dekretet

Drejt amendimit të Kushtetutës/Presidenti nuk mund të kthejë për rishqyrtim çdo ligj

Postuar në 12 Janar, 2020 19:27

Shumica parlamentare ka menduar të ndryshojë tërësisht tagrin e presidentit të Republikës në procesin ligjvënës. Ideja fillestare është hedhur që në momentin kur kreu i shtetit refuzoi dekretimin e ministrave dhe nisi politikën e kthimit të ligjeve për rishqyrtim. 

Si do të duhet të vepronte Presidenti nëse Rama do të propozonte Tom Doshin për ministër të Jashtëm?

Postuar në 16 Janar, 2019 19:40

Socialistët janë hedhur në mësymje të përgjithshme për të këshilluar presidentin e Republikës, Ilir Meta se po bën një gabim të rëndë me mosdekretimin e ministrit të Jashtëm. Me një qasje që manifeston siguri të pambështetur, përfaqësues të PS-së e konsiderojnë çështje të fituar prej tyre në Gjykatën Kushtetuese kazusin nëse kreu i shtetit ka apo jo të drejtë të refuzojë një propozim të kryeministrit. Çdo gjë do të varet nga objekti i ankimit dhe mënyra sesi do të përpilohet ai, por në çdo rast, askush nuk mund të jetë garanci të plota se Gjykata Kushtetuese do të vendosë pro tyre.

Dekretet, problem i Kushtetutës dhe stërkëmbëshit të nenit 98

Postuar në 14 Janar, 2019 17:52

Tanimë është e qartë se çështja e dekreteve nuk është thjesht dhe vetëm politike, por edhe kushtetuese. Kryeministri ka deklaruar se do ta çojë refuzimin e presidentit në Gjykatën Kushtetuese, me bindjen e tij të plotë se ai ka të drejtë në këtë përballje. Mirëpo ndërkohë që kjo krizë e re fermenton pasoja të shumta, mendimet e ekspertëve nuk po mungojnë.

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese nuk gjen antikushtetueshmëri te sjellja e Presidentit

Postuar në 14 Janar, 2019 13:38

Fehmi Abdiu, ish-kryetar i Gjykatës Kushteuese ka dhënë dy ditë më parë një intervistë për gazetën “Tema” në cilësinë e konstitucionalistit. Abdiu është metaforikisht si makina e urgjencës për socialistët e gjeneratës tjetër që bëjnë politikë orale dhe nuk njohin nen e germë të ligjit. Kësaj radhe juristi ka folur edhe situatën e krijuar mes Presidentit dhe Kryeministrit për dekretet për ministrat e rinj.

"Dekretet e Presidentit janë gati"/Greqia drejt zgjerimit me 12 milje në vijën perëndimore

Postuar në 20 Tetor, 2018 13:00

Ish-ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka deklaruar se Greqia shumë shpejt do të zgjerojë ujërat e veta territoriale nga 6 milje në 12 milje në vijnë perëndimore të saj. Fjala është për vijën që nis nga ishujt e Diapontit në very të Korfuzit e deri në ishullin e Anktikytheras që ndodhet mes Peleoponzit dhe Kretës.

Antidemokraci origjinale në Rumani

Postuar në 02 Shkurt, 2017 08:40

Ata u mblodhën së bashku njësoj si hajdutët natën: pa njoftuar as kolegët e kabinetit në ditën me diell për qëllimet e tyre, kësisoj të martën në mbrëmje (31.01) ministri i Drejtësisë Florin Iordache vendosi në rendin e ditë të një mbledhjeje të pazakontë të kabinetit në një orë të vonë dekretet me procedurë të përshpejtuar. E më pas ai me këmbëngulje dhe i pamëshirshëm argumentoi, atë që theksojnë pa u lodhur mbështetësit e qeverisë, që ata të lirohen prej "burgjeve të tejmbushura". Brenda natës dekretet u publikuan në fletoren zyratre, për të hyrë kështu menjëherë ligjërisht në fuqi.

A po shkon Presidenti shkon drejt shkeljes së Kushtetutës për afatin e emërimit të një ministri?

Postuar në 21 Shkurt, 2016 16:00

Presidenti i Republikës nuk do të dekretojë emërimin e Arben Ahmetajt në detyrën e ministrit të Financave dhe të Milva Ikonomit në detyrën e ministrit të Ekonomisë, derisa të shprehet Gjykata Kushtetuese. Këtë e raporton Tv Klan, që ka burime të mjaftueshme në Presidencë. “Presidenti i Republikës nuk do t’i dekretojë emërimet e Arben Ahmetajt dhe Milva Ekonomit në Ministrinë e Financave dhe atë të Ekonomisë.

I pashqetësuar për lojrat e Nishanit

Postuar në 20 Shkurt, 2016 13:40

Kreu i LSI-së, Ilir Meta është deklaruar i qetë dhe i pashqetësuar lidhur me ‘konfliktin’ e fundit mes qeverisë dhe presidentit lidhur me çështjen e dekretimit të ministrave të rinj, pas ndryshimeve në qeveri. Në një deklaratë për media nga selia e LSI-, ku ka njoftuar çeljen e anëtarësimeve të reja në parti, Meta ka thënë se gjithçka do të ecë sipas parashikimeve të Kushtetutës.

M. i Drejtësisë, Manjani: “Është herët të flasim për përplasje President –Qeveri. Kreu i shtetit është në afatin kushtetues për dekretet”

Postuar në 19 Shkurt, 2016 21:32

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, një ndër juristët e mirë që ka mazhoranca dhe Parlamenti, mendon se President i Republikës është në afatin e tij kushtetues lidhur me dekretimin e dy ministrave të rinj, Ahmetaj dhe Ikonomi. Duke folur në emisionin “45 minuta” në “Report Tv”, Manjani u shpreh se: “Nuk ka një mosdekretim. Ka një ushtrim të kompetencave kushtetuese nga ana e Presidentit. Ashtu siç ka dhe një ushtrim të përgjegjësive kushtetuese nga ana e Kryeministrit, i cili ka për detyrë substanciale marrjen me detyrat e qeverisjes dhe të përbërjes së qeverisë.

Pages

Subscribe to RSS - dekretet