deklaratat

Pse keqkuptohet përherë për politikën e jashtme ky mjeshtër i fjalës?

Postuar në 27 Gusht, 2020 23:05

Edi Rama mund të jetë ndoshta i vetmi kryeministër që pas thuajse çdo deklarate që ka të bëjë me politikën e jashtme, i duhet të zhvillojë një fushatë sqaruese disa ditore për të shpjeguar atë që ka dashur të thotë. Kjo i ka ndodhur me deklaratat që bëri në fushatën elektorale në ShBA, për deklaratat në Beograd, për Minishengenin, për raportet me Turqinë, për qëndrimet ndaj europarlamentarëve të ndryshëm, për idenë e ndarjes së Kosovës. Dhe tani së fundmi edhe për zgjedhjet në Mal të Zi.

Kauzë të drejtash apo teatër politik "antigrek"?

Postuar në 05 Shkurt, 2018 15:25

Ka një reagim emocional por edhe të llogaritur nga akrobatë të njohur të protagonizmit mediatik shqiptar, pas deklaratave të presidentit grek, Prokopis Pavlopoulos për çështjen çame. Siç raportoi së pari ResPublica, Pavlopoulos I bëri këto deklarata në një vizitë pranë shtabit të ushtrisë greke në Larisa ku u shpreh se çështja çame nuk ekziston dhe se çamët bashkëpunuan me nazistët.

Te ky qëndrim konstant i Greqisë mund të dallojmë disa gjëra.

Burimet mediatike/Athina: deklaratat e Bushatit, provokative

Postuar në 10 Janar, 2018 22:08

Deklaratat e ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati se në paketën e çështjeve të mbetura pezull nga Lufta e Dytë Botërore, përfshihet edhe zgjidhja e pronave të çamëve ka provokuar reagimin e Athinës. Pavarësisht se jo në mënyrë të drejtëpërdrejtë, seksioni greqisht i CNN duke iu referuar burimeve nga qarqe diplomatike thotë se "pozicioni i Greqisë është ai që ka qenë  dhe i shprehur në vizitën e fundit në Tiranë të ministrit Kotzias se “për Athinën nuk ekziston çështje çame”.  

Mos prisni asgjë nga "dyqani" personal i Lulzim Bashës!

Postuar në 06 Dhjetor, 2017 10:49

Partia Demokratike që përfaqëson partinë më të madhe të opozitës nuk ka mbajtur asnjë qëndrim lidhur me deklaratat e përfaqësuesve të lartë të BE-së se Edi Rama ka bërë një punë të lavdërueshme kundër korrupsionit dhe drogës. Këtu nuk bëhet fjalë për të kundërshtuar çeljen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian, sepse në fund të fundit “qylit” nuk i thuhet jo aq më tepër që çdo afrim me BE-në është në interes dhe favor të vendit, por për të kuptuar mbi cilat premisa zyrtarët e Brukselit janë të lumturuar me Shqipërinë dhe udhëheqjen e saj.  

Shokojnë deklaratat e politikanit suedez për muslimanët

Postuar në 27 Nëntor, 2017 20:41

Shokojnë deklaratat e një funksionari të Partisë Demokrate Suedeze, i cili i quajti myslimanët qënie që nuk plotësojnë  100% kriteret për të qenë njerëz. Martin Strint tha para anëtarëve të  konferencës kombëtare të partisë së tij se nëse ka një shkallë nga 1 deri në 100 që dikush të jetë njeri, shumë muslimanë nuk plotësojnë disa nga këto shkallë. Pas këtyre deklaratave shumë anëtarë të partisë janë distancuar nga Strint, duke i quajtur deklaratat raciste dhe duke kërkuar dëbimin e tij nga partia.

Presioni amerikan, serbët kërkojnë ndihmën e BE

Postuar në 08 Nëntor, 2017 10:58

Deklarata e zv/ndihmës sekretarit amerikan, Hojt Brijan Yee javën e kaluar në Beograd se Serbia nuk do të përparojë në rrugën e saj drejt europiane nëse nuk heq dorë nga lidhjet e saj me Rusinë shqetësoi jo pak udhëqjen politike të Serbisë.  

Agjencia Beta ka publikuar një përgjigje të autoriteteve të BE-së pas pyetjes se duke marrë parasysh deklaratën e Yee, në cilën masë Shtetet e Bashkuara mund të ndikojnë në afrimin e BE-së me Serbinë, duke pasur parasysh se kuadri ligjor dhe politik për këtë janë negociatat e nëtarësimit të Serbisë.

Reagime ndaj deklaratave të ambasadorit rus në Serbi

Postuar në 06 Nëntor, 2017 10:51

Ambasadori rus në Beograd, Aleksandr Chepurin ka provokuar reagime në Serbi pas deklaratës së tij për median ruse “Sputnik” se vizitës së zv.ndihmës sekretarit amerikan të Shtetit, Yee, iu kushtua shumë vëmendje. Një akademik serb, Dusan Teodoroviç, ish-anëtar i lëvizjes opozitare “Mjaft është Mjaft” dhe një nga themeluesit e lëvizjes së Qytetarëve të Lirë, ka reaguar duke i kujtuar Chepurin se nuk ka pse ta ndihmojë më Serbinë. Po kështu thirrja i ka shkuar edhe Qendrës Humanitare në Nish, për të ciln Teodoroviç shprehet se nuk duhet të vijojn më me qëndrimin në Serbi.

Si gjithmonë heq përgjegjësitë nga vetja

Postuar në 04 Tetor, 2017 17:59

Në anën e atyre që janë në luftë frontale me krimin e ka rreshtuar veten kryeministri Rama, teksa iu desh të komentojë deklaratat e ambasadorit amerikan Donald Lu për sitatën e rënduar kriminale në vend dhe përgjegjësitë që strukturat shtetërore kanë në të paktën 3 çështje, mosarrestimin e Kelment Balilit, luftën kundër drogës dhe ngjarjen e Elbasanit ku akuzohet se dhëndri i Qazim Sejdinit goditi makinën e policisë.

Tensione mes Serbisë e Kroacisë. Kryeministri kroat: Operacioni "Stuhia" shkatërroi ëndrrën e Serbisë së Madhe

Postuar në 04 Gusht, 2017 21:21

Serbia dhe Kroacia janë përfshirë së fundmi në një tjetër përplasje që i shtohet tensioneve edhe kështu të larta. Kësaj radhe është një deklaratë e kryeministrit kroat, Plenkoviç, gjatë një fjale me rastin e përvjetorit të operacionit Stuhia, që ka trazuar ujërat. 

U kërkoi policëve të mbledhin vota, sot kërkon ndjesë për...Zhurmën!

Postuar në 17 Qershor, 2017 10:19

Një ditë më parë në Berat, kryeministri Edi Rama bëri thirrje nga Kuçova që punonjësit e Policisë së Shtetit të përkushtohen për mbledhje votash për PS pas orarit të punës. Një deklaratë që u kritikua edhe nga përfaqësues socialistë si Pandeli Majko. Ministri i Brendshëm, Demiraj, doli me një qëndrim të posaçëm, përmes të cilit qartësoi se policia nuk mund të përfshihej në aktivitet elektoral. 

Pages

Subscribe to RSS - deklaratat