dieta

Dieta në kopshte/"Njeriu nuk ka enzima për të tretur tërshërën. Kali, gomari dhe mushka, po, kanë"

Postuar në 02 Prill, 2018 13:01

Dieta e re e vendosur në çerdhe dhe kopështet e Tiranës vazhdon të prodhojë debate. Pak javë më parë diskutimi u përqendrua te fakti se dieta pranohej me vështirësi nga fëmijët, por tani mundet që tezat kundër saj të zgjerohen.

Report Tv raporton se sipas mjekut natyropat, Arben Gjoni, i cili praktikon mjekësinë komplementare, përdorimi i tërëshërës në dietë është i paparanueshëm.

Dobësitë e sistemit global të ushqimit dhe nevoja për heqjen dorë nga dieta perëndimore

Postuar në 20 Korrik, 2017 14:12

Afërsisht 1 miliardë njerëz varen nga tregëtia ndërkkombëtare për të siguruar kërkesat e tyre për ushqim, duke dhënë vlerë jetike sistemit global të ushqimit në sigurinë ushqimore. Më 27 qershor, Catham House publikoi raportin “Pikat Bllokuese dhe Dobësitë në Tregëtinë Botërore të Ushqimit”(Chokepoints and Vulnerabilities in Global Food Trade).

Kequshqyerja e fëmijëve shqiptarë/17.4% në varfëri. Nën moshën 5 vjeç: 39.6% obezë, 91% mungesë jodi

Postuar në 28 Mars, 2017 16:29

Organizata Botërore e Ushqimit, FAO, vlerëson se kequshqyerja e fëmijëve në Shqipëri është problem.

Gjurmë ‘aspirine’ te Neandertalët

Postuar në 09 Mars, 2017 12:22

Një ekip kërkuesish nga universiteti i Adeliades ka zbuluar përdorimin e formave bimore të antibiotikëve nga neandertalët. Kërkuesit morën në studim AND-në e tre individëve dhe baktereve të mbetura në nofullat e tyre për të dalë në përfundime shumë interesante. Individët janë neandertalë nga Blegjika dhe Spanja, te të cilët u konstatua dietë ushqimore e ndryshme. Individët e gjetur në Blegjikë ishin konsumatorë mishi, kryesisht rinoceront dhe dele, ndërkohë që individi në Spanjë, kishte një dietë kryesisht vegjetariane.

7 mijë policë pa dieta që në vitin 2007/Suksesi i radhës, arrestimi i një polici të dehur në mesnatë

Postuar në 11 Janar, 2016 13:04

Rreth 7 mijë efektivë të policisë nuk trajtohen me ushqim (drekë) gjatë kryerjes së detyrës. Edhe pse ka një Vendim të Këshillit të Ministrave të vitit 2007, i cili detyron Ministrinë e Brendshme të paguajë të paktën një vaktë ushqim (drekë) për të gjithë punonjësit që janë në shërbim, përsëri ky vendim nuk është vënë asnjëherë në zbatim. Për kreun e sindikatës të punonjësve të policisë, Sadedin Fishta, kjo situatë nuk është normale, ku një efektiv të mos marrë trajtimin e duhur ushqimor të parashikuar në ligj.

Me presh në dorë:)

Postuar në 25 Nëntor, 2015 22:24

Kur të kapin në ndonjë situatë të sikletshme thuhet se të kanë zënë mat, ose jeni kapur me “presh në dorë”. Por dhe nëse nuk jeni kapur gafil, mund t’iu ketë ndodhur, që të paktën një here në jetë, kur fantazia iu ka çuar shumë larg realitetit, të keni “fluturar me presh”. Në çdo rast kryefjala është një dhe e vetme: presh. Ky super perim që ka kaq shumë nënkuptime në gjuhën shqipe, është dhe një nga perimet më të dashura të shqiptarëve.

Përfitimet e xhenxhefilit për stomakun, mëlçinë dhe zemrën

Postuar në 10 Shtator, 2015 16:08

Me origjinë nga Lindja e Mesme, xhenxhefil ishte i njohur në mesjetë, përveçse i përdorur nga mjeshtrit konfeksionistë në Firence, siç dëshmohet nga Dekameroni. Bima mund të përdoret si përbërës në gatim por ka dhe veti kurative, si pluhur apo si fryt i freskët. Rrënja e xhenxhefilit ndihmon tretjen dhe shëron infeksionet e gojës. Si ta përdorni sa më mirë xhenxhefilin për mirëqenien tuaj:

Zbulohet arsyeja e krizës: Rama po i aplikon Shqipërisë dietën e dobësimit të Ilir Metës!

Postuar në 27 Gusht, 2015 22:16
Subscribe to RSS - dieta