deklarata

Donald Lu: Pse po vonohet kapja e kokave të krimit

Postuar në 23 Janar, 2018 20:10

Personazhi që kishte lajmëruar arrestimin e peshqve të mëdhenj në Janar ka dhënë arsye pse po vonohet kapja e tyre. Në një reagim të publikuar nga Zëri i Amerikës, ambasadori amerikan Donald Lu, e lidh këtë handikap me “mosmarrëveshjet lidhur me Prokurorin e Përgjithshëm, për mbështetjen e ligjeve të mira dhe për të ofruar burimet që policia dhe prokuroria të kapë kokat e krimit të organizuar”.

Blushi tërhiqet nga politika dhe nga LIBRA

Postuar në 20 Janar, 2018 15:13

Ben Blushi ka njoftuar përmes një statusi në Facebook dorëheqjen nga drejtimi i LIBRA-s.  Blushi, që këto kohë ka patur fërkime verbale me bashkëthemeluesen Mimoza Hafizi, nuk jep arsye politike, por personale për largimin, duke u dorëzuar tërësisht para një vullneti për të votuar banditët, siç thotë ai. Më poshtë deklarata e plotë:

PËRSE TËRHQEM NGA DREJTIMI LIBRËS.

Thjeshtësia e pabesueshme e kryetarit të Gjykatës së Lartë

Postuar në 10 Janar, 2018 22:30

Intervista e djeshme e kryetarit të Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori, dhënë për “Gazeta  Shqiptare” kaloi pa u vënë re.

http://www.gsh.al/2018/01/09/ekskluzive-xhezair-zaganjori-politikane-me-...

Kotzias: Ka kohë për Ligjin e Luftës, dy variantet e zgjidhjes

Postuar në 20 Dhjetor, 2017 11:40

Greqia pranon se mes Shqipërisë dhe Greqisë ekziston një ligj lufte që duhet shfuzizuar. Qasja e re e Athinës vjen pas lëshimin që bëri pala shqiptare me çështjen e varrezave dhe firmosjen e vendimit për zbatimin e marrëveshjes që parashikon ndërtimin e tyre. I ftuar nga televizioni publik ERT për të komentuar çështjet e politikës së Jashtme Kotzias, deklaroi se Ligji i Luftës “është çështja kryesore që duhet zgjidhur pozitivisht”, por duke shtuar se për diskutimet ka ende kohë dhe se kanë dy variante që politika greke ka në tavolinë.

Juncker habit me deklaratat: Nuk kemi diferenca me ekstremin e djathtë

Postuar në 20 Dhjetor, 2017 11:08

Një deklaratë që do të diskutohet gjerësisht është ajo e presidentit të Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker. I pyetur në lidhje me formimin e qeverisë së re në Austri dhe pjesëmarrjen e partisë së ekstremit të djathtë FPO në kabinet, Juncker u tregua i gatshëm të bashkëpunojë me to, duke marrë si shembuj eksperiencën e tij me disa vende të Ballkanit.

"Unë punoj me partnerin e ekstremit të djathtë të kryeministrit Tsipras, me partitë e ekstremit të djathtë në Bullgari, Slloveni dhe gjetkë, pse të ekzagjerojmë çështjen e Austrisë kur bëhet fjalë për raste të tjera?"

Reagon ambasada e SHBA: Poitikanët shqiptarë po luftojnë njëri-tjetrin

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 15:59

Efekte të reformës në drejtësi i quajti Ambasada Amerikane zhvillimet në parlament dhe përplasjet që ndodhën në sallën e parlamentit. Në një deklaratë për mediat, selia diplomatike e SHBA dënoi dhunën dhe akuzoi Adriatik Llallën se ka refuzuar të hetojë politikanë. Këta të fundit sipas saj thjesht po luftojnë njëri-tjetrin.

Deklarata e Plotë

Kotzias: Shqipëria dhe Greqia afër Marrëveshjes së Detit

Postuar në 17 Dhjetor, 2017 14:16

Karta patriotike e Partisë Socialiste në raport me Greqinë po shkërrmoqet, me qeverinë shqiptare që po përpiqet t'i japë një karakter diplomatik "zbythjes" nga fqinjët. Mediat greke vijojnë të flasin për progres në raportet shqiptaro-greke, bazuar në atë çfarë është arritur në takimin e Kretës mes ministrave Bushati- Kotzias. 

Bullgaria kundërshton rishikimin e Traktatit të Lozanës

Postuar në 09 Dhjetor, 2017 10:59

Bullgaria ka raguar ndaj deklaratave të presidentit turk,  Erdogan për ndryshimin e kufijve mes Turqisë dhe Greqisë duke theksuar se kjo nuk i shërben stabilitetit rajonal. Ministria e Jashtme e Bullgarisë përcolli dje një deklaratë për shtyp përmes të cilës e vlerëson çdo rishikim të Traktatit të Lozanës që përkufizon kufijtë mes Greqisë dhe Turqisë si një lëvizje kundër stabilitetit.

"Çështjet serbo-shqiptare duhen zgjidhur njëherë e mirë"

Postuar në 27 Shtator, 2017 11:43

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se qëndrimi aktual i Serbisë synon drejt zgjidhjes “njëherë e mirë” të raporteve serbo-shqiptare.

Dua t’u them serbëve se ne jetojmë në një realitet, në një të shkuar mitike. Por ne nuk kemi humbur gjithçka. Realiteti qëndron larg këtyre dy pozicioneve. Është e rëndësishme që të zgjidhen çështjet serbo-shqiptare njëherë e mirë”, tha ai.

Politika e madhe e Tiranës/Merret me Korenë e Veriut dhe "harron" referendumin e kurdëve

Postuar në 15 Shtator, 2017 13:46

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka publikuar sot një deklaratë përmes së cilës dënon ashpër lëshimin e raketës balistike nga Korea e Veriut. Në deklaratë vihet në dukje shkelja e të drejtës ndërkombëtare dhe rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Qeveria shqiptare i bën thirrje RPDK-së të ndalojë menjëherë provokimet dhe të kthehet në tryezën e bisedimeve si rruga e vetme për një zgjidhje paqësore dhe të qëndrueshme në gadishullin Korean”, thuhet në deklaratë.

Pages

Subscribe to RSS - deklarata