denimi

Hileja e një emri që mungon

Postuar në 04 Mars, 2020 15:02

Henri Çili doli nga qelia duke marrë me vete një vendim për detyrim paraqitje dhe duke paralajmëruar se do nisë studimet e thelluara për të drejtën penale në Shqipëri. Akuzat janë shumë të rënda dhe me të vërtetë që do të ishte punë e dobishme asimilimi i të drejtës penale nga z. Çili, çka në fakt siç dihet ndodh me të gjithë të dënuarit e të gjitha kategorive që janë në gjendje të parashikojnë dënimin në bazë të veprës penale.

Babalja çon në burg Salianjin

Postuar në 18 Dhjetor, 2019 16:49

Gjykata e Tiranës ka vendosur sot dënimin me një vit burg të ish-deputetit demokrat, Ervin Salianji, duke refuzuar edhe kërkesën e Prokurorisë që dënimi të konvertohet në shërbim prove. Po kështu gjykata ka dënuar gazetarin Jetmir Olldashi me 100 orë punë për interesin publik, Fredi Alizoti dënohet me 2 vite burgim, kurse protagonisti i çështjes “Babale”Albert Veliu me 3.5 vjet burgim për akuzën e kalimit të paligjshëm të kufirit dhe kallëzim i rremë në bashkëpunim.

Serbi, dënohen pas 20 vjetësh vrasësit e gazetarit Slavko Curuvija

Postuar në 05 Prill, 2019 12:54

Pas 20 vjetësh nga vrasja e gazetarit Slavko Curuvija, Gjykata Speciale serbe ka shpallur katër fajtorë duke i dënuar me afata të gjata burgimi. Radomir Markoviç, ish-shefi i Sigurimit të Shtetit në ish-Jugosllavinë e Millosheviçit dhe Milan Radonjiç, ish-drejtuesi i rajonit të Beogradit, u dënuan me nga 30 vjet burg.

Brunei vendos dënimin me vdekje për homoseksualizmin

Postuar në 30 Mars, 2019 13:58

Radikalizimi penal për akte të ndryshme, duket se nuk i mungon shekullit të 21-të. Sulltanati i Bruneit ka vendosur të shtojë masat ndëshkuese në Kodin Penal për tradhëtinë bashkëshortore dhe homoseksualizmin. Kështu sipas dispozitave të Sheriatit që janë pezulluar për katër vjet, homoseksualizmi do dënohet me vdekje, me gjuajtje me gurë. Dispozita do të aplikohet vetëm mbi myslimanët. I njëjti dënim mendohet të jepet për ata që kryejnë akte seksuale jashtëmartesore.

Njëri në burg, tjetri të ikë? Po pse jo që të dy në burg?

Postuar në 24 Shkurt, 2019 12:58

Viktor Malaj shkruan sot në gazetën “Dita” një opinion të gjatë që merret me situatën në vendm, me ndërkombëtarët, Edi Ramën, për të dalë në konkulzionin e tij – ta themi sipas një termi të dikurshëm - Disfatist, që e sheh largimin e berishizmit si obligim moral të Perëndimit ndaj shqiptarëve.

Betimi i dytë pas 21 Janarit dhe një ftesë për Lulin (Video)

Postuar në 13 Shkurt, 2019 18:31

Edi Rama ka premtuar se nuk do t’u ndahet gjyqtarëve që shfuqizuan burgimin e përjetshëm për Dritan Dajtin. I pyetur nga një qytetar në Lezhë ai tha se dënimi me 25 vjet i njeriut që vrau 4 policë është një akt kriminal sepse jo vetëm e liruan autorin por i rivranë katër viktimat.

“Nuk do ti ndahemi kësaj çështje dhe këtë vendimi do ta bëjmë duke bërë të gjithë presionin e nevojshme, edhe para gjykatës, besoj se nuk t’ia dalin kaq lehtë. Këta lloj gjykatësish dhe prokurorësh janë si tumore, dhe i keni parë sesi vetingu po i largon të gjithë një nga një”-tha Rama.

Patatja e nxehtë Dritan Dajti shpëton me 25 vjet

Postuar në 08 Shkurt, 2019 18:50

Një gjyq ka ka zgjatur thuajse për 10 vjet me shtyrje seancash pasi drejtësia nuk kishte kurajon të kapte pa frikë me duar pataten e nxehtë Dritan Dajti, më në fund arriti në një finale që nuk ishte ndonjë suprizë.

25 vite burg u dhanë për njeriun që vrau 4 punonjës policie në masakrën e vitit 2009. Ishte Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda që ka rrëzuar vendimin për burgim të përjetshëm për Dritan Dajtin dhe ka pranuar kërkesën për gjykim të shkurtuar, çka do të thotë se dënimi tashmë reduktohet në 25 vite burg.

Pazari që po mbyllet pas fjalëve dhe luleve për 21 janarin

Postuar në 26 Janar, 2019 16:15

Gazeta “Dita” ka sjellë disa ditë më parë rastin e gjyqtarit Aleksandër Muskaj si shembull përgënjeshtrimi për deklaratat e kryeministrit Edi Rama se ai do të çojë në burg gjyqtarët e 21 janarit. Në një shënim të vetin gazeta vë në dukje, se premtimet e z. Rama nuk qëndrojnë në këmbë dhe janë madje gënjeshtra rë vërteta. Për rastin e z. Muskaj, mjafton fakti se ai është propozuar nga qeveria Rama për në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut.

Kishte blerë vila në Londër, burg për ish-kryeministrin

Postuar në 24 Dhjetor, 2018 12:23

Ish-kryeministri i Pakisatnit Naëaz Sharif është dënuar me shtatë vjet burgim, me akuzat për posedim të aseteve përtej burimeve të njohura të të ardhurave.

Hetuesit gjetën se ai kishte blerë vila luksoze në Londër, duke marrë një dënim prej 10 vitesh burg në korrik, të cilin Sharif e pati apeluar.

Por Gjykata në Islamabad e shpalli sërish fajtor ish-kreun e qeverisë së Pakistanit, duke e dërguar në të njëjtin burg ku qëndroi pas arrestimit. Sharif u largua vitin e kaluar nga zyra, pasi nuk i është lejuar të udhëheqë për herë të tretë si kryeministër.

8 km në këmbë si dënim për bullizmin (Video)

Postuar në 07 Dhjetor, 2018 00:20

Debat të madh ka hapur në SHBA rasti i një babai nga Ohajo, i cili ka detyruar vajzën e tij të ecë 8 km në këmbë  si dënim për bullizmin që e bija kryentë në shkollë ndaj fëmijëve të tjerë.

Siç thuhet në reportazhin e  BBC, 10-vjeçares Kirsten iu dha një dënim tre-ditor për të mos udhëtuar me autobusin e shkollës për shkak se ishte kapur për herë të dytë duke ngacmuar fëmijët e tjerë. Pas kësaj babai i saj Matt Cox vendosi t'i jepte mësimin e jetës, duke e detyruar që rrugën vajtje ardhje për në shkollë ta bëjë në këmbë.

Pages

Subscribe to RSS - denimi