coronavirusi

Kryeministri i Italisë: Nuk e kemi arritur ende pikun

Postuar në 16 Mars, 2020 14:45

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte ka dhënë sot një intervistë për gazetën e njohur “Corriere della Sera”, përmes së cilës ka bërë një rezyme të asaj që po ndodh në vendin fqinj. Të dhënat flasin për një proces alarmues teksa 30% e të vdekurve nga coronavirusi janë në Itali. I pyetur nëse Italia do të mundet të ndalë epideminë, conte përgjigjet se:

Ish-ministri i Shëndetësisë, Solis: Duhet një spital i veçantë për këtë situatë

Postuar në 12 Mars, 2020 16:32

Aktualisht spitalet private nuk ofrojnë trajtim mjekësor për të prekurit nga koronavirusi. Në një intervistë për TvT,  Leonard Solis, ish-ministër i Shëndetësisë, njëkohësisht mjek në një prej spitaleve private, thotë se rastet e dyshuara dërgohen në spitalin ifektiv.

Kemi bërë edhe dhomë të veçantë izolimi derisa të lajmërojmë 127. Nëse ne kemi dyshim që kjo sëmudnje që epidemiologjikisht është shumë tinzare, ti mund të jesh duke buzëqeshur dhe ta kesh virusin. Ne mbushim formularin, lajmërojmë 127, e mbajmë të izoluar dhe e nisim atje.  

Qesharake, ISHP-së i kërkohet të respektojë kërkesat për distancat e sigurisë në konferencë për shtyp

Postuar në 10 Mars, 2020 12:52

Përfaqësues të Institutit të Shëndetit Publik kanë njoftuar se numri i të prekurve nga coronavirusi ka shkuar në 10. Me këshillat e përhershme përfaqësuesit e ISHP-së kanë apeluar për higjenë dhe për ruajtje të qetësisë.

Ndërkohë që gazetarët kanë kërkuar që konferencat për shtyp të bëhen në mjedise më të mëdha, pasi salla aktuale i vendos personat e pranishëm në distanca që bien ndesh me kërkesat e protokollit të sigurisë.  

Pamje shqetësuese nga Irani dhe një luftë propagandistike pa kufij

Postuar në 09 Mars, 2020 16:11

Irani është ndër vendet që është goditur më keq nga coronavirusi. Zyrtarisht Republika Islamike ka raportuar 8000 të infektuar dhe 237 të vdekur, mes të cilëve edhe përfaqësues politikë.

Por media të ndryshme thonë se autoritetet po mbulojnë të vërtetën dhe se numri është shumë herë më I lartë. Opozita iraniane që është strhuar në Shqipëri raporton për më shumë se 2300 të vdekur që është një shifër shumë afër me atë të Kinës, por diçka e tillë mbetet e pakonfirmuar.

Sgarbi: Coronavirusi i këtij timit, nuk ekziston. Qeveria? Këshilli i koqeve. Shikoni Porno!

Postuar në 09 Mars, 2020 14:49

Vittorio Sgarbi, kritik arti dhe deputet vazhdon të jetë i bindur se coronavirusi nuk ekziston. Ky sipas tij është një rrezik i shpikur dhe që vendimet e qeverisë janë një marrëzi. Ai është tallur edhe me Presidentin e Republikës që ka thënë se duhet ruajtur qetësia, por nga ana tjetër duhen marrë masa të rrepta. Sa për virologët që kanë dhënë alarmi, Sgarbi nuk përmbahet: Po tallen me ne dhe kanë zbuluar virusin e bythës. Asgjë nuk ka sipas tij.

Shpjegimi është fare elementar: sa herë vjen dimri ne ftohemi.

Sgarbi në kundërfushatë ndaj coronavirusit: Po tallin bythën me mbarë botën!

Postuar në 06 Mars, 2020 15:08

Coronavirusi nuk ekziston. Në Itali, një vend që ka urdhëruar edhe mbylljen e shkollave e që po përjeton me panic epideminë, Vittorio Sgarbi, kritik i njohur arti dhe pjesëtar i Parlamentit ka nisur një fushatë personale që e konsideron të gjithë këtë që po ndodh si një histeri kolektive në mos një mashtrim të madh.

Raportime në media: Zv.ministri iranian i Shëndetësisë preket nga coronavirusi

Postuar në 25 Shkurt, 2020 13:08

Media të ndryshme raportojnë se zv.ministri iranian i Shëndetësisë, Iraj Harirchi është infektuar me koronavirusin e ri që po përhapet në mbarë botën. Ai është vendosur në karantinë ndërkohë që mbarë vendi i është nënshtruar masave kufizuese për sëmundjen. 

Shkencëtarët kinezë deklarojnë se coronavirusi nuk e ka origjinën në Wuhan

Postuar në 23 Shkurt, 2020 15:26

Shkencëtarët kinezë të Akademisë së Shkencave dhe Institutit Kinez për Kërkime të Trurit deklarojnë në një raport të fundit se coronavirusi i ri, të cilin e quajnë – SARS –COV-2 – nuk ka origjinuar në tregun e ushqimeve të detit në Wuhan. Sipas tyre virusi është importuar nga jashtë dhe për shkak të popullimit të madh të këtij tregu është përhapur shumë shpejt.

Fotolajm/ Në Itali qeveria bën thirrje që banorët të mos dalin nga shtëpia

Postuar në 23 Shkurt, 2020 14:50

Situata me coronavirusin në Itali ka vënë në lëvizje mekanizmin e karantinës totale përmes thirrjes: Qëndroni në shtëpi!

Ça fati të kemi!

Postuar në 23 Shkurt, 2020 14:19

Pas tërmetit na duhet të mësohemi me frikën e coronavirusit. Mirëpo nëse tërmetin nuk e parashikon kush veç mediave, coronavirusi ka gjithësesi një protokoll trajtimi të miratuar. Të paktën për kufizimin. Çfarë po ndodh? Ajo që ndodh përherë: lesh arapi(që duhet të jetë i cilësisë së parë). Qeveria thotë se kemi marrë të gjitha masat. Se kemi shtretër, kemi pajisje e i kemi të gjitha. Ndërkohë Kina që hyn te shtetet më të zhvilluara deklaroi në një fazë të caktuar mungesën edhe të ilaçeve të caktuara. Dhe po flasim për vetëm 63 mijë të infektuar në një popullsi që kalon 1.2 miliardë.

Pages

Subscribe to RSS - coronavirusi