diplomacia

Publikohen në media kufijtë detarë të pretenduar nga Turqia në Egje

Postuar në 05 Dhjetor, 2019 12:06

Në media ka rrjedhur një dokument zyrtar që hedh dritë mbi pretendimet e Turqisë në Egje. Diplomati turk, Çağatay Erciyes tregoi në datën 2 dhjetor një hartë ku tregohen kufijtë e pretenduar për shelfin kontinental nga Turqia, sipas asaj që mendohet se është një marrëveshjeje delimitimi mes saj dhe Republikës së Qipros Veriore firmosur në vitin 2011. Po ashtu aty paraqitet edhe vija e mesme e rënë dakord mes Turqisë, Egjiptit dhe Libisë.

Diplomacia si Drejtësia, "ministri": Largimet kanë krijuar zbrazëti`

Postuar në 28 Qershor, 2019 15:36

Ministri i Jashtëm në Detyrë, Gent Cakaj, njofton sot përmes një postimi në Facebook se diplomacisë shqiptare i janë bashkangjitur pesë student ekselentë. Me këtë rast, ministri, ka publikuar edhe fotot e rastit. Cakaj sqaron në notën e tij se çfarë synohet:

Një diplomat i mirë, por një kryeministër jo efektiv

Postuar në 09 Maj, 2019 00:22

Federica Mogherini përcolli në Tiranë mendimin se Shqipërisë duhet t’i happen negociatat. Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian për Politikën e Jashtme cilësoi se ajo shprehte në këtë rast mendimin e saj personal.

Problemet reale dhe problemet e preferuara nga kryeministri në shërbimin e Jashtëm

Postuar në 25 Mars, 2019 12:33

Sot Kryeministri Edi Rama ka deklaruar gjatë një aktiviteti për prezantimin e portalit të transparencës universitare se së shpejti do të nisë pastrimi i shërbimit diplomatik nga nepotizmi.

Si ndryshon diplomacia greke pas ikjes së Kotzias

Postuar në 18 Tetor, 2018 11:09

Dorëheqja e ministrit të Jashtëm, grek Nikos Kotzias ka trazuar jo pak skenën politike greke në një moment delikat për qeverinë e cila duhet të ratifikojë në parlament marrëveshjen për emrin me Maqedoninë.

Dy zhvillime në të mirë të paqes*

Postuar në 13 Qershor, 2018 11:39

E marta e 12 Qershorit të këtij viti solli dy zhvillime me rëndësi simbolikisht jetike, si në aspektin rajonal, ashtu dhe në atë global. Një takim e shtrëngim duarsh nga njëra anë dhe dy biseda telefonike nga ana tjetër synojnë të vijëzojnë dinamikën e politikës së jashtme për dekadat që do të vijnë. Pyetja që ngrihet është se cilat janë pritshmëritë e lidershipit protagonist të vendeve përkatëse, ndërkohë që nuk mund të abuzohet me bindje të nxituara mbi të ardhmen ndërkombëtare.

A duhet folur troç me Greqinë?

Postuar në 07 Nëntor, 2017 23:18

Poterja greke në Himarë nuk është as e para dhe as e vetmja pas viteve 90 dhe ajo që ka ndodhur rëndom ka qënë lepe-peqja dhe heshtja zyrtare prej nesh. Me përjashtim disi të qeverisë Rama. Politika greke e di fare mirë që kërkon qiqrra në hell. E di por sërisht provokon dhe përmënd vënd e pa vënd veton ndaj integrimit në BE. Sot e ka radhën prapë Himara të bëhet lajm me zor. Njësoj sikur të bëhet fjalë për Athinën! Një lloj repeteje, një kthim në pikën Zero, pavarësisht heshtjes apo reagimit të mefshtë zyrtar tonit në vite.

Tallje dhe dështime diplomatike për shqiptarët dhe Shqipërinë

Postuar në 01 Tetor, 2017 10:41

Ja një shembull i fundit se çfarë do të thotë diplomaci efektive përballë kapardisjes me fjalë boshe. “Shenja.tv” raporton se Maqedonia do të detyrohet të heqë nga tekstet çdo gabim, stigmatizim, apo hartë me përmbajtje irredentiste ndaj Greqisë për vetëm katër muaj. Teelvizioni në fjalë raporton se ky nxitim është imponuar nga ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i cili ka negociuar çështjen e emrit, për të cilin Athina ka paralajmëruar me veto anëtarësimin e Maqedonisë në NATO. 

Notë zero diplomacisë: "Kemi bërë një vrimë në ujë". Ambasadorëve: "Jeni treguar të leshtë"

Postuar në 24 Gusht, 2017 11:19

Kryeministri Edi Rama është duke zhvilluar një takim me përfaqësuesit diplomatikë të Shqipërisë jashtë vendit. Kreu i qeverisë ka folur për rëndësinë e diplomacisë ekonomike e cila ka qenë sipas tij pa asnjë efekt. 

E kam pyetur veten: si ka mundësi që keni qenë kaq të leshtë për të ndjerë nevojën e domosdoshmërisë dhe sikcuar mënrat e nevojshme që ky vend që ndryshon me javë të përcillet jashtë ku na njohin pak dhe keq. Ne kemi bërë një vrimë në ujë…

tha ai. 

SHBA, interes në rajon vetëm për çështjet e sigurisë

Postuar në 18 Gusht, 2017 10:05

Ndonëse zv.presidenti amerikan Mike Pence zhvilloi një vizitë në Ballkan për të riafrimuar mbështetjen amerikane në rajon, planifikimi buxhetor nga administrate Trump, jep tjetër mesazh. Bloomberg raporton se fondet e asistencës për Europën Lindore janë shkurtuar në një masë prej 336 milionë dollarësh dhe vende si Ukraina, Mali I Zi, Serbia, Letonia, Lituania, Estonia, Gjoergjia dhe Bullgaria, preken nga kjo masë.

Pages

Subscribe to RSS - diplomacia