destabilizimi

Destabilizuesi i Shqipërisë

Postuar në 10 Janar, 2020 14:36

 

Rusia kundër pranisë amerikane në Qipro

Postuar në 05 Dhjetor, 2018 17:49

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Sakharova paralajmëroi se militarizimi i mëtejshëm i Qipros do të ketë pasoja të rrezikshme dhe destabilizuese për ishullin.

"Rusia do të marrë masat e nevojshme nëse Shtetet e Bashkuara forcojnë praninë e tyre ushtarake në Qipro"- tha Sakharova duke folur me gazetarët. Sipas saj, Moska e kupton fare mirë kontekstin  anti-rus të këtyre planeve të SHBA-ve dhe NATO-s. “Do të marrim masa reciproke nëse këto plane zbatohen”- shtoi ajo.

Serbia, faktori kyç i destabilizimit të Ballkanit*

Postuar në 10 Shtator, 2018 11:02

Ndonëse nga shkatërrimi i Jugosllavisë kanë kaluar thuajse 30 vjet, rajoni ende nuk është konsoliduar, gjë që e bën atë të lëndueshëm. Kësaj në masë të madhe i kontribuon edhe konteksti aktual ndërkombëtar që në një mënyrë sui generis përthyhet në Ballkan. Rendi ndërkombëtar liberal, mbi të cilin është krijuar arkitektura ballkanike, është kah rrënohet dukshëm. Rajoni sërish ka filluar të fundoset në jostabilitet, me thellimin e krizave kërcënuese, si brenda disa shteteve të caktuara, ashtu edhe në marrëdhëniet e ndërsjella mes tyre.

Kur destabilizimi "ngatërrohet" me prishje rehatie...

Postuar në 06 Prill, 2018 22:16

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafa ka deklaruar në një intervistë për Report Tv se bashkë me protestën e Kalimashit ka patur edhe tentativa për të destabilizuar vendin.

Duhet të bëjmë dallim mes protestës se ligjshme dhe dëshirës për të protestuar dhe interesit që mund të kenë grupe të caktuara brenda dhe jashtë vendit për të destabilizuar vendin.

Për të destabilizuar vendin padyshim që ka interesa, që do dëshironin të krijonin destabilitet, brenda dhe jashtë vendit.

“Presidenti i përbashkët, hap drejt destabilizimit”

Postuar në 24 Shkurt, 2018 12:01

Bernd Fisher, një prej njohësve më të mirë të Ballkanit thotë se propozimi i kryeminstrit Edi Rama për një president të përbashkët Shqipëri-Kosovë më së paku është një hap drejt destabilizimit të rajonit.

Ekuilibrat e cenuar nga kanabisi

Postuar në 30 Tetor, 2017 13:11

Ajo çfarë po ndodh këto ditë në Shqipëri që nga shpërthimi i çështjes “Tahiri” është një provë e hidhur e ndikimit të krimit apo aktivitetit të paligjshëm në vendimmarrjen politike të vendit. Shumëkujt kjo mund t’i duket e largët, çështje e mediave dhe interesave të politikës, por në fakt prek të gjithë. Sepse droga duket se ka pjesën e vet të rëndësishme në strukturimin e pushtetit politik dhe siç po del edhe atë ekonomik(lajmi për depërtimin e parave me burim të paidentifikuar në industrinë e ndërtimit).

"Politika ruse në Ballkan, sipas strategjisë së energjisë" - përpjekje për korridor neutral

Postuar në 05 Qershor, 2017 16:11

Gazeta britanike “The Guardian” raportonte dje për një plan të Kremlinit për të destabilizuar Ballkanin, sidomos Maqedoninë, plan për të cilin ajo pretendon se disponon apo ka parë dokumente origjinale sekrete. Aktiviteti i Rusisë ka zgjatur një dekadë përmes përhapjes së propagandës, sidomos në Maqedoni, me synimin e gjerë të vendosjes së influencës ruse në vendet e ish-Jugosllavisë. Moska është përpjekur të ndalojë hyrjen e tyre në NATO, çka pretendohet se shkruhet në materialet e siguruara nga Projekti për Raportimin mbi Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin.

Destabilizimi i Ballkanit, projekt i Perëndimit

Postuar në 10 Maj, 2017 10:57

Karta nacionaliste në Ballkan luan përherë një rol kryesor në skenën politike. Por ajo nis e merr përmasa të reja kur miratohet si ide apo si skicë veprimi edhe në qarqet diplomatike të vendeve të mëdha. Paradoksi i nacionalizmit ballkanas qëndron pikërisht në këtë pikë: ai realizon objektivat e veta me miratim ndërkombëëtar dhe kjo vlen për të gjitha programet nacionale.

Ministria e Brendshme: Konflikti politik mund të shfrytëzohet për akte destabiliteti dhe terroriste

Postuar në 17 Prill, 2017 16:02

Ministria e Brendshme e Shqipëria paralajmëron qytetarët për situatën e brishtë të sigurisë ku ndodhet vendi. Përmes një njoftimi për shtyp, Ministria bën me dijë se në ditën e Pashkëve u angazhuan në gatishmëri 5000 policsë, nisur edhe nga njoftime të caktuara për akte destabilizuese. Me më shumë rëndësi është fakti se dikasteri që drejtohet nga Fatmir Xhafaj nënvizon potencialin destabilizues të situatës politike që mund të shfrytëzohet përmes akteve tgë ndryshme nga aktorë të caktuar.

Lobimi/Donald Lu, në faqet e Washington Times me etiketën “sorosian”. Akuzohet se po destabilizon Shqipërinë

Postuar në 09 Shkurt, 2017 23:14

Sjellja e ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu, në raport me politikën shqiptare është trajtuar sot në një artikul të gazetës së dytë të Washingtonit, Washington Times. Autori L.Todd është kontributor i rregullt në këtë gazetë dhe ai sugjeron për lexuesin amerikan se Lu me qëndrimet e tij po destabilizon Shqipërinë.

Z.Lu është duke destabilizuar Shqipërinë duke përcaktuar fituesit dhe humbësit

Pages

Subscribe to RSS - destabilizimi