conte

Baudo: Televizioni është bërë i pashikueshëm. Conte më ngjan me një avokat dinak province

Postuar në 14 Qershor, 2020 13:35

Drejtuesi i njohur i Rai-t, Pippo Baudo, që ka një jetë në ekran, ka dhënë një intervistë për gazetën “Corriere della Sera”. Nostalgjik ndoshta për kohët e arta të ekranit të vogël, por edhe realist kur deklaron atë që e ndiejmë të gjithë: televizioni ka degraduar.

Duket se aventura e televizionit nuk i intereson kujt më, nuk ka personazhe të rinj, nuk shoh në horizont fytyra të reja interesante…Televizioni në këto kohë nuk mund të shihet, e gjitha ngjan e njohur, vetëm kopjime dhe përsëritje

Kryeministri italian kërkon falje publike për vonesat në pagesat e krizës

Postuar në 01 Maj, 2020 12:18

Me rasrin e ditës së 1 Majit, kryeministri italian, Giuseppe Conte ka shpërndarë një mesazh përmes të cilit njofton masat e lehtësimit, por edhe ka kërkuar falje për vinesat në pagesa ndaj shumë italianëve.

Sipas Contes qeverisë dhe shtetit italian i është dashur të kryejë sforcime ekuivalente me manovrat buxhetore të 2-3 vjetëve, ndërkohë që ka përmendur disa letra përmes së cilave qyetarë i luten të lejojë hapjen e aktiviteteve. 

 

Conte: Italia ka kapacitetet t'ia dalë e vetme, por ky do të ishte një gabim tragjik i Europës

Postuar në 28 Mars, 2020 13:57

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte ka deklaruar në një intervistë për “Il Sole 24 ore” se Italia mund ta përballojë e vetme krizën e tanishme të epidemisë, por sipas tij ky do të ishte një gabim fatal për Europën.

Kryeministri i Italisë: Nuk e kemi arritur ende pikun

Postuar në 16 Mars, 2020 14:45

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte ka dhënë sot një intervistë për gazetën e njohur “Corriere della Sera”, përmes së cilës ka bërë një rezyme të asaj që po ndodh në vendin fqinj. Të dhënat flasin për një proces alarmues teksa 30% e të vdekurve nga coronavirusi janë në Itali. I pyetur nëse Italia do të mundet të ndalë epideminë, conte përgjigjet se:

Itali, hapet debati për revokimin e kontratave koncesionare për autostradat

Postuar në 10 Janar, 2020 11:38

Konçesionet në infrastrukturë duken të blindura nga pikëpamje juridike. Kush është afër qeverisë shqiptare e di shumë mirë se dosjet e këtyre projekteve përgatiten thuajse në pjesën më të madhe nga vetë kompanitë që mandej i fitojnë ato, të cilat vendosin edhe masa mbrojtëse juridike. Mirëpo nuk ka asnjë kontratë që nuk mund të zgjidhet ose nuk rishikohet nëse autoriteti kontraktor do të veprojë në përputhje me interesin publik dhe deyrimet që rrjedhin nga kontrata.

Italia propozon komsion dypalësh për problemet e biznesit italian me administratën shqiptare

Postuar në 31 Tetor, 2019 18:41

Qeveria shqiptare dhe për më tepër administrata janë gjithmonë e më pak të besueshëm tek partnerët dhe në veçanti te investitorët e huaj. Këtë shqetësim  kryeministri italian Giussepe Conte e ngriti në vizitën që pati në Tiranë dhe pa kaluar pak javë e materializoi me krijimin e një komisioni të përhershëm dypalësh që do të marrë në shqyrtim problematikat më kryesore dhe kundërshtitë që ekzistojnë midis ndërmarrjeve italiane dhe administratës shqiptare.   Conte e theksoi këtë në konferencën që pati me zotin Rama në Romë, pasditen e kësaj të enjte.

Kryeministri italian: Rusia mund të luajë rol kyç në zgjidhjen e krizave rajonale

Postuar në 06 Korrik, 2019 13:20

Vizita e presidentit rus, Vladimir Putin në Itali, është shoqëruar me optimizëm nga politika e vendit fqinj që përherë ka mbajtur një linjë komunikimi të veçantë me Moskën. kryeministri Italian, Giuseppe Conte është shprehur në një intervistë për gazetën “La Stampa” se Rusia mund të luajë një rol në menaxhimin dhe zgjidhjen e krizave rajonale si ato në Venezuelë, Siri apo Libi. Conte ka nënëvizuar se për situatën në Libi është mirë që violin e parë për armëpushimin të jetë OKB-ja, një qasje që shkon në logjikën e tij për një dialog përfshirës mes Rusisë dhe SHBA-së.

Putin: Vendet europiane që pranojnë raketat amerikane, i ekspozohen goditjes bërthamore

Postuar në 25 Tetor, 2018 00:04

Rusia ka paralajmëruar vendet europiane që mund të jenë stacione dislokimi të raketave amerikane me rreze të mesme veprimi, se do të jenë në shënjestër të arsenalit bërthamor rus. Presidenti rus, Vladimir Putin e nënvizoi një gjë të tilla, gjatë një konference për shtyp me kryeminstrin italian, Giuseppe Conte. I pyetur se çfarë do të bëjë Rusia nëse SHBA formalizon tërheqjen nga TraktatiiI vitit 1987 që ndalonte prodhimin e raketave me rreze të mesme dhe të shkurtër veprimi.

Subscribe to RSS - conte