diplomaticus

Ambasadori rus në Tiranë zbardh "pazarin" e kufinjve

Postuar në 14 Shtator, 2018 00:05

Ambasadori rus në Tiranë, Alexander Karpushin ka deklaruar sot gjatë një interviste për emisionin “Diplomaticus” në News 24 se lidhur me korrigjimin e kufinjve mes Serbisë dhe Kosovës, nuk ka një marrëveshje mes presidentëve Trump dhe Putin. Karpushin është pyetur nisur nga disa lajme të para disa javëve sipas të cilave ideja në fjalë që po promovohet nga presidenti I Kosovës, Hashim Thaçi, ëshjtë në fakt rrjedhojë e paktit Putin-Trump, gjatë takimit të tyre në Helsinki në mes të muajit korrik.

Ambasadori italian një mesazh për çështjen "Tahiri: ‘Ka ndryshim në vullnetin për të luftuar krimin”

Postuar në 20 Tetor, 2017 08:33

Ambasadori italian në Tiranë, Alberto Cutillo thotë se sipërfaqja e mbjellë me kanabis në Shqipëri është reduktuar shumë. Sipas tij, qeveria aktuale ka vullnetin që të luftojë krimin e organizuar që siç u shpreh ai është interes jetik i Shqipërisë, por edhe Italisë.

Subscribe to RSS - diplomaticus