deklarimi

Kemi të drejtë - fare merak- ta dimë: Kush e ka bërë tamponin prej anëtarëve të qeverisë dhe Parlamentit?

Postuar në 22 Mars, 2020 22:31

Kancelarja gjermane deklaroi sot publikisht se ajo është vetëkarantinuar pasi mjeku  i saj rezultoi me CoVid 19. Deklarata ishte publike, gjermanët mësuan prej saj se ajo është eventualisht e sëmurë. 

Ky njoftim është tashmë standard i të gjithë drejtuesve politikë në Perëndim. Edhe zv. Presidenti amerikan, Mike Pence iu nënshtrua testit, presidenti Trump po ashtu. 

Qeveria shqiptare duhet të vetëdeklarojë infektimin brenda radhëve të veta

Postuar në 19 Mars, 2020 19:20

Princi Albert i Monakos ka rezultuar pozitiv për koronavirusin COVID-19.

Albert II, 62-vjeçar, kreu i shtetit i principatës, po vazhdon të punojë nga banesa e tij dhe gjendja e tij shëndetësore nuk është shkak për shqetësim, thuhet në një deklaratë zyrtare. 

Pak ditë më parë edhe kryeministri Serge Telle, gjithashtu rezultoi pozitiv për virusin.

Në këtë rast Europën e përfaqësojnë protestuesit, jo z. Soreca

Postuar në 29 Korrik, 2019 21:35

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë Luigi Soreca është detyruar të reagojë sot në mbrëmje ne profilin e vet në tuiter për takimin e tij të sotshëm me përfaqësues të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Soreca sqaron se deklarimet e tij janë nxjerrë jashtë kontekstit dhe se ai ka theksuar se çdo diskutim duhet të ndjekë rrugën e ligjit. 

Protestat nuk kanë cenuar pronën. Atë e cenon korrupsioni i kullave dhe betonit

Postuar në 14 Maj, 2019 11:44

Do të ishte diçka kurioze nëse ndonjë psikiatër do të diagnostikonte sjelljen publike të Erion Veliajt dhe peshën që zë kjo sjellje në jetën e tij të përditshme. Sepse është të paktën neurotike invencioni i përditshëm i një roli për veten, sidomos kur e shkëput atë nga detyra që ke përsipër. Zotit Veliaj nuk i del detyra e kryetarit të Bashkisë, të ciln me shumë gjasë do ta luajë edhe për një mandat. Ai do diçka më shumë, diçka sipër punëve të tjera. Dhe këtë diçka nuk e thotë dot me gojë, por e nënkupton.

Defaktorizimi i burokratëve të BE-së. SHBA flet për njohje, Mogherini për normalizim

Postuar në 18 Shkurt, 2019 22:55

Dy ditë më parë mediat e rajonit qarkulluan një letër që presidenti amerikan Donald Trump i ka dërguar homologut serb, Aleksander Vuçiç, përmes së cilës kërkon njohjen e Kosovës. Ky tekst, ku nuk përmendet ndonjë kusht specific për dialog, e zhvendosi në plan të dytë çështjen e shumëdiskutuar të tarifës 100% mbi mallrat serbe që mbahet nga qeveria e Kosovës. Arsyeja është e thjeshtë: Njohja e Kosovës është qëllimi dhe në fund pa të asnjë lloj dialogu nuk ka kuptim. Që këtej merr shumë kuptim edhe qëndresa e qeverisë së z. Haradinaj.

Gënjeu për rrogën, pritet arrestimi i kreut të bashkimit Nissan-Mitsubishi-Renault

Postuar në 19 Nëntor, 2018 12:01

Tahmaja e madhe të lë pa gjë. Këtë thonë një fjalë e urtë e një zone në Shqipëri, e cila në fakt aplikohet universalisht. Kjo duket se vlen edhe për një VIP si puna e kreut të grupit të industrisë “Nissan”, Carlos Ghosn, që sipas një hetimi të brendshëm të kompanisë ka raportuar të ardhura më të ulëta nga sa janë në realitet.

Prokurorët po pyesin Carlos Ghosn, kreun e bashkimit Renault-Nissan –Mitsubishi dhe pritet që ata ta arrestojnë atë nën dyshimin e raportimit të të ardhurave false

raporton “France 24”.

Hap derën e Kishës edhe për homoseksualët?

Postuar në 21 Maj, 2018 18:58

 Papa Francesco ka provokuar reagime të shumta sërish pas një deklarate që thuhet se ka bërë në prani të një personi që i përket komunitetit LGBTI.

Vetting-u toleron paratë e zeza policëve

Postuar në 24 Prill, 2018 18:30

Punonjësit e policisë që do t’i nënshtrohen Vetting-ut mund të deklarojnë deri në 1.5 milionë lekë  të ardhura të përfituara jashtë skemës së kontrollit tatimor.

Ky është një nga “lëshimet” ne ligjin që synon të pastrojë radhët e policisë nga efektivet e korruptuar.Të gjithë efektivet që kanë të ardhura të përfituara nga puna në të zezë apo nga aktivitete që nuk i justifikojnë dot ligjërisht, do t’u duhet të bejne një deklarim mbi burimin e kesaj shume, por nuk jane te detyruar ta dokumentojne, raporton Tv Klan.

Cilin ministër të besojmë?

Postuar në 20 Tetor, 2017 10:35

Dëgjojeni ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj, se çfarë thotë dy ditë më parë për çështjen “Tahiri”.

“Kur flet drejtësia nuk ka pse flet ministri”, thotë ai ndër të tjera, duke mohuar kategorikisht se kjo çështje e nxehtë, që është çështje e shtetit shqiptar, politikës, shoqërisë dhe më në fund edhe partive parlamentare, të jetë detyrim edhe për të për ta komentuar dhe reaguar.

AKIP: Ligji për mbetjet njësoj si ai i 2011. Edi Rama gënjen

Postuar në 24 Shtator, 2016 20:02

Aleanca Kundër Importit të Plehrave ka reaguar sot ndaj deklarimeve të kryeministrit Edi Rama, të cilin e ka akuzuar për dizinformacion. Madje edhe për mungesë elementare të logjikës. Më poshtë deklarata:

"Aleanca Kundër Importit të Plehrave denoncon fushatën dizinformuese të kryeministrit Edi Rama dhe të segmenteve mediatike ndaj tij mbi çështjen e ligjit për lejimin e importit të plehrave dhe dëshiron të sqarojë opinionin publik se i konsideron deklaratat e kryeministrit gënjeshtra.

Pages

Subscribe to RSS - deklarimi