dekreti

Një dekret me vlerën e mocionit të mosbesimit?

Postuar në 20 Janar, 2019 15:19

A është dekretimi i Edi Ramës nga Presidenti i Republikës si ministër i Jashtëm antikushtetues?

Kjo është pyetje që po trajtohet në dy anë dhe mirë është që bashkë me ankesën që thotë se PS-ja po bën për në Gjykatën Kushtetuse të përfshihet edhe kjo çështje. Një arsyetim është ai i opozitës që i referohet nenit 102 të Kushtetutëssipas të cilit detyra e ministrit nuk pajtohet me detyrë tjetër.

Presidenti kthen për rishqyrtim ligjin "Për noterinë" dhe ligjin "Për kadastrën"(argumentet e plota)

Postuar në 15 Janar, 2019 20:44

Presidenti i Republikës i ka kthyer sot për rishqyrtim Kuvendit të Shqipërisë, dy projektligje shumë të rëndësishme: atë për noterinë dhe atë për kadastrën. Vërejtjet e arsyetuara të Presidentit përfaqësojnë oponencën e munguar në procesin ligjvënës dhe do të duhet që të merreshin parasysh. Tashmë është e qartë se Partia Demokratike ka lënë një vend bosh të cilin duhet ta mbushë sa më shpejt pasi mungesa në këto procese defaktorizon forcën politike në fjalë.

Sulmet ndaj Ilir Metës nuk janë argument kundër qëndrimeve të Presidentit

Postuar në 11 Janar, 2019 21:36

Ilir Meta është zgjedhur presidenti i Shqipërisë në vitin 2017. Mandati tij mbaron në vitin 2022. Deri atëherë Shqipëria ka formalisht dy palë zgjedhje: së pari janë zgjedhjet lokale të vitit 2019 dhe më pas zgjedhjet e vitit 2021. Ky është kursi normal elektoral. Partia e zotit Meta, pra Lëvizja Socialiste për Integrim, është rreshtuar krah PD-së në betejën opozitare, por nuk ka munguar që të bëjë pazare me socialistët në këshillat bashkiakë.

Rrëzimi i dekretit të Metës, PD-LSI kërkojnë anullimin ( Letra)

Postuar në 24 Dhjetor, 2018 13:42

Grupet parlamentare të PD e LSI kërkojnë nga kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi të anullojë procedurën që u ndoq për rrëzimin e dekretit të Metës ku kërkohej rishqyrtim i dy neneve të Ligjit për Tatimin mbi të ardhurat.

Në një letër drejtuar kreut të kuvendit, opozita thotë se shqyrtimi dhe rrëzimi  i dekretit të Presidentit pa kaluar as 12 orë nga miratimi i këtij akti në kuvend është rasti i paprecedentë në historinë e parlamentarizmit në 28 vite demokraci.

Meta i kthehet naivitetit. Dhe një iso për Lulin!

Postuar në 21 Dhjetor, 2018 22:18

Një ditë pasi parlamenti rrëzoi brenda 24 orësh dekretin e presidentit që ktheu për rishqyrtim Ligjin e Tatimit mbi të ardhurat, Ilir Meta ka lënë të kuptohet se marrëzia e deputetëve socialistë meriton të trajtohet me deklarata të një naivitetit kronik që te Meta aktivizohen sa herë kërkon t’u shmanget komenteve të drejtëpërdrejta. Kujtojmë që deputetët e PS u njoftuan të mërkurën se duhet të mblidheshin në ambjentet e sallës së seancave plenare për të shyrtuar dekretin e presidentit, të cilin e rrëzuan me votë më pas në seancë. 

Edhe Presidenti i Republikës pro idesë së dialogut

Postuar në 13 Dhjetor, 2018 14:04

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka kthyer sot për rishqyrtim ligjin për buxhtin duke arsyetuar se deputetët duhet të marrin në konsideratë dhe të reflektojnë edhe kërkesat e studentëve.

Ishte ushtarak aktiv. U propozua lirimi vetëm...dje

Postuar në 16 Nëntor, 2018 12:56

Presidenti i Republikës ka paralajmëruar sot dekretimin e Sandër Lleshit/ajt në detyrën e ministrit të Brendshëm. Me një dekret të orës së fundit, Ilir Meta ka dekretuar nxjerrjen në lirim të Sandër Lleshajt, duke konfirmuar kështu zyrtarisht se kandidati i Edi Ramës ka qenë deri më tani ushtarak aktiv.

Presidenti njoftoi ditë më parë 14 pyetje për Ministrinë e Mbrojtjes të cilat kërkonin informacion për statusin e Lleshajt që më vonë bëri kërkesë për lirimin.

Berisha thirrje punonjësve të Forcave të Rendit: Mos zbatoni urdhërat e Sandër Lleshit. Janë nul

Postuar në 09 Nëntor, 2018 21:11

Ish-kryeministri Sali Berisha ka sot gjatë një interviste për “Abc News” se emërimi në detyrën e zv.ministrit të Brendshëm të Sandër Lleshit është antikushtetues, antiligjor. Duke iu referuar ligjit për Këshillin e Ministrave dhe Kodit të Procedurave Administrative, Berisha tha se caktimi i tij bie ndesh me çdo normë juridike, çka e bën çdo akt të ndërmarrë këtej e tutje nul. Berisha u ka bërë thirrje të gjithë punonjësve të Forcave të Rendit të mos zbatojnë asnjë urdhër të Sandër Lleshit sepse ato nuk kanë bazë ligjore.

Kryeministri duhet të propozojë veten për ministër të Brendshëm

Postuar në 06 Nëntor, 2018 22:03

Sot Shqipëria nuk ka një ministër të Brendshëm. Në krye të saj me kompetenca të cunguara që nuk ka kaluar në Presidencë. Lidhur me këtë fakt, juristi Jordan Daci ka deklaruar sot në një intervistë të për Top-Channel se:

Rezerva kushtetuese i ngarkon ministrit dhe vetëm ministrit disa kompetenca të caktuara. Asnjë zëvendës, qoftë me autorizim apo delegim nuk mund ta bëjë një gjë të tillë. Për më tepër që delegimi i kompetencave nënkupton një periudhë krejtësisht kalimtare, të kufizuar në kohë dhe në veprime

Kontrolli presidencial nënkupton të drejtën e refuzimit të një ministri

Postuar në 06 Nëntor, 2018 18:50

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama doli sot në Parlament për të mbajtur ndër të tjera edhe leksion kushtetues të kompetencave të tij dhe të Presidentit. Sipas leximit të z. Rama dhe atyre që i kanë shkruajtur fjalën, Presidenti ka 12 kompetenca, mes të cilave asnjë për të Refuzuar propozimet e Kryeministrit për anëtarët e kabinetit qeveritar.

Pages

Subscribe to RSS - dekreti