diplomatet

Ambasadorët mbeten miq të qeverisë, por DASH i vë katër Shqipërisë për trafikun e drogës

Postuar në 29 Mars, 2019 15:08

Shqipëria është burim i kanabisit dhe një vend që përherë e më shumë po kthehet në tranzit të drogave të forta. Konstatimi vjen nga Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit për Strategjinë e Luftës Ndërkombëtare kundër Narkotikëve. Zëri i Amerikës i ka lënë hapësirë këtij dokumenti duke zgjedhur pikërisht titullin negative për vendin tonë që përgënjeshtron pretendimet e qeverisë shqiptare.

Vurkot e shekullit XXI

Postuar në 21 Shkurt, 2019 13:47

Shumëkush prej nesh e kanë lexuar komedinë “Pas vdekjes” të Çajupit. Në mos e kanë lexuar kanë parë vënien në skenë. Në këtë komedi është një personazh, një gazetar i gazetës “Rrufeja”, Vurkua – Zoti Vurko – që ndër të tjera ka si biçim zanati shkruajtjen e nekrologjive. 

Marrëveshja e Prespës, Rusia drejt bllokimit të në OKB

Postuar në 12 Korrik, 2018 10:58

Moska nuk do të mjaftohet me dëbimin e diplomatëve grekë nga Rusia si kundërpërgjigje ndaj vendimit të Athinës, por ka paralajmëruar se do të bllokojë në Këshillin e Sigurimit marrëveshjen për emrin e Maqedonisë.

Mediat greke zbulojnë se ka patur një telefonatë të tensionuar mes ministrit të jashtëm rus Sergei Lavrov dhe shefit të diplomacisë greke, Nikos Kotzias.  Ky i fundit i ka treguar homologut rus vijat e kuqe që Athina nuk lejon të tejkalohen, duke folur për vende të treta që janë angazhuar në sabotimin e marrëveshjes për çështjen e emrit.

Një fitore diplomatike për Theresa May

Postuar në 27 Mars, 2018 09:47

Edhe Maqedonia i është bashkuar masave të marra nga disa vende kryesore të Perëndimit për çështjen “Skripal”. Ministria e Jashtme e këtij vendi ka njoftuar se është dëbuar nga vendi një person, pjesë e stafit të ambasadës ruse në Shkup.

Edhe SHBA pritet të dëbojë diplomatë rusë për çështjen "Skripal". Mbetet vetëm Shqipëria...

Postuar në 24 Mars, 2018 17:38

Pas Britanisë së Madhe dhe disa vendeve të BE-së, edhe SHBA po mendon të marrë masa të forta ndaj diplomatëve rusë për shkak të çështjes “Skripal”. “Bloomberg” raporton se edhe administrata amerikane e Presidentit Donald Trump po konsideron dëbimin e diplomatëve rusë që shërbejnë në selinë diplomatike në SHBA.

Trump ra dakord me rekomandimin e këshilltarëve dhe dëbimet ka gjasë të njoftohen të hënën

Çështja Skripal, Putin përgjigjet me të njëjtën monedhë

Postuar në 17 Mars, 2018 10:56

Konsulli britanik në Moskë, Lordi Bristoou u thirr mëngjesin e së shtunës  në Ministrinë e Jashtme ruse për t’u informuar mbi reagimin e Rusisë ndaj masave të marra nga Londra pas helmimit të ish-agjentit rus Sergei Skripal, i cili është shtruar në spital në gjendje kritike pas sulmit me agjent neuroparalitik.Disa ditë pasi Tereza Mei komunikoi dëbimin e 23 diplomatëve rus nga Britania,  Moska vendosi të mbyllë konsullatën britanike dhe të dëbojë një numër të barabartë të diplomatëve britanikë nga vendi, të cilët kanë  afat një javë për të lënë Rusinë.

Koha që Shërbimi i Jashtëm të konsiderohet ndryshe nga politika

Postuar në 09 Nëntor, 2017 12:16

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, ka prezantuar dje në Komisionin Parlamentar për Politikën e Jashtme, projektbuxhetin e kësaj ministrie për vitin 2018. Sipas ministrit rritja për këtë vit është me 0.74% krahasuar me një vit më parë dhe sipas asaj që ai deklaroi fondi mjafton që ndër të tjera “të vazhdohet me pjesë të ndryshme të rikonstruksionit të godinës së Ministrisë së Jashtme”. Ndërkohë që siç tha Bushati “jemi në fazën e mbylljes së bibliotekës”.

Misteri i problemeve shëndetësore të diplomatëve amerikanë në Kubë

Postuar në 17 Shtator, 2017 16:23

Diçka misterioze po ndodh me diplomatët amerikanë në Havana të Kubës. Associated Pres shkruan së fundmi për hetimet që po kryhen nga pala amerikane rreth shkaqeve të simptomave që kanë prekur deri më tani 21 pjesëtarë të trupit diplomatik të SHBA në Kubë. Mjekët, shkencëtarët dhe analistët e shërbimeve sekrete nuk kanë qenë në gjendje të japin shpjegim se çfarë po ndodh ndonëse teoritë e tyre përfshijë armët elektromagnetike, pajisje përgjuese apo edhe një sulm zanor.

“Asnjë Pazar. Të shpëtojmë Shqipërinë nga Edi Rama!”

Postuar në 03 Maj, 2017 09:55

Koço Kokëdhima, kryetar i lëvizjes “Zgjidhja”, ka menduar të dalë sot me një editorial të vetin që merret me trajtimin e krizës politike në vend. Editoriali shfaqet në ditën kur është njoftuaar takimi mes kreut të PD-së dhe kryeministrit Edi Rama, mes të cilëve Kokëdhima, duket se zgjedh të parin në funksion të kauzës së zgjedhjeve të lira.

Koha që roli i ambasadorëve të huaj të inkastrohet në suazën e ligjit dhe konventave

Postuar në 02 Shkurt, 2017 22:51

Dy vitet e fundit kanë nxjerrë në dritë tjetër për opinionin publik rolin e ambasadorëve amerikanë në Tiranë. Qytetarët shqiptarë kanë patur rast të njohin se çfarë ndikimi dhe pasojash prodhojnë ambasadorët që operojnë si parti politike mbi palët, në kohën kur në Shqipëri Mariza Lino merrte pjesë në gatimin e çorbës së përgjakur të vitit 1997. Më pas diplomatët amerikanë luajtën rol thelbësor në ngjarjet pasuese për të ardhur e krijuar profilin e një guvernatori.

Pages

Subscribe to RSS - diplomatet