Çollaku, drejtues i Departamentit me Jashtë në PD, publikon një dokument të vitit 1977, ku i ati i Moisi Habilajt propozon pranimin në parti(PPSH), të Bashkim Tahirit, i ati i Sajmir Tahirit.

Pages

Subscribe to RSS - dokumenti