demokracia

Si ta shpëtojmë demokracinë nga teknologjia

Postuar në 01 Dhjetor, 2020 04:03

 

 

Palmer 2019: Zgjedhjet nuk shtyhen. Trump 2020: Të shtyhen zgjedhjet. Basha 19-20 u soll si kryeministër

Postuar në 31 Korrik, 2020 02:58

Donald Trump propozoi dje shtyrjen e zgjedhjeve. Argumenti: Frikë për mos numërimin e saktë, apo mosvotimin.

Pak rëndësi ka këtu argumenti, pasi ai shtjellohet juridikisht nga të tjerë. Plus nuk jemi në kushtet e vendimmarrjes finale. Presidenti i Amerikës, ai që është dhe që nuk u pëlqen shumë njerëzve, në parim po na thotë se zgjedhjet përpara se të jenë procedurë janë shprehje vullneti. Si të bësh zgjedhje të pranueshme kur nuk ke garanci se do të votojnë të gjithë dhe në mënurë të fshehtë?

Një intervistë e 1988 që konfirmohet sot, por edhe përgënjeshtrohet

Postuar në 30 Korrik, 2020 00:10

Ky është një fragment nga një intervistë e Noam Chomsky, zhvilluar në vitin 1988 me gazetarin dhe komentatorin e politikës, Bill Moyers, në të cilën Chomsky flet për krizën e demokracisë. Për kontrollin mbi masat, shmangien e tyre nga vendimmarrja e vërtetë duke eliminuar pjesëmarrjen reale.

Kurva plakë do vetëm stabilitet

Postuar në 24 Qershor, 2020 13:34

Zgjedhjet në Serbi ofrojnë një tjetër mundësi për të parë politikën e Bashkimit Europian si koniunkturale në raport me rajonin tonë. Dy ditë më parë, menjëherë pas zgjedhjeve të përgjithshme dhe lokale në këtëvend, përfaqësuesit e BE-së deklaruan se ato respektuan liritë dhetë drejtat themelore, edhe pse siç u shprehën ata zgjedhësit nuk kishin çfarë të zgjidhnin për shkak të bojkotit nga opozita.

Pandemia dhe demokracia: disa pikëpyetje

Postuar në 20 Qershor, 2020 12:37

 

Për Ballkanin mjafton ideja e demokracisë

Postuar në 05 Qershor, 2020 14:12

Loja me demokraci e delegacionit të Bashkimit Europian po përsëritet në Serbi me të njëjtin regjistër retorik. Opozita serbe ka lënë të kuptohet për bojkotim të zgjedhjeve, por Aleksander Vuçiç ka thirrur në ndihmë Europën dhe standardet e saj. Kreu i delegacionit të BE-së në Serbi, Sam Fabrizi ka deklaruar se bojkoti i zgjedhjeve nuk është një ide e mirë.

Zgjedhjet janë një test i rëndësishëm për demokracinë dhe politikanët duhet të prezantojnë platformat e tyre dhe të diskutojnë vizionet për të ardhmen

Foto/Përkujtesa vizuale se jetojmë(britanikët) në demokraci

Postuar në 10 Maj, 2020 23:53

Fotoja në fjalë qarkullon në rrjetet sociale dhe aty paraqitet kryeministri britanik, Boris Johnson përballë një qytetari. Kapja e këtij momenti prezanton dy qytetarë në komunikim dhe ku protokolli i vetëm duket të jetë vetëm distancimi fizik. 

Për cilën demokraci është fjala?

Postuar në 02 Maj, 2020 16:55

Në Kosovë po zhvillohet një komedi politike që nuk ka të dytë. Behgjet Pacolli udhëtoi nga Zvicra në Shqipëri dhe mandej thuhet se ka dalë në Kosovë me makinën dhe nën kujdestarinë e presidentit Hashim Thaçi duke thyer rregullat e karantinës. 

Demokracitë janë të vdekshme, duhen ruajtur

Postuar në 25 Tetor, 2019 12:24

 

Pas pak ditësh do të përkujtojmë 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit, më 9 nëntor 1989. Një ngjarje e jashtëzakonshme, jo vetëm për historinë e Gjermanisë, pa dyshim shprehja më mbresëlënëse e ndryshimeve historike që ndodhën asokohe kudo në Europën Qendrore dhe Lindore, pjesë e të cilave ishin dhe u bënë edhe zhvillimet e ndodhura në Shqipëri.

Demokracia nuk i besohet Qeverisë - rasti i Zvicrës*

Postuar në 10 Shtator, 2019 02:29

 

Lufta e Dytë Botërore kishte përfunduar kur qeveria zvicerane më në fund nisi të gëzsonte “regjimin e fuqive të plota” që parlamenti ia akordoi asaj gjatë kohëve të krizës. Do të duhej pritur viti 1949 kur nisma e quajtur “Rikthim në demokracinë e drejtpërdrejtë” të miratohej me një shumicë të lehtë dhe ta rivendoste demokracinë në truall të sigurtë.

Pages

Subscribe to RSS - demokracia