deputetet

Lista të hapura apo të mbyllura? Të zgjedhësh apo të votosh zgjedhjet e kryetarëve?

Postuar në 01 Qershor, 2020 12:37

Tani që diskutohet reforma zgjedhore apologjitë për dredhitë kanë dalë në sipërfaqe. P.sh për mosndryshimin e sistemit zgjedhor thuhet se nuk ka asnjë sistem perfekt. Dhe se problem është administrimi. Por nëse është kështu, pse të mos ndryshohet sistemi aktual meqenëse ka një kërkesë në rritje për këtë gjë?

Brexit, një shitshow i madh

Postuar në 02 Prill, 2019 10:42

"90% e deputetëve britanikë nuk e kanë idenë si jetojnë njerëzit e punësuar”- thotë ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Michael Roth, duke iu referuar procesit të Brexit, të cilin e perifrazoi me shprehjen një "shitshow i madh".

Ndërzimi artificial me Kushtetutën

Postuar në 10 Mars, 2019 14:58

30 deputetë të PD-së pritet të marrin mandatin. 19 të LSI-së do të zëvendësohen. KQZ-ja mblidhet për mandatet.

Rama...Razzi, una faccia, una razza

Postuar në 09 Mars, 2019 17:01

Kryeministri Edi Rama tha ndër të tjera sot në Libofshë të Fierit: 

Po kur thonë këta që vijnë në parlament janë të Ramës, po unë ua vura në listat e deputetëve? Unë ia mbajta dorën Lulit, unë Lulin e mbajta për dore, por nuk i mbajta dorën. Ata të tjerët nuk janë të gjithë budallenj, u vjen mundësi të vijnë në parlament të marrin rrogë, pension

Uji, problem politik në Iran. 11 deputetë dorëzojnë mandatin

Postuar në 01 Janar, 2019 16:09

Njëmbëdhjetë deputetë iranianë kanë dhënë së fundmi dorëheqjen nga mandate i tyre në shenjë proteste për mënyrën sesi shpërndahen burimet ujore në rajonin e tyre të Iranit qendror të Esfahanit. Në kundërpërgjigje të këtij veprimi, tre deputetë të tjerë, nga tre rajone të tjera, kanë kërkuar, përmes një letre të hapur, nga drejtuesit e shtetit që të vendosin për mënyrën sesi duhet shpërndarë uji.

Pallati i Dash Pezës dhe protesta e "shpellarëve"! (Video)

Postuar në 22 Nëntor, 2018 22:16

Pretendimi i shumicës në pushtet se mban me trimëri dhe vendosmëri llogoren që lufton paligjshmërinë dhe dhunën është as më shumë e as më pak, perifrazim i asaj që thotë populli në të tilla raste, ditë e re zakon i ri.

Zotërinjtë që sot përfaqësojnë edhe ligjin edhe Maliqin duke etiketuar si shpellarë njerëzit që protestojnë për shtëpitë e tyre nuk kanë zbritur nga ndonjë planet tjetër dhe as janë rishtarë në katrahurën që i ka shkaktuar politika këtij vendi, ku ata janë po aq përgjegjës sa pala që sot është në opozitë.

Meta heq vallen e transparencës, PS-PD i mbajnë shaminë

Postuar në 02 Mars, 2018 11:47

Deputetët e Partisë Socialiste dhe asaj Demokratike dolën në një mendje nga takimi me Ilir Metën ku u diskutua mbi fazat e negociatave për arritjen e marrëveshjes së shumë debatuar mes Shqipërisë dhe Greqisë për çështjen e detit. Rezultanatja ishte që marrëveshja me Greqinë të jetë transparente dhe të mos dështojë.

Kujt i duhet shoku Gramoz?

Postuar në 08 Shtator, 2017 14:45

Partia Socialiste po bëhet gati të ushtrojë mandatin e dytë parlamentar me një trupë të zgjedhur sipas kalemit të kryetarit dhe llogarive natyrisht që kombinojnë eksperiencën e më të dalluarve në menaxhimin e fondeve publike dhe rishtarëve që do flasin me zërin e kryetarit, në mos me stilin e tij. 

Milionerë majtas dhe djathtas

Postuar në 30 Korrik, 2017 10:45

ReportTv publikon disa të dhëna për pasurinë e disa deputetëve, siç janë makinat. Mijëra euro të shpenzuara, nën mbulimin e kredisë, dëshmojnë se pasuria nuk mund të fshihet. Nard Ndoka p.sh, ka marrë 14 mijë euro kredi, 35 mijë€ hua dhe 33 mijë€ nga paga për të blerë makinën 85 mijë€. Sforcim i madh për një mjet luksi. Kështu të gjithë, majtas dhe djathtas. Më poshtë video:

"Panorama"/Basha: Deputetët që shesin mandatin, e humbasin atë

Postuar në 23 Maj, 2017 10:21

Një ditë më parë u bë e njohur se me ndryshimet e reja ligjore, shitblerja e votës dënohet me burg. Diçka absurde që i shtohet absurditeti juridik ku po hyn vendi. Një nga deputetët e PD-së, Astrit Patozi, pyese se çfarë dënimi parashikohet nëse një deputet kalon me një parti tjetër, pra nëse e shet mandatin e vet. Në përgjigje të kësaj pyetjeje, gazeta “Panorama” njofton sot përgjigjen e kreut të PD-së, Lulzim Basha, i cili për kujtesë duhet thënë se ka përfunduar studimet për jurisprudencë. Basha sipas “Panorama” ka deklaruar se “Lidhur me pyetjen  shumë të drejtë të z.

Pages

Subscribe to RSS - deputetet