de biasi

Prapaskenat e Dukës, De Biasi zbulon arsyen e largimit

Postuar në 13 Qershor, 2017 13:11

Nën drejtimin e tij Shqipëria shënoi arritjen më të madhe të historisë së futbollit, u kualifikua në fazën finale të Europianit. Por vetëm një vit më pas arkitekti i skuadrës ndjen se duhet të largohet përpara se ta largonin të tjerët. Trajneri i kombëtares shqiptare, Xhani De Biazi, ka dalë në një konferencë për shtyp pas përfundimit të grumbullimit për ndeshjet me Luksemburgun dhe Izraelin, ku dhe ka bërë publik vendimin e tij për të mos rinovuar me kombëtaren shqiptare pas përfundimit të kualifikueseve të botërorit.

De Biazi mbetet “shqiptar”, ëndrra vazhdon për eleminatoret e Botërorit

Postuar në 23 Qershor, 2016 11:20

Xhani De Biazi do të vazhdojë të jetë në drejtimin e kombëtares shqiptare edhe për eliminatoret e Botërorit 2018. Ka qenë vetë tekniku i kuqezinjve që e ka konfirmuar një gjë të tillë për “SuperSport”. “Kam një kontratë me Federatën deri në 2107, ndaj mendoj se në kualifikueset e Botërorit tjetër do të jem trajneri i Shqipërisë, përveçse në rast se presidenti e mendon ndryshe”-theksoi De Biazi.

Sprova e Rashicës, Gjimshitit, Rrahmanit dhe Shalës, përballë hilesë së Bunjakut

Postuar në 03 Qershor, 2016 14:50

Gianni De Biasi ishte i detyruar të zgjidhte. Katër lojtarë nuk do të udhëtonin së bashku me ekipin në Francë dhe trajneri zgjodhi emrat e Milot Rashicës, Berat Gjimshitit, Amir Rrahmanit dhe Herolind Shalës. Ashtu si në çdo shtet tjetër, edhe në Shqipëri e Kosovë opinioni u nda në mes.

Dikush pro dhe dikush tjetër kundër De Biasit. Të gjithë e kritikojnë, por askush nuk thotë pse. Të gjithë thonë që Rashica apo Gjimshiti duhet të ishin pjesë e 23 lojtarëve të Euro 2016, por askush nuk thotë cilët duhet të liheshin jashtë.

De Biasi preferohet si trajner edhe për përfaqësuesen italiane

Postuar në 21 Tetor, 2015 19:16

Për të marrë drejtimin e kombëtares shqiptare janë afruar trajnerë të famshëm. Kështu na thanë para disa ditësh zyrtarë të FSHF-së, por pa zbuluar emra. Një sulm në shpinë për trajnerin aktual Gianni De Biasi, i cili edhe sikur Armand Duka të arrijë ta dëbojë nga përfaqësuesja jonë e ka një vend të sigurtë. Gjatë emisionit “Football Night” në “Sky Sport Italia” De Biasi ka deklaruar se kontrata e tij me përfaqësuesen shqiptare rinovohet automatikisht deri në vitin 2017. Kjo pasi rezultati që arriti me kualifikimin e përcakton këtë gjë.

Partia me siglën FSHF

Postuar në 20 Tetor, 2015 12:09

Ajo çfarë ndodhi pas ndeshjes kualifikuese në Europian të kombëtares shqiptare të futbollit, provon më së miri se Federata Shqiptare funksionon as më shumë e as më pak si partitë politike. Kuptohet me kryetar të përjetshëm dhe historik, Armand Dukën. Pas ndeshjes, disa media shkruan se merita e kualifikimit i takon më së shumti trajnerit De Biasi, i cili u prit mirë edhe nga tifozët, por edhe nga qeveria, kreu i së cilës nuk dihet nëse rastësisht ose jo, përmendi në fjalën e tij edhe Platininë. E kundërta me Armand Dukën, i cili fishkëllye hapur.

Mikpritja e vërtetë shqiptare, rasti i De Biasit*

Postuar në 19 Tetor, 2015 16:31

Ajo që po ndodh me Giani de Biasin mund të shndërohet shumë shpejt në një rast ilustrues të mikpritjes së përçudnuar shqiptare.

Loja për largimin e De Biasit, Alban Bushi: “Merita e kualifikimit i takon Armand Dukës”. I panjohur mendimi i sponsorit. De Biasi i gatshëm për të ikur

Postuar në 15 Tetor, 2015 20:12

Menaxheri i kombëtares shqiptare të futbollit, ish-futbollisti Alba Bushi përcjell në një intervistë për “Panorama Sport” mendimin se merita kryesore për kualifikimin i takon presidentit të Federatës, Armand Duka. “Kam dëgjuar që të flitet shumë se kush i ka meritat më të mëdha për këtë arritje historike… Për mendimin tim, meritat i kanë të gjithë shqiptarët anembanë botës… Meritat i kanë të gjithë ata djem që dhanë 200% në fushën e lojës, por merita më e madhe është e një njeriu të vetëm që quhet Armand Duka.

FSHF fillon numrat me De Biazin

Postuar në 15 Tetor, 2015 11:43

De Biazi është arkitekti i ekipit që çoi Shqipërinë në europianin e Francës, por ka nga ata që mendojnë se merita më e madhe i takon presidentit të FSHF-së, Armando Duka. Italiani e ka shprehur dëshirën për të vazhduar projektin e nisur prej tij edhe pas finaleve të Euro 2016, por Federata duket se bluan të tjera alternativa. Këtë lënë të kuptohet deklaratat e menaxherit të Kombëtares, Alban Bushi, por edhe heshtja që kanë treguar drejtuesit për rinovimin e kontratës me De Biazin.

Merita është e këtij njeriu

Postuar në 12 Tetor, 2015 11:52

Shqipëria nuk do të ishte në finalet e europianit, Francë 2016 nëse në pankinën e kombëtares nuk do të ishte Xhani De Biazi. Italiani besoi që në fillim se ekipi mund t'ia dalë të kualifikohet në një kompeticion të madh mjafton që në fushë të mos luanim vetëm me zemër, por edhe me tru siç ai vetë e ka përsëritur disa herë. Sepse për të luajtur futboll nuk mjaftojnë vetëm muskujt, dëshira dhe talenti, por mbi të gjitha inteligjenca. Dhe ajo që De Biazi injektoi tek ekipi i tij ishte disiplina taktike për të marrë maksimumin e rezultatit duke shfrytëzuar potencialin e grupit.

"Honoris Causa” për De Biasin, rektori i UET-së, Gjura: “De Biasi ka bërë atë që nuk e bën politika, media dhe Religjioni”(video)

Postuar në 07 Tetor, 2015 20:07

Para disa ditësh, trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, De Biasi, i nderuar nga Universiteti Europian i Tiranës me titullin “Honoris Causa”. Një ceremoni ku mori pjesë edhe kryeministri ndër të tjerë. Po cili ishte motivacioni? Kjo është sqaruar gjatë emisionit “Prcesi Sportiv” në datën 5 tetor në Top-Channel, nga rektori i UET-së, Tonin Gjura. Bashkëbiseduesi i tij, Përparim Kabo e ka cilësuar titullin të pavend, sa kohë UET nuk ka programe sportive dhe si kundërshembull ka sjellë rastin e nderimit nga një universitet sportiv bullgar të trajnerit Carlo Ancelotti.

Pages

Subscribe to RSS - de biasi