deshtimi

Anatomia e katastrofës së samitit për Kosovën

Postuar në 27 Qershor, 2020 14:08

 

Në mars të këtij viti, administrata Trump projektoi me sukses rrëzimin e një qeverie miqësore në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës. Në vend të një operacioni të fshehtë të CIA-s, administrata dhe ambasada amerikane zgjodhën presionin e hapur. Pak javë pas pezullimit të ndihmës për zhvillim dhe kërcënimit për tërheqjen e trupave amerikane nga forca paqeruajtëse e NATO-s, qeveria e kryeministrit reformist Albin Kurti u rrëzua.

Dështojnë testimet e remdesivir. Nuk ka asnjë efekt ndaj CoVid-19

Postuar në 24 Prill, 2020 02:47

Remdesivir, medikamenti antiviral i zhvilluar nga kompania amerikane Gilead Sciences ka dështuar në testimet e kryera për përdorimin kundër CoVid-19. 
Remdesivir u promovua që në fazat e para të epidemisë si një ilaç premtues, por ai ka dështuar, madje testimet janë ndërprerë për shkak të efekteve anësore. 

Roli ynë? Qëndruam të qeshur në kohë pandemie

Postuar në 16 Prill, 2020 13:41

Ish-diplomati dhe publicist Shaban Murati shkruante dje në gazetën “Dita” mbi atë që e quante gjeopolitika e koronavirusit. Murati rimerrte tezën e tij se traktatet e shumta të miqësisë dhe ato të bashkëpunimit strategjik që ka nënshkruar Shqipëria nuk vlejnë për asgjë nisur nga mënyra sesi u reagua gjatë kësaj krize. Sipas Muratit kjo situatë provoi se vetëm Turqia iu përgjigj apelit për ndihmë dhe se bashkëpunimi Shqipëri-Kosovë mbetet i pazëvendësueshëm për shqiptarët në Ballkan.

Dhuntia për t’u bërë bajat

Postuar në 14 Mars, 2020 19:01

Isha shtrirë në divan duke gudulisur veten – kështu e zbatoj unë këshillën e kryeministrit për joga – kur dëgjova duartrokitje dhe thirrjet: Bravo, bravo!

Dola në ballkon dhe pashë komshinjtë paralel që shikonin nga mua dhe njëri-tjetrin duke pyetur me sy. Njerëzit poshtë në rrugë filmonin ne lart në ballkone, ne shikonim përballë te pallati tjetër njerëz që duartrokisnin pa kuptuar gjë. 

Pse dështoi protesta e studentëve?!

Postuar në 13 Dhjetor, 2019 21:25

Dhjetori i vitit që lamë pas mund të quhet mjaft mirë si dhjetori i protestës së studentëve. Mijëra studentë të universiteteve publike në vend protestuan fuqishëm për plotësimin e një sërë kërkesash, që ia kishin parashtruar qeverisë dhe revolta e tyre ngjau se solli një ndryshim të frymës së reagimit në vend. Protesta u prit pozitivisht nga masa, ndërsa reagimit studentor iu bë jehonë mediatike, jo vetëm në hapësirën shqiptare por edhe atë ndërkombëtare.

Një qokë e vockël e Top-Channel për Erion Veliajn

Postuar në 05 Tetor, 2019 20:00

Televizioni Kombëtar Top-Channel transmetoi në edicionin qëndror të lajmeve një kronikë mbi qeset plastike dhe dështimin e ministrit Klosi për t’i hequr ato nga përdorimi, duke lënë të kuptohet se ministri në fjalë nuk ka përmbushur një objektiv të vendosur nga kryeministri Rama në 2018.

Plani im për Kosovën Dështoi

Postuar në 03 Maj, 2019 23:55

Idetë e mia dështuan. Kjo do t’i kushtojë shtrenjtë kombit tonë, shtetit tonë në 20-30 vitet e ardhshme. Nuk isha bindës sa duhet, dështova në shpjegimin e situatës reale, se realiteti është më i rëndësishëm se emocionet

Këto janë fjalë të presidentit serb, Aleksander Vuçiç, i cili ka pranuar se plani i tij për zgjidhjen e çështjeve kufitare me Kosovën dështoi. 

Talenti për të dështuar

Postuar në 25 Nëntor, 2018 11:44

Zgjedhjet lokale të vitit 2019 po afrohen shpejt dhe mesa duket opozita kryesore në vend është kapur e papërgatitur. Paaftësia e z. Lulzim Basha është tanimë stampa zyrtare e opozitarizmit në Shqipëri që e kompromenton të ardhmen e vet jo vetëm me këtë, por edhe me pasigurinë që jep një karakter si ai. 

Kevin Spacey bojkotohet masivisht

Postuar në 19 Gusht, 2018 22:35

Morali qenka punë e thellë e kapitalizmit amerikan. Mediat njoftojnë dështimin spektakolar të një aktori që nuk ka nevojë për asnjë rresht vlerësimi si Kevin Spacey, premiera e të cilit nme filmin “Billionaire Boys Club” ka mbledhur vetëm 130 dollarë.

Kolapsi i projektit të Europës*

Postuar në 13 Korrik, 2018 20:03

A po dështon Europa? Ka shumë të dhëna që sugjerojnë një gjë të tillë, që nga grindjet konstante për kontributet në NATO, te marrëveshjet e shumta të paplota për rregullimin e migracionit, e deri te shenjat e rritjes së autoritarizmit në Europën Lindore.

Po, Europa ka dështuar vazhdimisht në 70 vitet e kaluara dhe këto dështime kanë qenë themeli i suksesit të saj. Por gjërat sot janë ndryshe. Zhurma e sotme nuk është thjesht një ftesë për një dështim të saj në kupolë. Është tingulli i Europës që kërcënohet të shpërbëhet tërësisht. 

Pages

Subscribe to RSS - deshtimi