dekriminalizimi

Ngrihet struktura e posaçme për zbatimin e ligjit të dekriminalizimit

Postuar në 16 Mars, 2016 15:08

Prokuroria e Përgjithshme ka krijuar së fundmi strukturën e posaçme që do të zbatojë ligjin e dekriminalizimit. Kreu i këtij institucioni, Adriatik Llalla, ka urdhëruar ngritjen e “strukturës së posaçme - Sektori i Verifikimit të Integritetit – e cila do të përbëhet nga dy prokurorë, tre oficerë të Policisë Gjyqësore dhe një specialist IT”, raporton Top-Channel.

Ligji parashikon vetëdeklarimin nga subjektet dhe mandej është organi i akuzës që ngarkohet me verifikimin e tyre, një hap që shkon përtej lojës symbyllur të  “dëshmisë së penalitetit”. 

Dekriminalizimi, tani kusht për zgjedhjet

Postuar në 13 Mars, 2016 22:12

Parti Demokratike po synon të nxjerrë maksimumin nga ligji i dekriminalizimit, miratimi i të cilit konfirmon ekzistencën e një problemi shumë serioz në vendimmarrjen e politikës shqiptare.

Prioritetet kryesore të opozitës, dekriminalizimi dhe zgjedhjet

Postuar në 29 Shkurt, 2016 13:15

Pas një takimi me aleatët që ka zgjatur rreth 70 minuta, kreu i opozitës Lulzim Basha ka shpalosur 3 kushte që i janë vendosur mazhorancës. Ajo që bie në sy është se në prioritetet e opozitës është  dekriminalizimi dhe zgjedhjet e lira, dhe më pas reforma në drejtësi.

Tensionim paralel me afrimin e datës për miratimin e reformës në Drejtësi

Postuar në 25 Shkurt, 2016 16:03

Ka qenë një ditë e tensionuar ajo e sotmja në Kuvend, provokuar kryesisht nga protesta e opozitës për amendimet në ligjin për dekriminalizmin. Një ditë më parë, PD-ja propozoi disa ndryshime nisur nga vendimi i Gjykatës së Lartë për ndryshimin e masës së sigurisë për deputetin Armando Prenga, i cili në mbrëmje deklaroi “vetëpezullimin”. Por sot Prenga është rishfaqur dhe ka votuar dy dekretet e Presidentit për emërmin e Arben Ahmetajt dhe Milva Ikonomit në detyrat e ministrit të Financave dhe atij të Ekonomisë.

A ka vendim të PS-së për përjashtimin e Armando Prengës? Tri ditë më parë figuronte si pjesë e Grupit Parlamentar

Postuar në 24 Shkurt, 2016 15:31

Sot Partia Demokratike ka depozituar në Kuvendin e Shqipërisë nismën “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr.138/2015 “Për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen, emërohen, ose ushtrojnë funksione publike”. Në një prej pikave të veta, opozita propozon që: “Në nenin 2 bëhen këto shtesa dhe ndryshime: a) Fjalia e parë e paragrafit 1 ndryshohet si më poshtë vijon:

Lu në zyrën e Metës, të gjithë në "kapistrën" e SHBA

Postuar në 05 Shkurt, 2016 11:43

Ambasadori amerikan në vendin tonë Donald Lu i është drejtuar sot Kryesisë së Kuvendit, për një takim me kryeparlamentarin Ilir Meta. Ai është para të hyjë në ambientet e kryesisë pak para orës 09:00 dhe ka qëndruar aty rreth 15 minuta.
Paralelisht me këtë takim, në një zyrë tjetër të Kuvendit, janë ulur së bashku përfaqësues të Partisë Demokratike, Partisë Socialiste dhe LSI-së për të përfunduar aktet nënligjore që do të mundësojnë zbatimin e ligjit të dekriminalizimit.
Në këtë takim ishin të pranishëm edhe ekspertë të ambasadës amerikane.

“Reforma në drejtësi, interes parësor i SHBA-së në Shqipëri. Shpresojmë se do të ketë largime të tjera nga politika”

Postuar në 27 Janar, 2016 18:47

Reforma në drejtësi është interesi parësor i SHBA-së në Shqipëri. Kështu thotë në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, ambasadori amerikan Donald Lu, që shton se ka besim se në pranverë parlamenti do ta miratojë atë.

Zëri i Amerikës: Ju jeni angazhuar fuqimisht për të punuar nga afër me politikanët shqiptarë për gjetjen e zgjidhjeve të shumë çështjeve të rëndësishme dhe të komplikuara. Si kanë qenë këto marrëdhënie, të lehta, të vështira, apo frustruese?

A do t'ia dalin të na nxjerrin në pension të gjithëve?

Postuar në 26 Janar, 2016 19:09

Gjatë tryezës për reformën zgjedhore që është zhvilluar sot në Tiranë, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu, ka bërë ndër të tjera këtë vërejtje:  “Votuesit shqiptarë kanë nevojë për të marrë përgjegjësi për të mos pranuar para për votën e tyre dhe për të mos votuar kriminelë. Ne mund të ankohemi sa herë të duam, por në një demokraci ne jemi përfundimisht përgjegjës për politikanët që zgjidhen”.

Të inkriminuarit në Parlament, kryeministri përplas duart në tavolinë, por nuk përgjigjet

Postuar në 30 Dhjetor, 2015 13:41

Kryeministri Edi Rama ka dhënë sot konferencën e fundvitit me gazetarët. I shoqëruar nga garancia e menaxhimit mediatik, Endri Fuga, kryeministri u është përgjigjiur pyetjeve, disa prej të cilat nuk i priti mirë. U pyet p.sh për inkriminimin e deputetëve, por nuk dha ndonjë përgjigje për përgjegjësitë e tij në rast se vërtetohet se në Parlament do të rezultojnë 19 të inkriminuar.
“- “Zonjushë, nuk ka nëse”, - u përgjigj Rama duke përplasur duart. Por gazetarja këmbënguli duke ia përsëritur pyetjen.

“Ta pastrojmë PS-në”...nga armët me leje

Postuar në 20 Dhjetor, 2015 19:25

Akuzat dhe kundërakuzat që dy partitë kryesore në vend i bëjnë njëra-tjetrës për përfshirje të elementëve me probleme me ligjin në politikë po shkon disi larg. Po vë seriozisht në diskutim mundësitë që sistemi të rigjenerohet me prezencën e tyre aty, ndërkohë që askush nuk besohet më se e ka seriozisht kauzën e dekriminalizimit. Ajo që ndodhi sot është ilustrimi më i mirë. Paradite Partia Demokratike akuzoi se kreu i degës së PS-së në Shkodër, Martin Cubi është një vrasës, i konstatuar i tillë në vitin 2009.

Pages

Subscribe to RSS - dekriminalizimi