deti

“Deti” në Hagë, Nazarko: Mendoj se Rama është konsultuar me Erdoganin

Postuar në 22 Tetor, 2020 13:55

Analisti Mentor Nazarko e cilëson lajm të mirë dakordësinë e palës greke dhe asaj shqiptare për të çuar në Gjykatën e Hagës çështjen e detit. Në një lidhje Skype me edicionin e lajmeve në TvT, Nazarko tha se një vendim i tillë tregon se pala shqiptare nuk i ka kapacitete për të negociuar në nivele të tilla. Nazarko shtoi se vendimi për t’ia lënë gjykatës më të lartë këtë çështje nuk mund të mos jetë konsultuar nga Rama me presidentin turk.

Bakojanis dhe Rama përplasen për “ndërhyrjen e Erdoganit” në çështjen e kufijve detarë

Postuar në 16 Shtator, 2020 12:49

Kryeministri Edi Rama dhe ish-ministrja e Jashtme e Greqisë, Dora Bakojanis, ndanë qëndrime të ndryshme lidhur me marrëveshjen e kufijve detarë me Greqinë në vitin 2009. Në forumin e organizuar nga “The Economist”, Bakojanis tha se marrëveshja e arritur në vitin 2009 u prish pas ndërhyrjes së Erdoganit, në atë kohë kryeministër i Turqisë.

Greqia e di shumë mirë se ky vend ka Zot

Postuar në 11 Shtator, 2020 00:22

Stina e përgjithshme e budallallëkut politik ka nisur këtë vit me faljen e detit Greqisë. E dëgjon këtë skenar si bindje të përgjithshme që nga Parlamenti e deri te një kamarier i thjeshtë:
Deti po falet. Pikë

Por ka edhe më keq. Greqia mund të hyjë me luftanije në ujërat tona në rast mosmarrëveshjesh dhe sipas këtij varianti nuk do kemi çfarë të bëjmë sepse nuk kemi mjete. Kush e ka vënë në lëvizje fantazinë për këtë skenar?

Deti nuk ndahet me 7501-n, ndaj nuk bien dakord

Postuar në 29 Gusht, 2020 16:02

Për detin po flasin të gjithë. Njëra palë thotë se 12 miljet e palës greke sjellin humbje për ne dhe hedhin në punë matematika të posaçme.  Kryeministri sot ka zbuluar se është stërnip i Odise Kasnecit që e quan mik të Abdyl Frashërit dhe si i tillë ai nuk mund ta falë detin. Mirëpo sado e ndërlikuar të duket loja ajo është fare primitive: opozita kërkon te provokojë një situatë krize dhe tensioni duke ushqyer idenë se deti iu shit grekut. 
Lexoni p.sh se çfarë shkruan ish-kryeministri Sali Berisha: 

Loja për pasuritë detare të Mesdheut

Postuar në 17 Shkurt, 2020 00:38

 

Kotzias zbulon përfitimet e Greqisë në Jon

Postuar në 24 Tetor, 2018 17:10

Ish-ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, tashmë i çliruar nga përgjegjësitë diplomatike ka zbuluar të tjera detaje nga negociatat për marrëveshjen e detit me Shqipërinë dhe pozicionimin e Greqisë për të shtrirë sovranitetin e saj në 12 milje detare në detin Jon. 

Duke iu referuar zonës bregdetare nga Veriu i Korfuzit deri në Antikythera, Kotzias thotë se me shpalljen e 12 miljeve det territorial Greqia fiton një hapësirë detare të barabartë me sipërfaqen e krahinës së Thesalisë.

Çavusoglu: Nuk pranojmë 12 miljet në Egje

Postuar në 23 Tetor, 2018 13:20

Turqia ka reaguar pas deklaratave të ish-ministrit të Jashtëm grek Nikos Kotzias se Greqia do të zgjerojë sovranitetin e detit territorial në 12 milje. Ministri i jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu, deklaroi se Turqia nuk do ta lejojë një gjë të tillë në Egje.

Duke folur për Agjencinë Anadolu, Çavusoglu tha se si Athina ka bërë shumë herë "deklarata të ngjashme për 12 milje", duke thënë se në Greqi shumë herë "populizimi i paraprin realitetit”.

Zbulimi/ Gjendet kryqëzori rus bashkë me thesarin (Video)

Postuar në 19 Korrik, 2018 10:14

Një kompani eksplorimi nga Koreja e Jugut gjeti pas kërkimesh disavjeçare kryqëzorin rus që u u mbyt 113 vjet më parë në një betejë detare në afërsi të ishullit Ulleungdo në  Detin e Koresë. 
Rëndësia e këtij zbulimi lidhet me faktin sasisë së madhe të arit që gjendjej në bordin e anijes, e cila ishte pjesë e Flotës Përandorake të Rusisë. 
"Dmitrii Donskoi" u gjet të dielën në një thellësi prej 434 metrash dhe 1 kilometarër nga ishulli. Kryqëzori rus kishte marrë pjesë në luftën Ruso-Japoneze (të viteve 1904-1905), për t'u fundosur në betejën detare të Tsushimas.

Greqia ka lëshuar, por nuk ka humbur në çështjen e detit

Postuar në 23 Qershor, 2018 17:13

Çështja që po mban peng shpalljen e një marrëveshjeje në bisedimet Shqipëri-Greqi është pakti detar e për të cilin bisedimet vazhdojnë ende. Gazeta greke To Vima, duke iu referuar burimeve qeveritare, thotë se bëhet fjalë për një nga proceset më të rëndësishme diplomatike mes dy vendeve. Kjo pasi do të rregullojë çështjen e kufijve detarë mes dy vendeve, duke bërë të mundur shfrytëzimin e rezervave të mëdha të hidrokarbureve të vlerësuara në këtë zonë, veçanërisht për Greqinë, e cila e ka përparësi këtë proces.

Diskutimet me Greqinë, mosmarrëveshje për një bllok detar

Postuar në 10 Mars, 2018 12:04

Ministri grek i Mjedisit, George Stathakis deklaroi se negociatat për Zonat Ekskluzive  Ekonomike me Shqipërinë po avancojnë pozitivisht.

Çështja e vetme që mban peng mbylljen me sukses të paktit detar me Greqinë duket së është një kuadrat në hapësirën detare të Jonit, për të cilën të dyja palët pretendojnë se kanë juridiksion. 

Ministri i Mjedisit dhe Energjisë George Stathakis në një intervistë për radio stacionin 247 tha se diskutimet me Shqipërinë mbi definicionin përfundimtar të Zonës  Ekskluzive Ekonomikej anë në progres dhe po përparojnë pozitivisht. 

Pages

Subscribe to RSS - deti