covid

CoVid-19, askush nuk di gjë me siguri

Postuar në 23 Maj, 2020 14:04

Mediat e shumta raportojnë thuajse përditë për studime dhe ilaçe të ndryshme kundër koronavirusit. Kundërthënia e studimeve klinike për këtë virus është kaq e madhe saqë ngjan se trajtimi i ndjekur në valën e parë të ketë qenë një eksperiment mbi njerëzit. P.sh sipas mediave “një studim thotë” se përdorimi i hidroksilklorokinës për trajtimin e pacientëve me CoVid-19 rrit shkallën e vdekshmërisë, por jo kur alternohet me antibiotik. Shkaku: Zemra.

Parandalimi i infektimit me CoVid-19 imiton luftën kundër zakoneve prapanike

Postuar në 14 Maj, 2020 19:44

 

Një lajm i ri shumë optimist vjen nga ShBA për luftën ndaj CoVid-19. Shkencëtarët kanë zbuluar se po të lash gojën me listerinë parandalon infektimin nga virusi. Aryseja është se listerina ka 20% alkool. Në mediat shqip ky lajm është një përkthim nga burimi i preferuar i saj, Daily Mail. Nëse lexon lajmin origjinal kupton se zbulimin e madh e ka bërë “një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh”, sipas të cilëve madje është urgjente që të testohet lidhja larje goje-parandalim ndaj CoVid-19. 

Një e dhënë nga Italia që përforcon mendimin se CoVid-19 ka qenë në Shqipëri në shkurt

Postuar në 29 Prill, 2020 14:00

Mendimi i mjekëve shqiptarë se virusi CoVid-19 ka qenë prezent që në shkurt në Shqipëri gjen një konfirmim të tërthortë nga Italia. Corriere della Sera shkruan se koronavirusi është identifikuar në Lombardi të paktën që në 26 janar 2020 dhe në këtë periudhë vlerësohet se ka patur 1200 të infektuar në zonë. Nga kjo datë deri më 21 shkurt kur u deklarua rasti i parë pozitiv në Codogno ka kalur një muaj fatal gjatë të cilit virusi është përhapur masivisht dhe pa asnjë kontroll. 

10 raste të reja me CoVid-19 në 24 orët e fundit

Postuar në 27 Prill, 2020 11:16

Zv/Ministre e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale
Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka informuar sot mbi numrin e të infektuarve me CoVid-19 në 24 orët e fundit.

34 raste të reja. 712 numri i të prekurve, 40 të shtruarit

Postuar në 25 Prill, 2020 12:25

Sot Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se numri i të infektuarve nga CoVid-19 është shtuar me 34. Nê një dalje për mediat përfaqësuesja e Ministrisë cilësoi se shumica e të prekurve janë asimptomatikë dhe se numri i të shtruarve në spital është shtuar me 1. Më poshtë deklarata e plotë:

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 247 persona të dyshuar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 34 raste pozitive me COVID19.

17 raste të reja me CoVid-19. Arrin në 433 totali i të prekurve

Postuar në 11 Prill, 2020 11:24

Në Shqipëri është shtuar me 17 numri i rasteve të prekur nga CoVid-19. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar sot se në 24 orët e fundit janë kryer 259 teste dhe rezultati ka qenë me një rritje me 10 raste krahasuar me një ditë më parë. Në total numri i të prekurve ka shkuar në 433. 

Rastet e reja janë të shtuara në Tiranë, Shkodër, Pukë, Lushnje, Krujë dhe Durrës, ndërsa harta nuk është zgjeruar me qytete të reja të infektuara me koronavirus.

Krahasimi i pandemisë me një luftë është i gabuar

Postuar në 08 Prill, 2020 14:28

 

Retorika e luftës është një mënyrë për të shpëtuar nga përgjegjësitë reale të një klase politike që ka bërë të drejta buxhetore për dekada. Por inkuadrimi i luftës është i lindur, natyrisht: na lejon të ndërtojmë një identitet të përbashkët, të kompaktohemi mes nesh, duke na mbajtur së bashku në një grup me trekëndëshat që varen nga dritaret, himnet kombëtare dhe këngët popullore nga ballkonet. Të bashkuar kundër një kërcënimi që vjen nga jashtë, ne ndërtojmë njërën prej nesh kundër "tjetrit", me një armik që na kërcënon.

A duhet konsideruar depistimi masiv me ndihmën e operatorëve privatë?

Postuar në 17 Mars, 2020 18:44

Ju të gjithë e keni keqkuptuar, OBSH-ja thotë të thyejmë zinxhirin e infeksionit, të gjurmojmë dhe të testojmë rastet e dyshuara. E kanë kuptuar gabim pasi unë e kam dëgjuar shumë mirë se çfarë ka thënë OBSH

Kështu ka deklaruar sot në një prononcim mediatik përfaqësuesja e IShP-së, Silva Bino. 
Edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë në një mesazh të shpërndarë sot për Shqipërinë thekson ndër të tjera se:

Zyrtare: Në Itali vetëm 2 të vdekur nga CoVid 19 pa patologji të tjera. Mosha mesatare 80.3 vjeç

Postuar në 14 Mars, 2020 17:45

Nga Italia vjen terrori i organizuar nga apeli për karantinim dhe kujdes ndaj coronavirusit, por edhe qasjet e para kundër informative ndaj atij që mund të quhet keqlexim i matematikës së vdekje e nga virusi. 

Subscribe to RSS - covid