denoncimi

Ministrja që fluturon me helikopter (e)mbrohet me fluturimin e Zajmina Vasjarit

Postuar në 28 Nëntor, 2020 13:54

Prej disa ditësh, Partia Demokratike akuzon ministren e Mbrojtjes Olta Xhaçka se ka udhëtuar për fushatë elektorale në Dibër duke përdorur helikopterë të ushtrisë. PD-ja ka publikuar edhe foto me këtë rast ndërkohë që ministrja ka heshtur.

Për ata që nuk e dinë, zonjës Xhaçka i intereson imazhi publik vetëm aq sa lajmet që dalin për të, të mos mërzisin shefin e vet që ka zakonin apo stilin që ta prish humorin duke të nisur linke lajmesh “të këqija”.

Qesharake: Ministri (i lënë) në Detyrë lobon ta shpallin Qytetar Nderi

Postuar në 08 Nëntor, 2020 13:39

Ish-kryeministri Sali Berisha publikon në faqen e vet në Facebook një tekst që e quan denoncim të këshilltarit dixhital sipas të cilit ministri i Jashtëm (i lënë) në Detyrë, Gent Cakaj po lobon që ta shpallin “Qytetar Nderi”.

raporton Berisha.

Nuk dihet sa e vërtetë është një gjë e tillë, por nëse sheh intensitetin e njoftimeve të z. Cakaj për Luginën e Preshevës mund të merret me mend se ka një investim personal në këtë drejtim.

Stanislaw Lem, Philip K. Dick dhe FBI

Postuar në 20 Shtator, 2020 10:00

Në një fragment të biografisë së tij mbi Stanislaw Lem, autori Wojciech Orlinski hedh një vështrim mbi “gjënë ndoshta më të çuditshme që i ndodhi Lemit në vitet ‘70”.

Nevojë për hetim/Denoncime se qytetarët po blejnë edhe aparaturat për të sëmurët me CoVid-19

Postuar në 12 Gusht, 2020 16:13

Një kronikë e TvT sot për gjendjen në spitalin “Shefqet Ndroqi” ngre pikëpyetje serioze mbi kapacitetet menaxhuese të epidemisë. Në kronikë paraqitet një qytetar që deklaron se ka blerë në aparaturë – që sipas tij filtron ajrin – e cila kushton 1500 euro përveç maskës 200 euro.

2012-2020, të njëjtat denoncime. Asgjë nuk ndryshon

Postuar në 02 Korrik, 2020 15:03

Në tetor të vitit 2012, deputeti i Partisë Socialiste, Taulant Balla denonconte ato që i quante afera të ministri të Mbrojtjes së kohës, Arben Imami.

Si ta besosh këtë opozitë?

Postuar në 16 Prill, 2020 19:02

Probleme ka patjetër, por  nuk mund të thuash dot se nuk është bërë asgjë. Pra, qeveria ndërhyri ashtu si mendoi dhe me të vetën përmbushi qëllimin parësor: ruajtjen e jetës së njerëzve aq sa ishte e mundur. 

Shifrat e mbështesin një gjë të tillë edhe pse askush nuk di të thotë nëse pandemia do godiste fort në vendin tonë, nisur nga fakti se në Europën Lindore dhe Ballkan kemi numra relativisht të pranueshëm të infektuarish dhe viktimash. 

Apel për ndihmë ministrit të Brendshëm: Grabitjet masive në zonat e minoritetit në Sarandë nuk zbulohen

Postuar në 22 Shkurt, 2020 15:45

Media të ndryshme lokale raportojnë për një situatë sipas tyre alarmante të krimit në fshatrat e pakicës greke në Sarandë. Rituali është konstant dhe i përvitshëm: në shtëpitë e këtyre fshatrave ku shpesh banojnë vetëm pleq, njerëz me maska hyjnë dhe grabisin në vazhdimësi. Policia lokale kryen veprimet hetimore dhe mandej thotë “mirupafshim”.

Armiku i brendshëm/Nga Traktati i Varshavës dhe Dostojevski tek OSBE dhe Kadare

Postuar në 02 Janar, 2020 22:20

Shumëkush e mban mend periudhën e para viteve ’90 kur e haje edhe pse ankoheshe se nuk ka patate. Shaka ose jo, klima ishte e tillë. Dhe klikën e bën ambiguiteti I ligjit bashkuar me ushtrimin e pushtetit real nga flamurtarët e çdo karrigeje. 

Vëzhgimi për pakënaqësinë kishte forma nga më të ndryshmet. Në media kanë dalë raportime të ndryshme, procesverbale, apo dokumente autentike sesi një person apo tjetër raportohej nga bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit se preferonte Dostojevksin, apo se lexonte literaturë amerikane. Pa folur për gabime serioze të lajmeve nga bota…

Opozita e fjalëve

Postuar në 01 Nëntor, 2019 15:46

Jorida Tabaku, një ndër njerëzit më afër kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha publikonte dje në facebook një shënim të titulluar: Ligji i shpronësimeve, akti i 10 kundër pronës. Në këtë shënim, zonja në fjalë, që pëshpëritet si një kandidaturë e mundshme për minister Financash në qeverinë e panjohur hije të z. Basha, rendit disa akte të qeverisë së z. Rama, që sipas saj përbëjnë shkelje dhe dhunim të të drejtave të qytetarëve në raport me pronën. Zonja përmend transferime pronash, miratime ligjesh, vendime të ndryshme të Këshillit të Ministrave, apo edhe ligjet speciale.

Problemi i vazhdueshëm me emrin Polici

Postuar në 22 Gusht, 2019 12:25

Ish-kryeministri Sali Berisha denoncon sot në Facebook një incident të ndodhur në linjën Athinë –Korçë ku duken punonjës policie që sillen në mënyrë të papërshtatshme me shoferin. Sipas denoncimit të përcjellë nga Berisha, pasagjerët reagojnë ndaj sjelljes së policëve që duhet thënë se janë problem i përhershëm në qarkullimin rrugor. Më poshtë denoncimi dhe video:

Pages

Subscribe to RSS - denoncimi