DASH

Goditje ballore për klientelizmin e qeverisë me konçesionet

Postuar në 31 Korrik, 2018 10:53

Qeveria shqiptare ka marrë një goditje ballore për mënyrën sesi ka operuar me investimet publike dhe klientelizmin në ndarjen e parave. Pak ditë më parë DASH nuk e përfshiu në vendet miqësore për të bërë biznes, ndërsa raporti specifik për Shqipërinë nxin edhe më shumë qeverinë dhe politikat e ndjekura prej saj.

Shtatorët e (mos)arrestimeve të bujshme, si garanci e mundshme për Adriatik Llallën

Postuar në 17 Shkurt, 2018 19:11

Dje Prokuroria e Përgjithshme doli me një deklarim zyrtar rreth pyetjeve që i janë adresuar për çështjen e ndalimit të hyrjës së Adriatik Llallës në ShBA. 

Thuhet në njoftim: 

Prokuroria e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë i jep përparësi integritetit moral dhe profesional të zyrtarëve.

Populli shqiptar pret dhe meriton që zyrtarët të punojnë me ndershmëri dhe integritet në të mirë të interesit publik.

"Nuk do ta shohim më". Mediat serbe raportojnë largimin e Yee nga DASH

Postuar në 25 Janar, 2018 13:40

Nuk do ta shohim më”. Kështu shkruan agjencia ruse “Sputnik” për Brian Hoyt Yee, zyrtarin e lartë të Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili provokoi shumë reagime në muajt e fundit me deklaratat e tij në Beograd. Yee, i cili vitin e kaluar ndikoi në zgjidhjen e situatës në Maqedoni, në Shqipëri dhe kërkoi nga Serbia që punonjësve të qendrës humanitare ruse në Nish, të mos i jepet status diplomatik, duket se nuk është më pjesë e DASH. Kështu shkruan “Sputnik” dhe kështu referon edhe B92, një media që e quan veten liberale në Serbi.

Informacione se Tillerson largohet nga drejtimi i Departamentit të Shtetit

Postuar në 30 Nëntor, 2017 16:38

Media të ndryshme po raportojnë për një lëvizje të mundshme në drejtimin e Departamentit Amerikan të Shtetit, Nuk dihet sa e vërtetë është nisur nga fakti se burim i lajmit është New York Times, por sipas këtij informacioni, Rex Tillerson do të zëvendësohet nga Mike Pompeo në detyrën e sekretarit të DASH.

Në vend të Pompeos, aktualisht drejtor I zbulimit amerikan, CIA, thuhet se do të caktohet senatori i Arkansasit, Tom Cotton.

DASH mban në lojë Bashën dhe çadrën e opozitës

Postuar në 21 Prill, 2017 12:53

Mospjesëmarrja në zgjedhje e opozitës nuk është siç thotë kryeministri vetëm një vetëvrasje e Partisë Demokratike, por një handikap që komplikon situatat politike në Shqipëri. Këtë e di shumë mirë kryeministri Rama por edhe ndërkombëtarët, që deri më tani kanë testuar nervat e opozitës duke folur për respektim të datës kushtetuese për zgjedhjet.

Opozita mbetet vetëm, Basha nuk merr mbështetje nga SHBA

Postuar në 24 Mars, 2017 22:16

Vizita e kryetarit të Partisë Demokratike në Shtetet e Bashkuara u mbyll me një intervistë në Zërin e Amerikës, ku Basha u pyet për takimet që pati në Uashington. Deklaratat e tij duhet thënë se nuk sollën asgjë të re në qëndrimet e opozitës, përveç konfirmimit se PD do të bllokojë zgjedhjet edhe pse nuk do të marrë pjesë në proces.

Shqipëria me njollë në raportin e DASH, Lu kursen kritikat për qeverinë

Postuar në 17 Mars, 2017 11:05

Shqipëria mbetet një ndër vendet prodhuese më të rëndëishme për marjuanën por edhe rrugë tranziti për kokainën dhe heroinën e destinuar për tregun europian. Ky është vlerësimi që jep Departamenti Amerikan i Shtetit në raportin për vitin 2016 mbi ludtën kundër prodhimit dhe trafikimit të drogës. Në raportin e sapopublikuar vërehet se vitin e kaluar pati shtim të plantacioneve me kanabis në vend, pavarësisht se autoritetet shqiptare raportuan rritjen e numrit të të arrestuarve dhe rasteve të shkatërrimit të plantacioneve me kanabis. 

Berisha thotë se Lusë i është tërhequr vërejtje për çështjen "Bankers": Qëndrime personale

Postuar në 21 Shkurt, 2017 21:57

Ish-kryeministri Sali Berisha ka lëshuar një seri akuzash direkte ndaj ambasadorit amerikan në Tiranë Donald Lu. I ftuar në studion e News24, Berisha ka deklaruar se axhenda e Lu në shumë raste është personale dhe se për këtë arsye i është tërhequr vërejtja në Departamentin e Shtetit.

Zëdhënësi në Detyrë i Departamentit të Shtetit: Lu, në Tiranë për politikat dhe synimet e ShBA

Postuar në 04 Shkurt, 2017 00:42

Në të njëjtën ditë që ka folur për ambasadorin amerikan në Maqedoni, zëdhënësi në detyrë i Departamentit amerikan të Shtetit, Mark Toner, ka folur edhe për Donald Lu. Ai është pyetur nga Zëri i Amerikës, një media e cila ende nuk është prekur nga ndryshimet politike që vijnë nga Shtëpia e Bardhë. Pak ditë më parë mediat në SHBA folën për një “inkursion” të stafit të Trupmp në VOA, duke shtuar zërat se do të ketë ndryshime në funksion të politikave të Trum.

SHBA ndërpret bisedimet me Rusinë për luftën në Siri. Lajme edhe për helmimin e Abu Bakr al-Baghdadi

Postuar në 03 Tetor, 2016 23:53

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar sot ndërprerjen e bisedimeve dypalëshe me Rusinë të nisura për t’i dhënë një zgjiedhje konfliktit në Siri. Vendimi është bërë i njohur nga zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, John Kirby sipas të cilit “ky nuk ishte një vendim i lehtë për t’u marrë”.

Pages

Subscribe to RSS - DASH