dokumentacioni

Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit/32 milionë faqe dokumente në katër dekada

Postuar në 01 Mars, 2019 22:04

Hapja e dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit dhe informimi mbi këto dokumente ka qenë prej vitesh një nga dilemat e mëdha me të cilat është përballur shoqëria shqiptare pas periudhës së komunizmit. Edhe pse një proces tashmë i vonuar, hapja e dosjeve duket se ka filluar të japë informacion dhe të hedhë dritë mbi vitet e diktaturës përmes ngritjes së institucionit të Autoritetit për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit.

Partia që komunikon me prononcime

Postuar në 25 Dhjetor, 2018 16:06

Cilat ishin vendimet e Kryesisë së Partisë Socialiste të mbledhur dje? Askush nuk e di me siguri. U tha vetëm që kryesia vijoi diskutimet për pesë orë dhe se çfarë u fol aty u mor vesh nga një prononcim i kryetarit të saj, kryeministrit Edi Rama. I cili siç e ka zakon ka folur për reflektim dhe vetëkorrigjim.

Një tjetër informacion që thuhet se është diskutuar ka qenë propozimi i kryeministrit për hapje të partisë.

Përmbytja i nxjerr benevrekët Bashkisë së Tiranës

Postuar në 23 Qershor, 2018 18:01

Tirana ka një kryebashkiak që po të varë në gjoks medaljet dhe çmimet që i kanë dhënë vërdallë, mund të duket si ata veteranët sovjetikë që dikur mbushin paradat në kujtim të Luftës së Madhe Patriotike. Vetëm se lufta më e madhe e z. Veliaj është me transparencën, për të cilën çuditërisht ka marrë çmim nga ambasada suedeze.

SHBA, hapen të plota dokumentet për vrasjen e Kennedyt. Publikohen edhe intervistat e Yuri Nosenkos

Postuar në 24 Korrik, 2017 16:18

Arkiva Kombëtare në SHBA njofton sot publikimin e një seti dokumentesh që lidhen me vrasjen e ish-presidentit amerikan John Kennedy, dokumente të administruara në përputhje me Aktin përkatës të vitit 1992. Sipas njoftimit disa dokumente hapen për herë të parë – 441 të tilla – dhe disa publikohen të plota pasi më parë janë publikuar me redaktime – 3369 të tilla.

Ndodh edhe kjo, pallate të ndërtuara në vitet '80 nuk figurojnë në asnjë dokumentacion

Postuar në 17 Korrik, 2017 10:36

Janë ndërtuar në vitet ’80, por nuk figurojnë në asnjë dokumentacon zyrtar. Bëhet fjalë për pesë pallate në Bradashesh të Elbasanit ku prej gati 40 vjetësh jetojnë 41 familje të cilët nuk bëhen dot pronarë pasi “shteti” nuk ka inventar për godinat që ka ndërtuar vetë(me kontribut vullnetar). “Reporter.al” raporton se një mënyrë për të zgjidhur këtë situatë absurde është fitimi i pronësisë me parashkrim.

Përtej vlerës ose mosvlerës/Prishja e fasadës, kërkohet publikimi i dokumentacionit që detyron Karta e Restaurimeve

Postuar në 14 Gusht, 2016 15:57

Partia Demokratike ka reaguar sot lidhur me prishjen e fasadës deh bazorelievit në stadiumin “Qemal Stafa”. Sipas PD-së me këtë akt janë shkelur ligjet dhe rregulloret në funksion të interesave private.

Çfarë fsheh ky ministër?

Postuar në 21 Qershor, 2016 09:24

Qeveria është nën hetim parlamentar për marrëveshjen e Mirëkuptimit me CEZ, por ajo refuzon të japë dokumentacionin e kërkuar. Kryetari i Komisionit Hetimor, kërkuar nga opozita, Edmond Spaho, ka deklarur dje në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve se nga kryeministria dhe Ministria e Energjetikës nuk po lëshohet dokumentacioni i kërkuar. “I kemi dërguar kërkesat ministrive për të na sjellë materialet për procesin hetimor dhe sipas ligjit ka një afat deri në 10 ditë. Ky afat i përcaktuar me ligj mbushet sot.

Ndryshojnë rregullat për prokurimet publike

Postuar në 15 Maj, 2016 22:00

Agjencia e Prokurimit Publik në një njoftim për shtyp të saj bën me dije se ka ndryshuar dokumentet standarde për pjesëmarrësit në tendera me fondet publike. Në një njoftim të këtij institucioni bëhet me dije se tashmë autoritetet kontraktore do të kenë mundësi që të përcaktojnë rastet kur lejohet ose jo nënkontraktimi.

“TemaTv”

“Letrat Panameze” , një kronologji dhe pikëpyetja: Pse nuk figuron asnjë amerikan?

Postuar në 05 Prill, 2016 14:49

“Panama Papers”, apo “Letrat Panameze” është emri mediatik që i është vënë rrjedhjes më të madhe të dokumentacionit financiar në histori. Janë 11.5 milionë dosje, që prekin kompoani, politikanë, apo persona nga 200 vende,  të nxjerra nga baza e të dhënave të “Mossack Fonseca”, një nga katër kompanitë më të mëdha në botë offshore, pra nga ato kompani që bëjnë transferimin e pasurisë “jashtë”, në ato vende ku taksat janë shumë të ulëta dhe ku sigurohet sekreti bankar.

Memoria historike e Shqipërisë, si histori individësh, jo shteti

Postuar në 05 Mars, 2016 11:46

Muajt e fundit, arkivat amerikane mbi Shqipërinë u hapën dhe brenda tyre arrijmë të gjejmë raporte të ambasadorëve amerikanë për gjendjen apo bisedimet në Tiranë, si dhe protokolle bisedash në nivele të larta presidenciale. Në kulturën amerikane, kjo është praktikë rutinë dhe një tregues demokracie.

Pages

Subscribe to RSS - dokumentacioni