dekriminalizimi

PS-ja përgatitet për zgjedhjet partiake. PD-ja për zgjedhje të parakohshme. LSI-ja flet për dekriminalizimin

Postuar në 05 Tetor, 2015 18:01

Njësoj si Partia Scoialiste, edhe Lëvizja Socialiste për Integrim, ka mbedhur sot një nga forumet drejtuesve të veta: Kryesinë. Në fjalën e vet, kryetari i saj, Ilir Meta ka folur për dekriminalizimin, integrimin dhe aksionin e formalizimit të ekonomisë.

Ish-presidenti Meidani: “Të nevojshme zgjedhjet e parakohshme. Edi Rama ka njollosur historinë e PS-së”

Postuar në 28 Shtator, 2015 09:55

Rexhep Meidani, ish-president i Republikës dhe ish-drejtues i Partisë Socialiste, jep sot një intervistë për gazetën “Panorama” përmes së cilës përcjellë disa mesazhe të forta politike. Meidani mendon se kryeministri duhet të japë dorëheqjen dhe të shpallë zgjedhje të parakohshme. “Po rezultojnë false të gjitha deklaratat e bëra nga kryeministri apo që vazhdojnë të bëhen ende sot, nga të gjitha palët.

Shënim: Para kthehu, mbrapa kthehu

Postuar në 23 Shtator, 2015 18:33

Brenda 1 jave qeveria ka dhënë dy variante të mënyrës sesi ajo ka vendosur të kurorëzojë dekriminalizimin, çështje që nuk ka qenë fare në agjendën e saj paraelektorale, por që i doli rrugës falë intuitës së opozitës për t’u kapur pas një kauze që mendoi se do ta mbante në lojë. Dhe kështu ndodhi.

Mazhoranca u detyrua të ulet me pahir në një tryezë për të nënshkruar të famshmen marrëveshje të 24 Dhjetorit për pastrimin e politikës nga personat me rekorde apo të shkuar kriminale, duke ia mbingarkuar këtë përgjegjësi politike karizmatikut Taulant Balla.

LSI, i vë edhe zyrtarisht frena Edi Ramës për dekriminalizimin

Postuar në 22 Shtator, 2015 22:40

Partia Socialiste ka bërë gati draftin e saj me ndryshimet kushtetuese për çështjen e dekriminalizimit.

Gjinushi: Dekriminalizimi, ndëshkimi duhet të fillojë me Berishën dhe Bashën

Postuar në 22 Shtator, 2015 10:04

Skënder Gjinushi komenton debatin më të fundit për dekriminalizimin, duke theksuar se katarsisi i politikës duhet të nisë me personat që janë ricikluar në politikë, pas përfshirjeve në çështje korrupsioni apo vepra penale që lidhen me krimin shtetëror. Kryetari i Partisë Socialdemokrate sjell si shembull ish-kryeministrin Berisha dhe kreun aktual të opozitës Lulzim Basha që sipas tij mbeten të pandeshkuar pavarëisht rekordeve që kanë me korrupsionin dhe krimin.

Ambasadori amerikan Lu, takime me presidentin, kryetarin e Kuvendit dhe kryeministrin

Postuar në 21 Shtator, 2015 11:27

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, ka zhvilluar sot një sërë takimes me përfaqëues të institucioneve qendrore. Raportohet se Lu është takuar me kryeministrin Edi Rama, me Presidentin, Bujar Nishani dhe në orën 13:30 pritet të takohet me kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta. Nuk bëhet e njohur tema e diskutimeve, por këto takime vijnë pak ditë pasi janë bërë të njohura dy draftpropozime për dekriminalizimin.

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese: “Prezenca e OSBE-së, duhet të qëndrojë. Dekriminalizimi do të shkojë në Kushtetuese”

Postuar në 21 Shtator, 2015 09:31

Ish-Kryetari i Gjukatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, thotë në një intervistë për gazetën “Shekulli” se kërkesa për largimin e OSBE-së është ekstreme. Sipas tij, Prezenca i “duhet Shqipërisë edhe për disa vjet”. “Ky është qëndrim tërësisht ekstremist. Mendoj se është i shpejtuar, dhe për më tepër është subjektiv dhe nuk duhet përkrahur. OSBE-ja edhe për disa vite duhet të qëndrojë, pasi ne shqiptarët jemi mësuar dhe na pëlqen kujdestaria”, thotë Abdiu.

Shumë konsensus dhe pak shpresë për dekriminalizimin

Postuar në 20 Shtator, 2015 11:04

Politika është dakord: duhet ndërhyrje ligjore dhe kushtetuese për të spastruar politikën dhe vendimmarrjen e niveleve të larta dhe të mesme nga personat e dënuar për krime apo të inkriminuar. Presioni ndërkombëtar dhe një sërë skandalesh publike nga deputetë të Kuvendit sollën ndryshimin radikal të axhendës politike, - dekriminalizimin.

Dekriminalizimi, PS mbetet vetëm. Meta: Ligji të miratohet me konsensus

Postuar në 18 Shtator, 2015 13:01

Qeveria ka propozuar një projektligj për atë që quhet dekriminalizim, por a donta miratojë ajo dot atë? Pyetja shtrohet pasi pas reagimit të ashpër të opozitës, që e shikon ligjin si manovër që shmang pastrimin e parlamentit të tanishëm, edhe kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, nuk ka ndërmend të japë mbështetje të pakushtëzuar. “Të gjendet konsensusi për ligjin e dekriminalizimit. Duhet miratuar me konsensus. Qeveria pretendon se projektligji i saj është më i plotë, por të dyja propozimet kanë përputhshmëri të gjerë”, tha Meta në një deklaratë nga selia e Kuvendit.

A ka përplasje mes SHBA dhe Edi Ramës? Raport domethënës i misionit amerikan në OSBE dhe mbështetje për Raunig

Postuar në 17 Shtator, 2015 20:06

Në kulmin e debatit për dekriminalizimin dhe mosdakordësisë mes qeverisë dhe opozitës për variantin që do marrë miratimin e parlamentit Shtetet e Bashkuara kërkojnë që Shqipëria të bëja hapa konkretë sa i përket dekriminalizimit dhe reformës në drejtësi duke kërkuar nga palët që të mos mjaftohen me deklarata. Në deklaratën e misionit amerikan në OSBE që analizoi raportin e zgjedhjeve në Shqipëri thuhet se  “SHBA inkurajon qeverinë dhe parlamentin e Shqipërisë t’i qendrojnë angazhimit për ta bërë përparësi, reformën në drejtësi, me vepra dhe jo me fjalë”.

Pages

Subscribe to RSS - dekriminalizimi